Programování, 25k, ULN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod sand.dollar 25. 4. 2020 08:34

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - ULN nebo HC ULN
UCEL PORIZENI SESTAVY - programování, více úloh běží současně
FINANCNI LIMIT na HW - cca 25 000Kč s DPH
OPERACNI SYSTEM - Linux
SESTAVITE SI PC SAMI? Sám nebo KineCZek (zeptám se)
BUDETE TAKTOVAT? Ne (pokud sestavím sám, taktovat nebudu)
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Jen skříň
SPECIALITA Vzadu ve skříni potřebuji alespoň 8 USB, takže možná rozšířit kartou.

Prosím o doporučení sestavy. Moje představa - podle toho, jak PC používám - je výkonné AMD (možná AMD RYZEN 7 3700X). Více vláken využiji. 16 GB RAM do jednoho slotu, později rozšířím druhou kartou. 1TB SSD. Levnější grafika - mám QHD monitor, ale hry nehraji. Možná bude potřeba rozšiřující karta na USB sloty.

Pozn.: Před mnoha lety jsem si nechával od KineCZek skládat HC ULN sestavu na hry a byla to bomba.
sand.dollar
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 4. 2020 11:47

Existuje "riziko", ze bychom do toho nekdy davali herni grafiku? :)) Ptam se kvuli zdroji, bedne ... zkratka jinak se to dimenzuje pro "NE" a jinak pro "ANO".

28.809,- Kc versus 27.375,- Kc

Vychazi to velmi tesne, pricemz na rovinu receno, u te AMD varianty je zakladni deska prilis lacina na to, aby ta sestava mela dlouhodobe ambice prezit. Jenze adekvatni deska vyjde o tolik draz, ze potom zase nejsou budgetove ambice se vyrovnat te i7, ktera je uz ted o nemaly kus levnejsi.

-

Jen pro ilustraci jeste taktovaci intel:

32.120,- Kc

Zde uz jsme budgetove precijen o trochu vyse. Odmenou za to vsak je 8x 4,8GHz ... mozna i 8x 5GHz, podle kusu kremiku.

===

Vsechny sestavy jsou LOW NOISE. ULN by znamenalo dalsich nekolik tisic Korun navic.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod sand.dollar 25. 4. 2020 15:21

Moc děkuji za návrhy. Dost jsi mě překvapil (vyšší cena, intel je výkonnější), takže to musím ještě strávit...

Herní grafiku - ne, tu tam nikdy dávat nebudu.
sand.dollar
Junior

Odeslat příspěvekod d0uble 25. 4. 2020 16:59

Kdyz vezmes tu intel variantu 27.375, tak vem disk, zdroj, chladic, procesor u mimozenstana a si na zhruba 25.700. To uz tak moc nad limit neni.
U varianty 32.120 to je obdobne jen deska je skladem u czc levneji. Cena pak 30.182. Za usetrene penize treba tissi varianty pripadne zaplatit praci odborníkům :-)
d0uble
Junior

Odeslat příspěvekod blAster_ 26. 4. 2020 11:27

Pro 3700X můžu doporučit desku MSI B450 Tomahawk MAX za 3000 Kč, která má dostatečně dimenzované VRM a je plně adekvátní nejen pro tento CPU, ale klidně i pro 12 jádrový 3900X.

On ten 3700X žere v max. zátěži jenom 88 W, což je výhoda oproti Intelu, protože není nutné tolik investovat do drahých základních desek a chlazení.

EDIT: Aha, on tazatel nechce kupovat herní GPU. V tom případě varianta s Intelem může dávat smysl. Záleží potom na konkrétním workloadu. Zrovna v kompilování si ale 3700X vede hodně dobře a je blízko 9900K, který je ale zase mnohem dražší i pokud započítáme nákup levné grafiky pro AMD sestavu.

Viz benchmarky kompilování zde: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... inux&num=7
3700X dokonce vede nad 9900K.
blAster_
Junior

Odeslat příspěvekod sand.dollar 26. 4. 2020 15:10

Ty benchmarky jsou zajímavé. AMD 3700X je lepší na kompilaci a to právě potřebuji (typicky běží kompilace, Zoom video meeting, virtuální stroj, programovací editor se syntax highlighting a pár dalších aplikací současně...).

Externí grafika se mi hodí kvůli rozšiřitelnosti do budoucna - hrozí připojení dalšího QHD monitoru. Uvědomil jsem si to až teď :( Navržená intel sestava tuhle možnost nemá. Ale jiný upgrade snad v životnosti sestavy (pro mě cca 4-5 let) snad nehrozí.

Zřejmě budu muset navýšit rozpočet alespoň na 30k (v cenách alfa.cz 32k) a něco přidat do desky a případně bych rád něco dal i do odhlučnění (více ULN).
sand.dollar
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 4. 2020 16:39

Intel 2x 3840 x 2160 digitálně.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 4. 2020 09:15

AMD varianta, je cca za 27 823,- Kč

* vím že jsi chtěl 1x16GB ale cena je proti a tady máš furt 2 sloty volné na doplnění.

+ GPU, což je otázka.
Ale mohu nabídnout za cenu kolem 2500kč RX570 od GB která má 3xDP, HDMI a DVI. Potřebuje sice napájení, ale spotřeba je minimální a samozřejmě ve specifikaci HC-ULN.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!