PC sestava, 2D grafika, 12k, classic/LN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 29. 4. 2020 13:05

Dobrý den všem,

po letech práce na NTB jsem se rozhodl, že bych zkusil přesedlat na stolní PC. Chtěl bych vás tedy poprosit o pomoc v kompletaci optimální sestavy.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Když bude classic nic se neděje, když bude LN tak o to lépe. Často dělám i dlouho v noci, tak když bude tišší, budu rád, ale není to nutnost.

UCEL PORIZENI SESTAVY
30% Kancelářská práce, ale primárně 2D grafika (70%). Žádné stříhání videa, vůbec žádné hraní...

Částečně mám určitě podmínky:
- Bezproblémový souběh Adobe Photoshop + Adobe Illustrator + prohlížeč se spoustou záložek
- minimálně 12GB RAM, lepší by bylo ale 16GB RAM (+ volný/é slot(y) na upgrade) - dle aktuální zkušenosti vím, že 8GB není dostatečných
- připojení min. 2 monitorů (minimální rozlišení obou qHD 2560×1440)
- disk SSD min. 256GB (nějaký rychlejší), rozhraní zvolte dle sebe, které bude lepší
- nutná wifi karta

FINANCNI LIMIT
12.000 Kč vč. DPH -> Kdyby to byl problém, max. strop 15.000 Kč vč. DPH

OPERACNI SYSTEM
Bez OS

SESTAVITE SI PC SAMI?
Sestavit si PC zvládnu, ale asi bych raději kdybych ho rozbalil a rovnou fungoval. Takže raději sestavené!

BUDETE TAKTOVAT?
Ne

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
Ne (obstarám si sám, ale plánuji kupovat nějaká IPSka, něco ve stylu Dell UltraSharp, apod., min. qHD rozlišení)

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
Ne (obstarám si sám). Chci prostě jen vyplněnou skříň bez všeho kolem.

---

Potřebuji tedy něco, co utáhne souběh dvou grafických editorů a bude to bez problémů. Na notebooku, byť s dedikovanou grafikou MX150 (ano vím, lowend a nelze srovnávat s desktop grafikami), dost často BSOD kvůli grafice, když tomu dost naložím, takže potřebuji čistě něco, co zvládne bezproblémový běh.

Děkuji za případnou pomoc,
R.
Naposledy upravil RoMeiRo dne 29. 4. 2020 15:02, celkově upraveno 1
RoMeiRo
Junior

Odeslat příspěvekod eici 29. 4. 2020 14:32

:hm Ak ti PC zarába peniaze; za tento finančný limit to bude taká lepšia kancelária, než nový stroj na grafiku. Photoshop ti zožerie toľko RAM koľko len nájde, či ostane na prehliadač a Ilustrátor....
eici
Junior

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 29. 4. 2020 15:01

Není to primární zdroj příjmů - jen jako vedlejší činnost, takže objem zakázek není bůh ví jaký.

Aktuálně jsem na Acer Swift 3
- i5-8250U (1.6GHz, TB 3.4GHz, HyperThreading);
- 1x 8GB DDR3;
- NVIDIA GeForce MX150 2GB GDDR5;
- 256GB SSD Intel PCIe M.2;
- 14" IPS Full HD displej;

Když bychom se dostali na cokoliv lepšího, bude to krok dopředu. Největší starost mi dělá aktuálně ta grafika, která stala kamenem úrazu. 8GB RAM je jakože ucházející, pracovat se s tím dá, ale právě proto, že Adobe jsou žrouti, větší ramka bude ku prospěchu. A protože mě to primárně neživí, nepotřebuji nějaké super dělo. Zakázky dokážu odbavovat i za současného stavu, ovšem sem tam přicházím o nervy...

Pokud by to byl nějaký zásadní problém, rozpočet se může přesáhnout o 2-3 tisíce max., ale to je opravdu strop!
RoMeiRo
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 4. 2020 21:03

AMD - 16K
Navrhl jsem levnou sestavu komponent, které počítají s budoucím rozšířením. Převážně posílení CPU a případné přidání grafické karty a doplnění RAM. Moc mne už nenapadá, kde ušetřit. Šetřit na zdroji a chlazení není dobrý nápad, RAM také ne. Maximálně na SSD, kdy M.2 vyměníte za jakékoliv levné SATA řešení kolem 1000 Kč. Tím se dostanete na požadovanou hranici. Ale rozumný krok to nebude. Sestava, tak je je, nabídne proti popsanému notebooku cca 50% nárůst výkonu a má solidní potenciál do budoucna.
Grafika je integrovaná a deska má dva výstupy. WiFi doporučuji řešit formou "karty" do USB, nejlépe zapojené přes prodlužovací USB kabel vyvedený mimo oblast PC. Například TP-LINK Archer T2U.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 4. 2020 12:33

To jsou přesně příklady sestav, které jedou na hranici možností. A) mají nulový potenciál do budoucna (zdroj) a B) neplní nárok na tichý provoz. Rovněž nákup GT 1030 je vyloženě pálení peněz.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 5. 2020 11:07

Tak on i ten Mugen na to APU je kanón na vrabce a "zbytečný" :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 1. 5. 2020 14:13

To je právě pro pozdější upgrade. Může tam hodit prakticky jakýkoliv procesor a chladič nemění. Stejně tak grafiku a zdroj bude pořád OK.
Emil Pastelka
Junior