Boeing/Classic 40k Deeplearning/kancl

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod 53rgi 11. 6. 2020 16:57

Zdravím,
mám takový nestandardní požadavek. Sháním PC které se bude využívat primárně na kancelářskou práci/programování a analýzu dat/deep learning - mělo by se vlézt do 40k Kč. Samosatně bude zavřené v místnosti tak aby mohl být kladen důraz na výkon a ne na tichost - s tím že samozřejmě pokud u něj někdo bude sedět tak by nebylo špatné aby byl tišší ale po zapnutí úlohy (a odchodu pryč z místnosti) se klidně může rozeřvat... Dalším specifickým požadavkem je, že HDD/SSD musí být ve výměnném rámečku.
Operační systém netřeba (Unix/Win licence se bude řešit případně zvlášť), periferie se budou kupovat zvlášť (a nejspíše později) a limit ně bude cca 20k. Z pohledu požadavků půjde hlavně o klidnou kancelářskou práci a programování tedy - u monitoru větší rozlišení pro přehledné úpravy, ale super latence netřeba. Myš a klávesnice spíše pro pohodlnou práci než s miliardou podsvícených tlačítek. Dále CD/DVD vypalovačka (což už je snad samo o sobě proti LN).
PC asi poskládám sám (příp. vzhledem k nepožadavkům na hlučnost eshop - nevím). Taktování oficiálně bych měl napsat že asi spíše ne - předpoklad je že náročné výpočty poběží stejně spíše přes noc (ale prsty asi svědět budou).

Když jsem se rozhlídnul po fóru tak přehled sestav je rok starý což mi přijde dost... Naopak jsou kolem příspěvky na classic/LN herní stroje kolem 40k - u nich jsem vlastně skončil na dvou Kinových návrzích a jednoho Python AMD (https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... VN014BPD01
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... 21014NCL01
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... PD014IAX01)

Za sebe bych preferoval NVIDIu (RTX 2070/2080) a k tomu i7 (nebo už Ryzen všechno dohnal?) a 32GB RAMky. Zdroj dle příspěvků asi Corsair RM650x a dál nevím v příspěvcích na classic/LN je logicky Fractal Design Define S a hromada Artic větráků (ale něčím to chladit musím tak jako tak)... U disku vůbec netuším jestli jsou nějaké zkušenosti s těmi rámečky - nebo pak už je všechno jedno... U jednoho z příspěvku Kin psal, že 40 je nešikovný limit, že teď by to chtělo spíše 45k - nevím jestli to zhlučněním půjde odbourat nebo jestli to bude platit taky... Budu rád za každou radu i když chápu, že požadavky jsou dost nestandardní - předem díky...
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 6. 2020 23:00

1. Můžeš bejt cca 30 dnů bez stroje, když se něco po*ere?
2. Nikde nepadlo, avšak - co ECC? Pokud na tom budeš hodiny něco dělat, bude ti jedno, když to crashne na základě jedné chyby v paměti?
3. Cena / výkon je dnes na straně AMD, Intel má pár výhod už jen v málokterých oblastech (hry, single-threaded aplikace a především latency-intensive aplikace).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod 53rgi 12. 6. 2020 07:59

1. No samozřejmě bylo by ideální aby se nic nesralo - pokud by k tomu došlo tak teoreticky jo - ale no vůbec se mi taková myšlenka nelíbí...
2. ECC by samozřejmě stálo za to...
3. No tak pokud je to tak - tak bych se přikláněl spíše k AMD
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2020 09:55

Hotová sestava. s NBD.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod dockalacek 12. 6. 2020 10:15

No jo, ale dá se hotovka s NBD a RTX2070 pořídit za 40?
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2020 10:18

Dá se koupit lambo za mega?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod dockalacek 12. 6. 2020 10:43

No jasně že nedá, proto jsem čekal, že k tý radě na hotovku s NBD připíšeš to, co jsi teď odepsal mě. Čili že to asi není reálný, ne? NBD za 40 s 32GB RAM a RTX2070/2080 fakt nepůjde. Maximum by mohlo být tohle:

https://xevos.store/produkt/ts-p330-twr ... -dvd-w10p/

https://www.pekro.cz/dell-xps-dt-8930-i ... 5-wifib-P/
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2020 10:44

Tak píše o navýšení limitu a v okamžiku, kdy má někdo nesplnitelné nároky musí buď přidat na limitu a nebo snížit nároky na HW. :)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod dockalacek 12. 6. 2020 10:53

Což předtím ale tazatel nevěděl, respektive si myslel, že se do limitu pohodlně vejde. Jo, promin, tu zmínku o navýšení limitu jsem přehlédl. Každopádně aby se tazatelovi splnily všechny požadavky, včetně NBD, musel by jít tak na 70 tisíc. Ono by za těch 40 nešlo s 32GB RAM, i7 a 2070 postavit ani obyč. PC.
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 6. 2020 11:47

Proč k profi účelům:
53rgi píše:na kancelářskou práci/programování a analýzu dat/deep learning
klidnou kancelářskou práci a programování
Za sebe bych preferoval NVIDIu (RTX 2070/2080)

potřebuješ brutálně výkonný herní VGA? :roll:
IMHO k dané práci bohatě stačí APU|IGP.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 6. 2020 12:34

Milanr1: Protože deep learning / neuronové sítě je především GPU-intesive; nutno mít odpovídající grafickou kartu. Ze SoHo segmentu jsou pak RTX 2070+ grafiky (aspoň co jsem koukal na testy) v současnosti nejlepší volbou. Radeon VII by též nebyly špatné (byť nejsou tak výkonné a spoustu funkcí pro AI / Deep Learning mají vypnuté), kdyby se daly splašit za nějakou dobrou cenu (dnes bohužel EOL). Serverové karty typu Instict MI25/50/60 za 130k+ už jsou asi trochu mimo mísu... pokud teda za celej stanovenej budget nechceš kupovat z eBay :mrgreen: Radeon Instinct MI25

To jsem ale odbočil.
Co se týče hotovky s NBD, napadá mne tak jedině si vydupat konfiguraci bez GPU, ale s dostatečně velkou case / silným zdrojem. Nicméně lepší hotovka s ECC Xeonem stejně kolem těch 40k vyjde ... + další náklady na GPU.

Na stanovené účely je budget 40k imho málo. Takže zbývá otázka, jak moc nafukovací rozpočet tazatel má; od toho se snad půjde odpíchnout dál...
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Alpha8520 12. 6. 2020 17:11

Na deep learning se navíc docela často používá NVidia CUDA a cuDNN knihovny. Záleží, co autor dělá.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod 53rgi 15. 6. 2020 15:27

Díky za všechny odpovědi... Trochu to trvalo nicméně jsem to prošel z investorem a (překvapivě snadno) prošlo navýšení limitu k 60-70k.
Dle Vašich rad jsem tedy zahrnul ECC + Ryzen + 2080 (když vyšši limit tak naplno). Vyšel jsem z Pythonova AMD a došel k tomuto https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... MJ0137DK01 + periferie. Trochu plavu v tom konkrétním výběru grafiky a pamětí. Co Vy na to?

@Python.p Já mám nějaký přirozený odpor k hotové sestavě - prostě tak nějak nevěřím, že jsou udělány bez kompromisů a interní plateb - dej tam naši pamět i když je nahovno oni to nepoznají... NBD nejspíše nebude potřeba... Možná to je jen paranoia...

@Milanr1 (milsimr a Alpha8520): Na deep learning potřebuju GPU a dostal jsem přímo požadavek na NVidia - předpokládám právě kvůli CUDY a cuDNN.
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 6. 2020 19:27

A kde tam máte ty ECC moduly?

Tyhle jsou zmíněny i v QVL vámi zvolené desky, klidně je lze vzít (1 pár, pro 32 GB RAM) Link
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 6. 2020 08:22

Huh, jaký můj návrh?

To já taky, ale oni prostě fungují, po dobu záruky není problém. Z několika desítek PC co mám na starost, tak vím o třech mrtvých HDD (dodávala externí firma místo DVD + nešetrné chování -> nedávám tomu moc valný význam) a pak jedno PC kde umřela RAM, to jsem koukal, to se mi snad ještě nestalo. :) A jinak jedou 5 let a více v pořádku a to se bavíme o PC keré jedou 24/7.

A jak píše kolega, ty ECC bych si fakt v tohmle případě pohlídal a hlavě se zaměřil na to QVL.

Python.p
Je to rebel!

Další stránka