Herní PC bez grafiky/40 000 Kč limit

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Breakfast 26. 6. 2020 12:53

Zdravím,

rád bych poprosil o pomoc erudované jedince s výběrem vhodných komponent pro své nové PC.

Cílem je postavit co nejvýkonnější, spolehlivé a co nejtišší herní PC bez grafiky, do limitu 40 000 Kč (grafiku s monitorem pořídím později, ale rád bych hrál v rozlišení 5120 × 1440). Vodní chlazení není preferováno, operační systém není třeba řešit, zdroj a perfierie také ne, taktovat určitě nebudu.

Moje představa je níže. Určitě se ale nechám velmi rád poučit a doporučit si případně jiné komponenty, pokud dávají větší smysl - opravdu nejsem odborník a léta už detailně novinky nesleduju :-) .

CPU: Intel Core i7-10700K
(jde mi o herní PC, proto Intel)
CHLADIČ CPU: NOCTUA NH-D15
(netuším jak si dnes Noctua stojí v porovnání s konkurencí, ale mám jí zarytou z historie jako tu nejúčinnější a nejtišší)
DESKA: ?
(Zde absolutně nevím jaký model vybrat. Nepreferuji žádné diody a blikátka, pouze spolehlivou desku, výkonnou a co nejmodernější do 5 000 Kč)
PAMĚTI: HyperX 32GB KIT 3200MHz DDR4 CL16 Predator
(případně jiné, lepší, pokud to dává smysl?)
SSD na systém a hry: Samsung 970 EVO 1TB M.2
(slyšel jsem dobré reference na tento model z hlediska spolehlivosti a rychlosti, co byste řekli vy?)
HDD filmy a zbytek her: WD Gold 4TB
(nemám dobrou zkušenost s Barracudami, které vždy odešly po 3 letech, jak jsou na tom ted ale nevím. Požadavek kažp. je, aby měl disk přes 7000 otáček a 4TB)
ZDROJ: neřeším, použiju stávající Enermax Revolution 900W
(předpokládám, že bude bohatě stačit)
CASE: rád bych vyšší ligu, žádné okázalosti, blikátka, spíše elegantní a co nejlépe chlazenou a přitom tichou (rád si nechám poradit)
Chladiče do Case: asi Noctua? nebo jiná značka a příp. proč prosím?

časem pořídím novou grafiku Nvidie (nejspíš 3080) s monitorem 49" Samsung Oddysey g9. Představa tedy je, že na tom s novou generací grafik rozeběhnu vše v 5120 × 1440 při minimálně 60fps (ve finále stejně nejvíc mastím Division 2). Zároveň, ale nevím, jak moc jsem s touhle představou mimo :-) ..

Předem mockrát díky za rady a pomoc.
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 6. 2020 13:25

40 548,- Kč

CPU:
Chladič:
Deska: MSI MAG, slušně vybavená fošna co něco vydrží, ale nějaký extra OC nečekej.
RAM:
SSD: Evo je odpad. SX8200 je levnější a lepší.
HDD: Máš tam Barracudu, protože je to dostupný 4TB ve 2,5" - bude suveréně nejhlučnější komponenta v PC. Byla by škoda to pokazit tím, že se tam dá 7200RPM 3,5" heblo. Ano má SMR, ale jinak to tady nejde.
PSU: novej, rozhodně novej.
CASE: Máš to tam, decentní a pohodá skříň se vším všudy.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Breakfast 26. 6. 2020 14:58

Díky mockrát za doporučení. To bych ale nebyl já, kdybych se v tom více nepitval:-)

1. V čem je SX8200 přesně lepší prosím?
2. SMR je zkratka čeho? Co např. 7200 otáček 3,5 a nějaký kvalitní ztišovací box, existuje tahle možnost?
3. PSU: pročpak nový zdroj? (utáhne ten Focus příp. novou generaci nejvýkonnějších grafik?)
4. MSI MAG nabízí nějakou vychytávku? např. mě docela zaujaly u jiných desek rychlonabíjecí USB porty

Děkuju moc
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 6. 2020 15:03

1. EVO je naleštěná bída, je tady toho o tom napsáno víc než dost, a prosím pochopt po 101 se mi to psát nechce.
2. SMR je technologie šindelového zápisu, je možné že by došla cache a spomalil se tak zápis, ale na druhou stranu to bude jen odkladiště, tedy jestli to chápu dobře. Existuje, ale boxů už je málo a špatně se shánějí.
3. Protože svěříš PC za 40k X let starému byť kvalitnímu zdroji? Neboj, má 750W a 10 let záruky. :)
4. MSI MAG je jedna z mála desek co mají dobré VRM a to je potřeba, tyhle fíčury nějak moc neřeším, stačí se podívat na stránky výrobce.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Breakfast 26. 6. 2020 15:26

1. to chápu:-) zkusim pohledat
2. Jediné čeho se bojim je 5400 otáček a zvyk na 7200..Pozná se v tom rozdíl třeba při copy/paste 4GB souborů a spouštění her? jsou 2,5 disky reálně stejně spolehlivé jako 3,5?
3. ok, pak tedy nový zdroj:-)
4. VRM - pádný argument
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 6. 2020 15:41

2. furt je to pomalá plotna, na data které je potřeba mít rychle tam máš SSD. A pak už je to celkem jedno. Teda z mého pohledu. A radši obětuji, nějaký ten MB/s za větší ticho.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Breakfast 26. 6. 2020 16:05

Ten disk ještě musím nějak promyslet..já mám rád když je to rychlý všechno, u SSD se bojim že se časem spomalej..

JInak jsem definitivně rozhodnutý pro SSd co doporučuješ, pro zdroj, Case pravděpodobně dle tvého doporučení taky.

Desku musím pročíst. Na jiném vlákně zde, jste tuším řešili, že se mají objevit v brzké době nějaké nové desky. O co se prosím jedná a v čem mají být lepší?

JInak můžeš doporučit nějaký zahraniční web, který bude mít své best of (něco jako Tomsharware) který není zaujatý a píšou objektivně?
Breakfast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 6. 2020 16:07

Proč by se mělo datové SSD počase zpomalit? To odporuje logice...

Myslím, že jsme právě řešili ty Z490 ;)

Nemůžu, protože vím jak se dělají recenze. Takže projít 3 a víc testů a v tom v čem se shodnout, to je asi pravda. :)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Breakfast 26. 6. 2020 16:14

Okej.. takže deska rozhodnuta také:-)

Jestli se nepletu, tak kdysi se řešilo, že pokud mělo ssd špatný řadič, docházelo po čase ke zpomalování častým přepisem/mazáním dat..Dneska už to teda neplatí? (opravdu jsem mimo tenhle svět už nějakou dobu)
Breakfast
Kolemjdoucí