PC sestava 25k - hry, multimédia, hlučnost LN nebo classic

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 20. 7. 2020 11:53

Ahoj,

vybírám pro kamaráda sestavu a skončil jsem s tímto výběrem:
https://www.czc.cz/279235,253607,222548 ... 51672/kody

Účel sestavy je tak z 80% času hraní v 1080p a zbylých 20% videa, MS office apod. (žádný streaming, e-sporty apod., čistě občasné hraní pro zábavu). Na 1440p ani 4k není třeba myslet, byla by to ofc výhoda ale primárně cílím na těch co nejplynulejších 1080p.

Cenový rozsah by měl být max. 25 000Kč +- nějaké drobné.

Klíč pro OS (Win10) budu kupovat zvlášť za pakatel, není třeba s ním v rozpočtu počítat.

PC budu sestavovat sám.

Taktovat se nebude :-)

Monitor je koupený, max. FullHD rozlišení, žádná hitparáda, nějakých 27''

Periferie rovněž jsou, není třeba s nimi počítat v rozpočtu.

Jestli Nvidia/AMD, Intel/AMD, to je mi fuk, spíš jsem z toho několikatýdenního brouzdání po netu víc zmatený, než že bych něco věděl. Samozřejmě x lidí říká, že AMD trumfuje Intel (s tím bych asi souhlasil, podle různých benchmarků a videí na netu). Taky x lidí říká, že AMD trumfuje Nvidii ale y lidí tvrdí, že Nvidia je pořád na vrcholu a AMD jí nestačí (v ohledech nějakých speciálních funkcí, co Nvidia karty mají a AMD ne? Jinde zase tvrdí, že AMD softwarově už ty funkce má taky.. Vážně už netuším).

Chtěl bych tedy poprosit zdejší znalce o zhodnocení, případně o nějaká doporučení ideálně s dovysvětlením proč toto a ne tamto, pokud si najdou čas. Předem děkuju :oboze
Naposledy upravil Patrick the Saint dne 20. 7. 2020 15:02, celkově upraveno 4
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2020 12:06

Pravidla.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 7. 2020 13:13

Puvodni tazateluv vyber ma ze vsech kategorii nejblize Boeingu, a to zejmena graficka karta. i zbytek by byl classic sestava.

25.044,- Kc za classic sestavu.

A nebo pak LowNoise sestava za:

24.790,- Kc s lehce slabsi grafikou.

V obou sestavach je 6C/12T procesor i5 10400f, vyrazne vykonnejsi alternativa, nez puvodni zamysleny. Prvni muj navrh ma vyssi graficky vykon, zatimco ten druhy disponuje velmi tichym chodem. Cena je +/- srovnatelna a rozhodnuti, zda bude lepsi tissi, nebo rychlejsi stroj, je na tazateli.

Urcite by bylo mozne udelat stroj zaroven rychlejsi a zaroven tichy - ovsem za priplatek.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 20. 7. 2020 15:25

Ahoj, už hodně let jsem pozoroval tvoje doporučenky, tak jsem zvlášť rád za odpověď :-)

1. U těch sestav mi chybí v tom rozpočtu 1TB SSD disk, který jsem v té původní sestavě měl, on se ukazuje na tom CZC až pod bannerem s reklamou, tak možná žes přehlédl.. jinak tedy ten je určitě nutnost pro tuto sestavu. M.2 na systém a pár her, normální SSD na zbytek, celkem aby to bylo ≥1.25TB. V tomto případě by se u první sestavy překročil budget o pomalu 3k, což už je moc moc.

2. Hlučnost jsem doplnil podle pravidel fóra, jinak je nedůležitý faktor, žádné ústupky na úkor výkonnosti.

3. Proč KINGSTON SSD A2000 500GB PCIe NVMe namísto Samsung SSD 970 EVO PLUS, M.2 ? U toho M.2 jde v téhle sestavě primárně o rychlost a taky tedy trvanlivost, obojí se mi zdá lepší u toho Samsungu, pletu se? :hm

4. Proč MSI RTX 2060 namísto MSI RX 5600 XT? Co jsem se díval na všelijaké benchmarky a testy, tak RTX 2060 je ve většině her zcela srovnatelná s RX 5600 XT a v některých (Battlefield V, Kingdom Come Deliverance) má dokonce nižší AVG FPS o cca. 10 jednotek, přitom cena je vyšší o nějakých 1500Kč. Je v tomto případě něco, co jsem přehlédl? :hm

Za odpovědi předem děkuju
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 7. 2020 15:48

Dalo by se to rict i tak, ze to prece neni muj problem, pokud si to Ty sam naklikas v eshopu, ktery Ti pul nakupu zakryje reklamou. Sorry jako. :hm

S 1TB SSD nelze splnit pozadavky - nebude to herni stroj pro rozumne fullHD hrani, do ktereho bys nemusel treba aspon dva roky investovat. Leda dokoupit to SSD z dalsi vyplaty, na vanoce za penize od babicek ... nebo ho holt doplatit hned.

Samsung urcite ne kvuli cene. Do PC za 50k proc ne, ale tady je to hazeni penez oknem a prachy v budgetu potrebujes jinde. S 5600Radeonem jsem ja osobne zazil jen reklamace a problemy. Druha vec je, ze ani 2060/6 bych si v zadnem pripade nekoupil, pro mne existuje 1660S a pak az 2060S. Duvodu je mnoho, stutteringem pocinaje a rozepisovat je tu znovu nechci. A mit natvrdo zvolit 5600XTx2060/6, priklanim se k moznosti C ... 1660S (pro fullHD ok) a za usetrene penize treba vetsi SSD.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 20. 7. 2020 16:16

1. Tvůj problém to určo není, já používám adblocky, takže jsem ji tam neviděl a až v dalším prohlížeči mě to došlo. CZC má hezky grafický košík a víc mi sedí i filtrování komponent, než třeba Alfa, tudíž jsem použil to ale ve výsledku kupuju klidně zvlášť z vícero obchodů podle ceny.

2. Ve třiceti už babičky asi moc nesypou ale zkusím mu to navrhnout :-D Spíš je stanovený budget, tak se ho snažím ve výběru držet :-)

3. Ok, Kingston M.2 tedy chápu, že nižší cena a větší kapacita, značka též spolehlivá velice a rychlost při téhle cenové hladině nemá smysl tak hrotit, děkuju :-)

4. Stuttering jsem dohledával právě jak u Nvidie, tak u AMD a na fórech je případů dost u obou karet, jak RX 5600XT, tak RTX 2060 (potažmo Super). Dá se za tebe říct, že s dejme tomu RTX 2060S žádný stuttering v žádné hře nenastane, případně že s RX 5600 bude nastávat zaručeně nebo to je nějaká vada kus od kusu..?
Jinak rozdíl mezi 1660S a RX 5600XT ve hrách dohledávám okolo 15FPS v průměru, což už je dost velký skok na cenový rozdíl 1000Kč se mi zdá.

5. Nechápu moc rozbroje mezi Intel a AMD procesory ale pokud má jít cenová hladina v sestavě pro CPU výše, tak v podobné cenové relaci vidím větši smysl v AMD Ryzen 5 3600 oproti navrhovanému i5-10400F, teda na základě benchmarků. Nebo se pletu?
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2020 17:04

3. EVO Plus není špatný disk, tedy je lepší jak obyč EVO, ale furt je to bída.

4. to záleží na hře, nastavení, atd. Třeba u použitých karet se mi libí jak si s tím poradil trh sám. Prostě máš 5k tak máš výkon za 5k a je jedno jestli to bude 980Ti, 1080 nebo třeba RX Vega 56... Když poskočíš na 10k, tak na tom budeš obdobně.

5. Na hry? Intel, aktuálně stále vede.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 20. 7. 2020 17:19

No dobrá, ale jaký dopad má reálně v dnešní době CPU na hry?
Tedy, samozřejmě, že dopad má ale mám dojem, že třeba už ten Ryzen 3 3300X plně splňuje požadavky veškerých dnešních AAA her na CPU, takže hnát to někam dál jen kvůli "Intel" brandu nějak nevidím jako odůvodněné zatím. Kromě osobních preferencí, ofc :-)
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 7. 2020 18:29

3300X je jako herní základ naprosto výborný. Z pohledu budoucnosti her ve výhledu 2-3 let je dostatečný i počet jader, leč je to takové věštění z křišťálové koule, protože kdo ví, co s nároky na počet jader CPU udělají budoucí herní konzole.
Aktuálně je 3300X vtipně za 3300 Kč a i5-10400F je o 1300 Kč dražší. Vzhledem k výhonu (například zde) je to rozdíl neopodstatněný a danou částku bych vložil raději do disku, grafiky či pamětí.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 7. 2020 18:36

Mne se nejvic libi, jak v dobe R1600 bylo 4C strasne malo ... vzdyt PS4 mela 8C AMD. No a o tri roky pozdeji ... ? Ted 4C jsou "najednou dost" - kdyz je konecne zacalo AMD delat "pouzitelne". :D

KineCZek

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 20. 7. 2020 20:04

Je sakra rozdíl mezi 4C a 4C/8T. Zatímco 1. varianta je už mimo (včetně všech těch 4C i5), 2. se jako entry level budget herní PC dá použít. Osobně bych však dnes šel rovnou do 6C.
i9-9900KS @ 5Ghz + FD S24 | MSI Z370 KRAIT | GIGABYTE RTX 2080 Ti AORUS 11GB @ 2115/16600Mhz | G.Skill Trident Z 32GB @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO PLUS | Corsair HX1000 | 240 Hz IPS QHD Alienware AW2721D
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 7. 2020 20:44

Dovolím si jen několik poznámek:

1. 3200 MHz moduly budou v kombu s tou i5-10400f / B460 mobo na dvě věci, páč rychleji jak na 2666 MHz stejně nepoběží a rychlejší časování to fakt nezachrání (pokud se s ním v první řadě vůbec někdo bude zabývat). Za to zbytečný pětikilo navíc bych se raději šel někam pořádně na/o-žrat / nakoupil zásoby / investoval jinam / prostě ušetřil.

2. Na hry je 3300X rozhodně lepší volba, než-li 10400f; obzvlášť s rychlejšími paměťmi - a testy to jasně ukazují. Vyjímku jsem našel snad jen v titulu Red Dead Redemption 2. Celkově, 10400f prostě nekupovat... s tím, jak to Intel osekal k tomu prostě není důvod. https://www.youtube.com/watch?v=csFwlKgZCzM - mluví za vše.

3. Co se týče 5600 XT - nechal bych na uživateli. Já pro změnu s těmito kartami zaznamenal pouze jediný problém, který byl vyřešen odebráním aktualizace Windows; jinak všude bez problémů.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 20. 7. 2020 22:53

Děkuju, už jsem si zase myslel, že jen já nacházím tahle srovnání..
K sestavě v téhle podobě bych mohl poprosit nějaké doporučení? https://www.czc.cz/253607,222548,241383 ... 91699/kody

Základní desku moc nevím, za co vyměnit. ASrock mám sám doma už pár let a nějak jsem si zvykl na to jejich UEFI a na žádné potíže jsem nenarazil. Jediná malá svízel je, koukám, že není jistota aktuálního BIOSu a tahle MBU nepodporuje eazy flash ale starší CPU někde doma ještě najdu, takže to nebude problém.

Vyhodil jsem SSD a vyměnil za jediné M.2 1TB, s tím by též neměl být problém, pokud se nepletu.

Ta grafická karta mi trochu vrtá v hlavě.. ale co jsem hledal, tak mi připadá, že Nvidia, která by byla lepší než tato RX 5600, by už zvedla cenu o dost víc, jak 2000Kč, což už je dost přestřel.
Naposledy upravil milsimr dne 21. 7. 2020 08:54, celkově upraveno 1
Důvod: Na předchozí příspěvek se nepoužívá - zbytečně - citace!
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 7. 2020 00:31

Ta deska AsROCK co máte ve výběru být klidně může, ale je nutné aktualizovat BIOS, jinak by 3300X nesežrala. Update vám může udělat prodejce na požádání, nebo, pokud teda máte starší procesor do AM4 po ruce, klidně proveďte update svépomocí. Popř. pokud chcete připlatit za lepší desku a nic neřešit .. MSI B450 Tomahawk MAX.

Chladič na NVMe mi zde přijde jako zbytečnost.

RAM bych vzal rychlejší; třeba za tyhle je minimální cenový rozdíl https://www.czc.cz/patriot-viper-4-16gb-2x8gb-ddr4-3200-blackout-series/270688/produkt - vyšší frekvence i nižší časování za cca 50,- Kč navíc.

Já s kartami AMD problém nemám, tudíž klidně doporučím - Sapphire RX 5600 XT PULSE není špatná. Nicméně najdou se lidi (a kolega zde zjevně negativní zkušenosti má), kteří s těmito kartami (NAVI karty obecně) prostě zápasí ... nevím proč se tak děje.

Nebo novou kartu nekupovat a vzít něco z bazaru + ušetřit nějakou tu korunu? Cokoliv od RX 580/590 / Vega 64 / GTX 1080 Ti ... na FHD v pohodě ještě rok / možná dva bude stačit. https://pc.bazos.cz/inzerat/120425598/amd-radeon-rx-vega-64-8gb-hbm2.php tahle nevypadá špatně, ještě v záruce.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor