Nové PC, cca 25K (bez GK, periferií)

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod jirkau 24. 7. 2020 15:47

Ahoj, dosluhuje mi stávajicí počítač a potřebuji pomoci s výběrem komponent pro nové PC, upgrade nedává už smysl.

Současný stroj: AMD FX6300, ASUS M5A97, MSI GTX960 (ta podle všeho nyní odešla), 16GB DDR3, Samsung SSD 850 EVO 250GB, Plotnový disk WD 2TB, nějaký noname case

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI
classic, LN by bylo fajn.

ÚČEL POŘÍZENÍ SESTAVY
Hry ve Full HD rozlišení (Civilization VI, Witcher, Asassins Creed Odyssey), kancelářina (Chrome, Google office, Scratch, ...), youtube, prohlížení fotografií (irfan view)
Měl by vydržet 5+let

FINANČNÍ LIMIT
cca 20.000 - 25.000 Kč, limit není tesán do kamene, pokud bude dávat smysl, mohu ho navýšit.
- bez monitoru - ponechám stávající 24" BenQ BL2411PT (1920x1200)
- bez grafiky - kupuju teď novou MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X, 6GB GDDR6

OPERAČNÍ SYSTÉM
Win10, licenci mám, snad bude fungovat i na novém PC

SESTAVITE SI PC SAMI?
Ano

BUDETE TAKTOVAT?
Ne

MONITOR + JEHO ROZLIŠENÍ
24" BenQ BL2411PT (1920x1200)

NĚJAKÁ DALŠÍ PERIFERIE
Použiju stávající DVD RW mechaniku (pokud by nešla do case, nevadí, mohu pořídit externí), klávesnici, myš, repro

Uvažovaná sestava:
CPU: preferuji AMD Ryzen 5 3600 nebo 3600X (uvažoval jsme i o Ryzen 3 3300X, ale z pohledu budoucnosi bude lepší 6C/12T), Intel mi nepřipadá tak výhodný
Case bude pod stolem, nezáleží moc na tom jak vypadá (průhledné bočnice, světýlka, ...), ale aby měl dobré chlazení a na předním panelu USB port a výstup na sluchátka

Použiji stávající:
- grafika MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X, 6GB GDDR6 (bude úplně nová, teď koupená jako náhrada odešlé grafiky)
- SSD disk Samsung SSD 850 EVO 250GB - počítám na systém
- plotnový disk WD HDD 2TB na data

Prosím o návrh komponent, moc děkuji.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 7. 2020 16:13

Kdyz uz kupujes tu grafiku, nechces vzit 2060S? Davala by mi v tom vetsi smysl.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod jirkau 24. 7. 2020 16:55

2060S vidím kolem 12 tisíc, to je na mně moc. Už takhle je grafika za 7.500, další navýšení si před sebou asi neobhájím. Budu ji mít doma ode dneška, ještě je možnost ji případně vrátit pokud bude třeba (mám před sebou týden bez dětí, chtěl jsem si zahrát a jako na potvoru podle všeho odešla grafika a to vedlo k urychlenému hledání náhrady a uspíšilo rozhdnutí na upgrade celé sestavy). Tak jako tak to bude dramatické zlepšení ze současné sestavy
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 7. 2020 17:24

Coz to bude, o tom zadna.

Mrkni tady: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... HT015GHG01 na PC bez grafiky 25k. Do toho se 1660 nehodi ani omylem.

Pokud chces jit do 1660S, bude to vyvazene nejak takhle: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_0 ... A8015GMV01

Dokonce ten druhy navrh je LOW NOISE sestava.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod jirkau 24. 7. 2020 20:37

Ta první varianta s doporučovanou 2060S vychází na 37K, to je za limitem. Ale líbí se mi ta druhá.

GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6G - umí zastavit větráky? Někde jsem četl, že fan stop mají pouze GAMING edice, co jsou cca o tisícovku dražší.

A ještě jeden dotaz, proč na i5 a ne na Ryzenu 5? Podle testů je Intel o chlup lepší ve hrách a AMD o chlup v kancelářině, takže je to nastejno. Já jedu roky AMD, tak se ptám, jsou mi sympatičtější. Ale klidně si nechám postavit Intel, protože těch 7 větráků do casu nenarvu ani omylem.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 7. 2020 20:54

Ty vetraky Te netrapi - kosik pocita s tim, ze na karte nezustanou. Tudiz, jak vidis, NEjsou do casu. ;)

Intel - posunutim power limitu ziskas zajimavy narust vykonu. Zda se tomu da rikat pretaktovani, uz radeji necham na posouzeni ctenarum.

KineCZek

Odeslat příspěvekod jirkau 16. 8. 2020 16:45

Ahoj, ještě jsem to nakonec přehodil na AMD Ryzen 5 3600, dlouho jsem váhal, ale je mi sympatičtější a pro moje využití je z pohledu výkonu s i5-10400 nastejno.

Je tahle sestava ok?
https://www.czc.cz/270238,264414,253607 ... 88584/kody

Deska je B450, B550 mi přijde už zbytečně drahá. Skříň buď Fractal Design Define 7 Compact nebo Define C

Díky
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 8. 2020 17:37

Muze byt.

KineCZek

Odeslat příspěvekod jirkau 19. 8. 2020 14:04

Tak už mám doma, plná spokojenost.

Základní desku jsem nakonec vzal Asus TUF B550, dostal jsem slevu a vyšlo to nakonec finančně nastejno. Snad to byla dobrá volba, během stavby mi při vytahování GK upadla plastová západka u PCIe slotu. Tyhle těžké grafiky a plastové zarážky jsou zlo.

Do skříně jsem ještě strčil WD Red 4TB na data a vůbec o něm nevím, paráda.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2020 14:24

Tak ve Fractalech ty disky jsou ukotvene relativne dobre a RED je 5400rpm disk. :) Deska je ok.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 19. 8. 2020 14:30

Fuj, HDD, závidim, že jej neslyšíš :-D
cardillaVILLA
Junior