classic, 40.000Kc, Blender

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 9. 8. 2020 19:22

Zdravím,

Chtěl jsem poprosit o radu ohledně výběru vhodných komponent. Nejprve tedy info:
POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - classic
UCEL PORIZENI SESTAVY - Blender - převážně velké 3D scény - architektura
FINANCNI LIMIT - 40 000Kč
OPERACNI SYSTEM - Windows 10 - mám
SESTAVITE SI PC SAMI? - Ano
BUDETE TAKTOVAT? - Neplánuji
MONITOR + JEHO ROZLISENI? - Mám 27" 2560x1440
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? - Holou skříň

Po pročtení tady toho článku "https://www.cgdirector.com/best-computer-for-blender/" a porovnání výkonu a cen z "Blender open data" bych chtěl osadit Ryzen 9 3900X, 64 GB RAM a pevný disk min. 1 až 2GB NVMe (nyní mám SATA a SSD a je to utrpení na velké scény), ostatní není úplně směrodatné. Jestli bude RTX 2060, nebo 2070 to zálěží jestli se vejdeme do 40k, ale zdroj prosím takový, aby to eventuelně utáhl, ale grafika je až na druhém místě (když mám trochu složitější scénu - a to mám teď pořád, tak spotřeba paměti při rendru leze k 16 GB a na takovou grafiku opravdu nemám :)) - možná bych dokonce zatím osadil 1660 Ti ze současného PC a pak třeba koupil nějakou z nové generace.
Drobné přelezení rozpočtu nevadí.

Děkuji.
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 8. 2020 20:00

Do ceny se jistě vlezete, ale (zvláště v případě statický vizualizací pro arch.) je otázka, zda využijete ten procesor. Pokud děláte vizualizace převážně v Eevee, pak ne. Cycles umí renderovat buď jen přes CPU, nebo jen přes GPU, nebo GPU+CPU. Pro představu, při renderování jen přes GPU je ta GTX 1660 Ti zhruba o třetinu (někdy i více) rychlejší, než samotný 3900X.
U společného renderování, případně jen přes GPU, je pak důležitá velikost VRAM. Zde záleží hlavně na tom, jak detailní a velké používáte textury. CPU pak před samotným renderem řeší komplexní materiály v node editoru (fyziku a simulace ve vašem případě asi neplánujete, nebo ano).
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 9. 8. 2020 21:09

Já dělám co se namane. Videa, video tracking, statické obrázky, trochu sculptingu, občas i animace. Potřebuji hlavně plynulý workflow, doba rendrování mě úplně netrápí a jak sem si pročetl ten citovaný článek, tak je momentálně u mně asi největší problém v tom pevném disku. Při velkých scénách často přimrzá a běhá drasticky pomalu celé PC - čím větší scéna, tím větší utrpení.
Přemýšlel jsem, že bych upragedoval jenom disk, ale mám nyní i5-9400F 32GB a bojím se, že i se super rychlým diskem bude všechno načítání a práce ve velkých scénách hrozně pomalé. Citovaný ryzen by měl být v samotném rendrování cca 4x rychlejší, takže také očekávám 2x až 3x rychlejší workflow.
A Ryzen 9 3900X rendrování v cycles je skoro srovnatelné s CUDA 1660 Ti - ta je asi o 15 % procent rychlejší - co má citelný dopad je RTX - tedy OptiX render, ten je brutálně rychlý se srovnatelným CPU při stejné ceně jak píšete - bude záležet na scéně apod. (viz. Blender open data - teď jsem se díval) - to tedy platí od verze 2.8 kdy došlo ke značné optimalizaci cycles. Když se při rendrování GPU+CPU přiblížím k velikosti VRAM - tedy v mém případě k 6GB, tak to padá, stačí třeba 5,8 GB a rendrování spadne. Eevee jsem na velkých scénách zatím vůbec nezkoušel, navíc jsou vždy s velkým množstvím zeleně - EEVEE na zeleň úplně není vhodné, dělal jsem zatím jedno video interiéru v eevee, jinak nic.
Komplexní materiály v node editoru mám celkem často - je to znát, že to pěkně zabrzdí celý Blender.
Fyziku a simulace určitě používám při tvorbě modelů také (oblečení, ručníky, deky, rozhýbání trávy a listů, voda), ale to je celkem přijatelně rychlé i nyní.
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 8. 2020 21:31

S temi "jistotami" bych osobne byl velmi, velmi opatrny. Zrovna tyto cinnosti totiz patri k tem, ktere s velkou chuti "zhltnou" takrka libovolny rozpocet. Uz jen kvalitni a odolne SSD na system + cache vyjde na 1/4 budgetu. Procesor druhou ctvrtinu, RAM treti ctvrtinu ... a kde mame SSD pro data, desku, grafiku a (penize na) zbytek.

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... G60154ZX01

Hrubym nastrelem je to hned 67 Palackych, pricemz Vas (oba) mohu ujistit, ze nejde v zadnem ohledu o highend konfiguraci. Jiste jde nejak "pracovat" i na levnejsich strojich, to nikdo nepopira. Ale osobne bych nechtel. Bez RTX bych pracovat nechtel vubec, bez 64GB RAM bych pracovat taktez nechtel, atp atd.

Chapu, ze takto si tazatel "drobne" prekroceni rozpoctu asi nepredstavoval, ale protoze jsem nabyl dojmu, ze tazateli ten stroj prinese penize a/nebo obzivu, nechtelo se mi navrhovat nestastna / polovicata reseni.

V tomto mem prispevku prosim nehledejte nic vice, nez nezistnou snahu o pomoc. Presne a pouze tak je totiz myslen. Diky za pochopeni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 9. 8. 2020 22:24

Děkuji.

To jsem přesně potřeboval.

A když vyhodím grafiku a jeden disk, tak jsem na svém :)

Jenom jsem se chtěl zeptat jak je to s těmy disky? Já si sice něco vydělám, ale je to takový koníček po večerech a vzhledem k tomu, na čem sem to dělal doteď, bych to nepřeháněl, ale jaký je prosím rozdíl mezi těmi disky? Mají v popisu stejné rychlosti čtení a zápisu, ale přitom ten 2TB adata je ještě levnější než ten 1TB samsung. Jenom si tak říkám, jestli to opravdu bude při práci znát ta rychlost toho disku při takovém rozdílu ceny.
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 8. 2020 23:06

Samsung je MLC, AData je TLC ... a brozurka uvadi "speed UP TO xy" ... kde nejdulezitejsi (a bohuzel opomijene) je ono spojeni "up to".

Osobne bych klidne vzal 970 PRO 512GB. ;) Mnohem radsi, nez jiny, vetsi a papirove prikrasleny. Proc? Protoze s 970 PRO mam zkusenosti u spousty klientu v jejich pracovnich strojich. (A tedy take doma, ale na zaklade jednoho vlastniho kusu bych se nikdy nerozhodoval.)

Prave takoveto neznalecke (prosim bez urazky) uvahy vedou k tomu, ze se drtiva vetsina lidi pri praci s pocitacem nakonec trapi. Protoze "usetrili" na nespravnem miste. Napriklad vyrobci aut na toto mysli a dame tomu A8 by s 1.0 trivalcovym benzinem, ani s 1.4TDi naprodali. Ale do pocitace si podobna "zlepsovatka" kupuje prekvapive vysoke procento lidi. Protoze "to v letaku vypadalo tak dobre".

Neudelej stejnou chybu. Zvlaste kdyz mas budget, abys vybral dobre.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 9. 8. 2020 23:25

Ok. Děkuji.
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rookie 10. 8. 2020 13:53

pri 'jednoduchej' praci s diskom je skoro jedno ci ten alebo ten..

ale ked to zacne byt trochu 'vaznejsie', tak uz citit rozdiel..

Obrázek
rookie
Junior

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 11. 8. 2020 14:07

Už jsem si načetl rozdíl mezi TLC a MLC a hezky to vysvětluje brutální zámrzy celého systému, které momentálně při práci na velkých scénách mám :) stejně jako graf od rookieho :)
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 8. 2020 15:49

Vsak prave proto Ti radim disk, jaky Ti radim - abys NEMEL zamrzy. On clovek neznaly veci casto hledi jen na tabulkove hodnoty a nekteri si i mysli, ze se jim snazim poradit spatne. Jenze ...

KineCZek

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 8. 2020 12:44

Proto je v návrhu PRO že? Né nadarmo tu jsou lidi kteří vědí co a jak. :)

Dneska stejně víceméně není krom Samsungu PRO v SOHO moc co na výběr... bohužel.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod DerivatorCZE 8. 9. 2020 19:54

Ještě jsem se chtěl zeptat, ten samsung 970 PRO je myšlen na operační systém a programy a ADATA na pracovní soubory? Nebo se programy doporučují také na ADATA? Nebo je dokonce osvědčenější praxí mít programy a pracovní soubory na tom rychlejším, tedy samsungu a ADATA pouze jako úložiště pro statické soubory?

Blender právě během práce neustále něco ukládá do různých temp soubourů apod. - a to údajně mnohem více než podobě zaměřené programy, sice na úkor výkonu, ale ve prospěch zamezování ztrátam dat - občas taky padne.
Tak právě si nejsem jistý jaká kombinace bude nejlepší, zatím mám jenom ten samsung, ale přemýšlím o dokoupení toho ADATA pokud to opravdu nějak výrazněji při vhodné kombinaci urychlí práci (workflow).

Jinak tedy musím říct, že příště půjdu možná do Intelu. Některé záležitosti běhají stejně rychle (rozuměj pomalu) jako na i5 9400F - tuším že to bude tím jednovláknovým výkonem, který podle https://www.cpubenchmark.net/ je na podobné úrovni. Ale některé věci jsou extrémně rychlé, to je fakt. Ale celkový workflow by byl asi svižnější na intelu stejné ceny - myslím si to správně?
DerivatorCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 9. 2020 01:16

Je to dost dobre mozne. Vzdy zalezi, jaky druh prace provadis, zda jde o Single thread a nebo o multithread vypocty. Jak sam rikas, neco jede na Ryzenu luxusne, neco nikoliv. AMD versus intel neni jednoznacna vyhra pro jeden tabor, kazdy dela lepe neco, nekde vyhraje ten, nekde onen. Je to odveky boj, jako benzin versus nafta, Praha proti Brnu ... a tak.

KineCZek

Odeslat příspěvekod rookie 14. 9. 2020 09:00

niekedy sa riesia aj trojdiskove konfiguracie.. dokonca aj patdiskove.. pugetsystems.com ma porovnavacky na to spravene.. asi len pre premiere, ale ono to bude podobne..

na slabsi (tj. ADATA) OS a software..

a na 970 PRO projektove subory a nejake cache a pod.. to, co sa najviac pouziva..

pripadne internetit ako najlepsie rozdelit.. pripadne skusat u seba..
rookie
Junior