Classic, 60k, střih 4k + občas hry 1440p

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod md6hashtable 13. 8. 2020 19:59

Počítač se chystám sestavovat až přijde další generace GPU+CPU (ale nejpozději v lednu) - řekl jsem si že začnu dřív, aspoň s kupováním case atp. Aspoň budu mít čas na to hlídat si slevy

Hlučnost: classic - 90% času mám sluchátka takže je to 90% času jedno, ale mám ve zvyku časem dokupovat tiché větráky /shrug
Účel: všechno, ale aktuálně mám bottleneck ve střihu 4k (premiere) a streamování
Finanční limit: 40-50k za hlavní komponenty 60k je tvrdý limit včetně monitoru
OS: mám windows licenci
Sestavovat budu sám

Přibližný náčrt

Preferuji AMD. Životnost maximálně 5 let (spíš méně), taktovat nebudu. GPU koupím později, požadavek RTX kvůli práci, tvrdý limit na GPU 20k. Počkám na další řadu - buď bude zajímavější, nebo 2xxx zlevní

S CPU nevím, pokud najdu dobrou slevu na 3700X asi koupím hned. Zbytek koupím co nejdříve jestli mi to tu někdo chytřejší nevymluví

Nevím jak je to teď s trhem monitorů jestli čekat nebo koupit hned, zatím prostě používám 4k monitor z práce (prý má sRGB 101%) a chci stejné nebo lepší. Občasné hry mi stačí na 1440p
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 8. 2020 20:35

Jestliže chceš kupovat až v lednu / po příchodu nových CPU / GPU, řeš to až v lednu / v příslušné době.. Pokud ti prozatím stačí jen case + zdroj + ventilátory, tak vem toto.

https://www.czc.cz/cqk24e34osiqtbofiigbe0e6e5/seznam
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod md6hashtable 13. 8. 2020 21:07

Upřímně nevím jestli mám čekat s tím CPU. Leden jsem si nastavil jako deadline protože v prosinci končí záruka na stroj který používám teď. GPU použiju staré než vyjde další řada od nvidie

A dík za radu
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 8. 2020 21:28

Smysl ma pockat do zari na grafiku a koupit. A protoze nezname vlastnosti novych grafik, smysl se zeptat ... ma v zari. ;) Ted to ty cca tri nedele uz vydrzis ... a pak uvidime. No ne?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod md6hashtable 13. 8. 2020 21:46

Vlastně jo, v září (respektive v říjnu) budou (možná) opět bonusy! To je dobrý důvod počkat
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 8. 2020 21:49

My to myslime dobre ... at mas za sve penize to nej.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod md6hashtable 24. 9. 2020 13:09

Ahojte, mám dobré a špatné zprávy. tl;dr: budu kupovat na Alze (asi na černý pátek), prakticky operuju s méně COH ale rozpočet se nemění, teoreticky bych ho mohl i navýšit kdyby to stálo za to. Poslední věc - už doma nemám ten úžasný 4k monitor, budu prozatím operovat s 1440p protože bych raději investoval do výkonu než nového monitoru/televizoru

Nejdříve - nedalo mi to a trošku jsem se utopil v těch recenzích komponent. Prý u AMD stále záleží na frekvenci pamětí, mám to brát v úvahu? Tam jsem si zrovna myslel že bych mohl ušetřit. Nechce se mi pálit 7000 za RAM obzvlášť když si pamatuju různé doby kdy RAM bylo levné

Začnu se špatnými zprávami: bonusy nebudou, měl jsem neplánované výdaje které mi šáhly do budgetu na zábavu, a teď ta nejhorší zpráva: většinu komponent budu kupovat na Alze, jsem z toho trochu nešťastný - kvůli špatné zkušenosti jsem se jich před pár lety zřekl.

Jde o to, že jsem, si v práci postěžoval na nedostatečný výkon doma, takže mi v IT navrhli že by mohli koupit hardware na firmu a že bych si jej mohl pak kdykoli vykoupit. A to je ta dobrá zpráva - pro mně to v podstatě znamená 20%+ slevu. Firma má totiž smlouvu s alzou díky které nakupují levněji. Bylo mi to řečeno takto, že ať vyberu komponenty kdekoli, tak v IT to nejspíš stejně ("na 99%") koupí v Alze. "Máme smlouvy s více dodavateli" (slyšel jsem něco jako dell) ale "tam kupujeme komponenty pro neprogramátory (sic)". Prý mám teda poslat prostě seznam komponent a oni to koupí

Dále mi bylo řečeno že by to nechali i sestavit v Alze. Na což jsem řekl že jestli by to nemohli sestavit sami, a odpověď byla že jim věří... Jenže já 15 letým klukům sestavovat drahé PC nevěřím, sám jsem jim byl :hm , takže je poprosím ať mi jenom předají komponenty a že si to sestavím sám, jenom nevím jak moc je to něco na čem jim záleží, už tak jsou dost hodní že mi tu službu nabídli a je mi proti srsti od nich něco požadovat aby to bylo jinak.

Bavili jsme se o komponentách, nové řadě RTX atp. kde jsme se shodli že když už ty peníze mám tak bych měl investovat do RTX 3080 - ale na moje potřeby by teoreticky stačilo i RTX3070 (třeba později přetaktované) a nakonec mi řekli že by bylo super jako deadline si dát černý pátek s čím asi souhlasím, s těmi Alza maržemi to bude ve výsledku možná i výhodné. Jo a ještě jsem byl zvědavý na tu firemní slevu - no, nic mi neřekli. Vyhnuli se odpovědi, ale řekli že ať to počítám cenu sestavy bez ní a že mi pak prostě naúčtují to co to stálo.

Takže se nově musím vejít do 60 tisíc bez DPH, cíl je 40-50k, prozradím že s novou finanční situací je můj totální strop kdesi na 90 tisíc ale takovou cenu pro mně ten počítač nemá. Na druhou stranu jelikož nebudu platit hned ze své kapsy (jako mohl bych... pro dobrý pocit že je to moje, ale nemusím) tak teoreticky můžu rozpočet přepálit. Sice nerad ale můžu. Přemýšlel jsem že bych si splnil sen a všechno max-outnul na 90k ale pak jsem si vzpomněl že mi už není 15 :lol: Navíc těch náročných na počítač úkolů fakt mám jenom pár. Přesněji, musím zaplatit cca do měsíce tu cenu bez DPH, a až si to budu chtít od firmy odkoupit tak musím doplatit DPH, ale to můžu udělat kdykoli, třeba za 20 let

No dále, jak nám skončily povinné home office tak nám začaly polopovinné :'( Jestli to ještě není jasné z kontextu, tak nové PC si sestavuju protože jsme měli povinný HO, počítač z kanceláře jsem si odnést nesměl (jenom ten monitor) a noťas brutálně nestačí (na papíře to stačí, má i7-9850H, 32GB RAM a RTX 2060 ale chlazení ani s podložkou to totálně nezvládá a často throttluje nebo rovnou padá). Počítač kupuju pro sebe ne pro firmu, ale těch 8 hodin denně budu pracovat. Zjevně tak dlouho, než bude po pandemii. Líbilo se mi jak někdo tady na fóru psal v procentech co s ním bude dělat
Takže pro práci 50% programování, 25% office, 10% střih, 10% photoshop a čas od času střih v Resolve, a 5% práce s 3D (převážně Inventor a Fusion, trošku FEM simulací, dělám malé detaily pro 3D tisk) a přes noc výpočty na tensor cores. Doufám že jsem neporušil tímto nějaké NDA
Pro zábavu tak 50% "office" a 15% hraní (mám na to vyhrazenou sobotu), 15% filmy a seriály a 20% programování které streamuju. Jsem strašně nudný člověk, já vím, taky zvažuju jestli potřebuju tolik výkonu...

V kanceláři musíme být max ve čtyřech a ještě s rouškami takže ve výsledku jsem 3/5 dnů doma. Jenomže IT chtělo abych vrátil monitor do práce, tak jsem ho vrátil. Takže teď většinu času pracuju s 60HZ 1440p monitorem který mi dali jako náhradu (nehledejte logiku v IT, oni si žijí svým životem). Má sice HDR což jsem nikdy předtím neměl ale dost jsem se musel zamyslet jestli ještě chci tak výkonný počítač na pouhé 60hz 1440p, jestli třeba místo než do grafiky investovat do RAID0 atp... ale vidím to tak že jestli si v Listopadu budu sestavovat PC tak můžu třeba pro všechny koupit velkou 4k televizi na Vánoce. Sice jsem poslední člověk na světě kdo by rád utrácel ale někdo tuhle ekonomiku pozvednout musí... i když jestli tím nezvedám ekonomiku někomu jinému... to je otázka. No, klaním se spíš k variantě nic neměnit, počítat s tím že mám 4k ale jak to s tím monitorem/televizí bude se uvidí. Ještě jsem na tomto monitoru nestříhal ale má dobrý barevný profil a rozhodl jsem se že chvíli přežiju nemít 4k

Tak a jestli jste ten můj stream of thoughts četli tak děkuju za pozornost
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marketa1986 24. 9. 2020 14:32

Dobrý den,

za 90k už bych doporučovala osobního člověka jenž se v tom opravdu vyzná než fórum. Ten člověk vám pomůže nejen technicky, ale pochopí i váš psychologický "výkon" a nároky na sestavu.

Za ty dva tři tisíce bych si najala osobního člověka jenž Vám se vším pomůže.

My Vám samozřejmě pomůžeme, ale v tomto směru je osobní konzultace nezbytná. 90.000,- Kč je už dost vysoká investice a tady bych doporušila s čistým svědomím člověka jenž vá se vším provede.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod md6hashtable 24. 9. 2020 19:17

Tak jsem to nemyslel, spíš jsem si ze sebe dělal srandu že jsem nad tím vůbec uvažoval. Strop je 60k, cíl 40-50k. Jde spíš o to, že kdyby někdo vymyslel dobrý důvod proč jít řekněme na 61k tak by to nebyl problém, ale musí to mít tu hodnotu pro mně, o 10% výkonnější stroj za 20k víc podle mně nemá smysl. Ale například kdyby se dal přetaktovat na 50% výkonu stroje za 40k tak bych o tom uvažoval. Nemám problém utrácet, vlastně mi na ceně tolik nezáleží, jde mi o hodnotu. Chci se vyvarovat toho že bych koupil stroj za 66,6k a pak bych zjistil že v podstatě vše co potřebuju bych měl ze stroje za 40k
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 9. 2020 15:31

Cim drazsi stroj, tim horsi value for money, na tom se nic nezmeni nikdy. Pokud chces grafiku za 25, uvazujes o pocitaci "rozhodne ne za 40", spis bliz k tem 80ti.

BTW v tom textu je prilis mnoho omacky, ktera je k vyberu HW naprosto nerelevantni. Co jsi mel predevcirem k obedu (obrazne receno) nema na vyber vliv. Alza taktez neni problem nas, nybrz Tvuj, my provedeme vyber komponent a naklikat na Alzu, pripadne zajistit dostupnost, si tam uz musis sam.

-

89.218,- Kc

1TB SSD pro OS, SW, cache
2TB SSD pro pracovni data
4TB SSD pro archivaci dat - mozno vyhodit, pokud mas NAS, ale i tak bych si ho v PC ja osobne nechal.

Ryzen 12C/24T je rozumny vykon za rozumnou cenu
3080 v modelu jejz se netyka aktualni kauza s napajenim
64RAM mi prijde jako rozumna investice, zvlaste kdyz RAM nyni nejsou drahe. Pred dvema lety bys stejne penize dal za 16GB

A zbytek je jen kvalitni napajeni, kvalitni skrin, kvalitni deska a kvalitni chlazeni ... zkratka takova ta "omacka" co u toho musi byt.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 9. 2020 15:43

Pokud se má nakupovat na black friday (v listopadu!!!), tak řešit výběr TEĎ je opět pořád mimo. Naprostá ztráta času jak pro kolegu, kterej si dal práci s tím něco naklikat, tak pro tazatele se psaním zbytečně dlouhých slohů.

Už ve druhém příspěvku jsem jasně psal, ať se nákup řeší v příslušné době a nepsal jsem to pro srandu králíkům.

1. Do té doby budou známy nové grafiky AMD a jejich specifikace a ceny.
2. To samé nová řada AMD procesorů.
3. RTX 3080 nemusí být v té době nijak úžasná koupě.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 9. 2020 16:01

Presne tak. Ale mel jsem volnou chvilku a chtel jsem hlavne klarifikovat tu "hodnotu" stroje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marketa1986 28. 9. 2020 21:53

24 tisíc za datové uložiště mi přijde celkem dost na sestavu pod 90 tisíc.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 28. 9. 2020 22:04

Vzhledem k rozpočtu a využití je datové úložiště v pořádku - dále viz. Kinova poznámka "4TB SSD pro archivaci dat - mozno vyhodit, pokud mas NAS, ale i tak bych si ho v PC ja osobne nechal." - Již rozhodnutí na tazateli.
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 9. 2020 03:50

11k za jedno mizerný 4 TB SSD na skladování bordelu? To mi přijde setsakra přepálená cena, která mi nepřijde úplně obhajitelná, když za ty prachy lze splašit novej NAS server i s disky, nebo 2nd hand server-grade diskový pole (ne plně obsazené, ale disky stačí jen přidávat ...).

Doba plotnová při těchto cenách / kapacitách ještě dlouho neskončí!
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků