Upgrade - Semi-LN, Práce/hry, DualOS, 12000?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Zhuly 17. 8. 2020 19:45

Dobrý den, mám starý počítač, který doteď fungoval jako server. Rád bych se poradil s místními odborníky, zda je schůdná varianta dokoupit GPU + nějaké větráčky, případně lepší skříň (nevím, jaký model je ta stávající, ale jde o nějaký low end bez odhlučnění a chlazení) a využívat k níže zmíněnému účelu. SSD a HD na data není potřeba kalkulovat.
Případně uvítám i rozumné důvody, proč do toho nejít a raději stavět od znovu.

Stávající komponenty:
CPU Intel 4770K
MB MSI CSM-Q87M-E43
RAM Kingston Hyper Beast KHX24C11T3K2 4*8GB
Zdroj Seasonic X-400 Fanless
https://photos.app.goo.gl/BHfPaviqgrUpDZzV8

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Semi-LN, pokud to půjde.
UCEL PORIZENI SESTAVY: 60% práce (programování, kancelář, úprava fotek, sem tam kompilace videa), 40% hry (typu Kingdom Come, Witcher III, Ori)
FINANCNI LIMIT: není daný, nahrubo střelím 12000, ale uvítám i nějaké varianty
OPERACNI SYSTEM: Pravděpodobně dual Linux + W10 (seženu si licenci sám)
V delším horizontu bych rád přešel na Linux, ale minimálně v počátcích to budu střídat. U herního využití záleží, jak velký porod to s Linuxem bude, ale z dostupných informací se mi zdá, že se situace v posledních letech hodně zlepšila. Slyšel jsem, že tady má navrch AMD, které má lepší podporu ovladačů pro Linux než konkurence, ale možná, že tady bude limitní kapacita zdroje?
SESTAVITE SI PC SAMI? Vzhledem k tomu, že se jedná o upgrade, tak asi musím složit sám. Velmi ale uvítám rady k optimálnímu umístění komponent pro lepší proudění vzduchu, s tím nemám zkušenosti.
BUDETE TAKTOVAT? Asi jen pokud by byl CPU v sestavě nejslabší článek.
MONITOR + JEHO ROZLISENI? Monitor mám - stařičký FullHD 24" BenQ T241WA. Časem bych ho asi nahradil, ale nehoří to.
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Bez periferií.

Moc děkuji za váš čas.
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 8. 2020 21:17

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... 86014PKC07

Nevim, jak bys chtel taktovat na Q87 desce, ale procesor je bottleneck na 1oo% ... resp. tedy hlavne financni neochota. Ten stroj je cely zraly tak na komplet vymenu a po tech sesti letech sluzby by si ji i zaslouzil.

BTW i ten zdroj v teto konfiguraci bude tak akorat na limitu. Doporucim alespon otocit zdroj dirou hore a konfiguraci case fanu 3x in + 4x out.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Zhuly 18. 8. 2020 20:21

Děkuji za reakci. S tou deskou mně to nedošlo. Když je tedy taktování mimo hru, nebylo by rozumnější vybrat slabší, možná bazarovou grafiku, která by byla rovnocennějším protějškem procesoru? Samozřejmě zvažuju to i kompletně vzdát a postavit něco nového, kde by byl rozpočet úplně jinde.
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 8. 2020 20:45

Takhle to je +/- jeste ok.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Zhuly 19. 8. 2020 09:33

Dobře, díky. Ještě bych se zeptal k těm větráčkům - není jich nějak moc? V návrhu jich je 12, když nepočítám 3 na GPU a 1 na CPU. Vůbec si to neumím představit. Pokud je to správně, můžu poprosit o popis, kam by měly ve skříni přijít? Nebo nějaký obrázek vnitřku skříně s podobnou konfigurací? Moc díky za tvou ochotu a čas.
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 19. 8. 2020 11:43

Tady máš foto:
Obrázek
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2020 12:16

Ja to myslel 3x in a 4x out, ten co je dole mel prijit nahoru, at to prisava zdrojem. ;) Ale i takhle to bude fungovat, pro zdroj o neco mene efektivne, ale bude.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 19. 8. 2020 12:21

áá, moje chybka, přehlídl jsem :)
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2020 12:26

Se nic nedeje prece. :)

Pro tazatele: 3x F9 jsou pak na grafiku a 2x P12 na procesor. Vsechny puvodni dodavane vetraky vyhodit. Jak z grafiky, tak z CPU chladice, tak ze skrine.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Zhuly 20. 8. 2020 07:10

Děkuju, to mně moc pomohlo. Ještě se zeptám - to jsou ty původní větráčky z grafiky, chladiče a skříně opravdu tak nekvalitní, že se musí vyměnit? Jde tu o hlučnost, životnost nebo něco jiného?
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 8. 2020 09:00

Proc nebo, proboha...?

Pokud mam moznost zajistit nizsi teploty, delsi zivotnost (60mesicu zaruka na Arctic) a k tomu mit mene hluku jako bonus, tak to neudelam, jen protoze jsem liny? Tak nekomu zaplat par Kacaku, at to udela za Tebe. ;)

KineCZek

Odeslat příspěvekod Zhuly 24. 8. 2020 12:39

O lenost tu nejde, ale nerad hromadím věci stejně jako nerad vyhazuju věci. Ještě uvidím.
Jinak ten doporučený chladič bude podle prodejce ještě několik měsíců nedostupný. Můžu poprosit o nějakou alternativu? Nebo to mám těch pár měsíců překlepat s tím starým?
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 8. 2020 12:41

Grandis od SPC.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Zhuly 4. 9. 2020 12:48

Jak mám, prosím, zapojit ty 3xIn a 4xOut větráčky na skříni? Předpokládám, že na MB do toho 4pinového pomocí nějakého splitteru?
Zhuly
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 5. 9. 2020 12:09

Zkus prosímtě na té CSM-Q87M-E43 aktualizovat BIOS na poslední a vyfotit mi třetí záložku (Overclocking), díky.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Další stránka