Upgrade PC

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod soban 20. 8. 2020 10:15

Použití:

Internet, hudba, film, internetové hry přes prohlížeč.

Sestava co mám:

CPU: Intel Pentium Gold G4600
MB: ASUS PRIME B250-PRO
RAM: 16G / Osazeno 4 kusy 4G DDR4
SSD na systém: Samsung SSD 960 EVO 250GB MZ-V6E250BW
HDD plotnové disky 1T a 2T na data.
Zdroj: ENERMAX (přesný typ teď nevím).

Požadavky:

Potřebuji PC zrychlit prostě na hry v prohlížečích už to nestačí.

Prostě prohlížeč u her vytěžuje hodně CPU a začíná se to sekat.

Takže co s tím:

Původně jsem uvažoval že vyměním jenom CPU za výkonější, ovšem problém je že nové CPU potřebují i novou MB?
A nebo pořídit komplet nový PC?

Taky mě napadlo zda by tomu nepomohla externí grafika zda by tím pádem neodlehčila tomu CPU a integrované grafice - dokáže internetový prohlížeč využít externí grafiku a odlehčit tím pádem CPU?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 8. 2020 10:58

Ty a proc nevezmes i5 6500 treba? Nedavno jsem prodaval za 2500 na Aukru. A da se tam koupit za tu cenu i ted: https://aukro.cz/intel-i5-6500-6971415209

A mas po problemu. Pripadne libovolna jina i5 7xxx / 6xxx tu praci splni. Nic vic netreba menit. Grafiku - jak v cem, ale iGPU ve Skylake ma HW akceleraci imo pro vsechno potrebne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 8. 2020 16:16

Mám tu plonk 6600k za řekl bych podobnou cenu. Je po delidu ;)

Ano vidím Bé desku, ale zase vyšší takty to má. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod soban 20. 8. 2020 18:28

Objednal jsem CPU z aukra tak uvidím. (i5-6500)

Celý problém byl v tom že když jsem to skládal tak 4 jádrové CPU byly ještě hodně drahé, takže jsem počítal že ho časem vyměním, ale z obchodů zmizely a jsou tam co potřebují MB řady 300.

Takže jsem nevěděl co vzít aby výkon stoupnul a nemusel jsem měnit MB a nebyly to vyhozené peníze zbytečně.

PS. Díky za typ na CPU od KineCZek.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 8. 2020 19:14

nz

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod soban 25. 8. 2020 16:29

Tak i5-6500 dorazilo - namontováno.

Tak odezva na internetové hry v prohlížeči je o něco lepší, ale samozřejmě pořád to není to pravé ořechové, asi by to chtělo nějaké 6 jádro.....

Dle těchto testů je rozdíl mezi CPU kolem 10% G4600 vs i5-6500

Prostě ze starého nové neuděláš.....

Ale za ty peníze manželka tvrdí že to stálo.

Takže když to nějaký čas vydrží tak možná našetříme na nějaké 8 jádro co bude za nějaký rok.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod satikcz 25. 8. 2020 19:11

Ono dneska už spousta her v prohlížeči jede přes WebGL a umí být i celkem náročné na grafickou kartu (minimálně vzhledem k integrované), tak je otázka, jestli by se nevyplatilo pořídit nějakou externí.
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 8. 2020 20:18

Prodat střeva a koupit nějaký AMD APU? Na web blbosti by to mohlo stačit s přehledem. Otázka, jestli žena skousne takový výdaj (pokud sedí na kase :mrgreen: ).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Marketa1986 25. 8. 2020 21:17

Některé hry i přes (když to řeknu blbě) pitomej prohlížeč nejsou plynulé. Hraji 3 rokem Elvenar a když jsem ještě neměla GTX 1070ku tak jsem "jela" na i7-8700K pouze CPU. A přesto Elvenar v prohlížeči nebyl plynulej. Bylo to zpomalené. Hrát se to dalo, ale bylo tam ALE.

Pak když jsem tam "vrazila" GTX 1070ku hra byla krásně svižná, rychlá. Někdy nelze spoléhat na integrované řešení...
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 8. 2020 07:12

Asi takto peníze na úplně nový zatím nejsou. Prostě budeme šetřit a bude to chtít něco s hodně jádrama (linux to využije).

Elvenar hraje a ten je OK úplně plynulej (pokud nezačne haprovat internet - připojení k serverům).

Ale nevím co hraje za jinou hru (musel bych se zeptat) tam když loví ryby tak tam byly klidně sekundové záseky a vytížení prohlížeče vyskočilo klidně i na 180% s původním CPU, teď s novým CPU vytížení taky vyskočí na 180% ale rychle se vrací spět a zásek je taky ale né tak velký a už se to dá lépe hrát.

load average vyskočí až k 2,9 když hraje hry.

Právě proto jsem se ptal zda by externí grafika pomohla i když vím že ji prohlížeče moc nepoužívají že tam se pomalu vše zpracovává v CPU.

Asi by to chtělo nějak vyzkoušet jaký vliv má externí grafika, ale kde nějakou vzít na vyzkoušení? (A takové věci jako koupit a pak ve 14 denní lhůtě vrátit mi jdou proti srsti.)

Jinak co k takové sestavě pořídit za grafiku aby to moc nestálo a mělo to význam?

EDIT:

Tak jsem prolezl šuplíky a našel grafiky:

GeForce GT 220
Radeon HD 5670

Tak s tím určitě netrhnu rekordy :-))))

PS. Skusím tam tu HD 5670 šoupnout co to udělá zda půjde výkon dolů nebo zůstane a nebo se tomu CPU ulehčí jak nebude vykreslovat obraz...
Samotného mě to zajímá....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 09:20

Tak jsem to vyzkoušel:

Vražená karta Radeon HD 5670 s 512M

Tak load average kleslo na max 2.03

Vypadá to že CPU se ulevilo a vytížení prohlížeče taky kleslo - chvílemi vyskočilo na max 150% ale dlouhodobě se drželo kolem 80%.

Takže karta pomáhá odlehčit CPU.

Pro zajímavost když jsem měl PC rozdělaný vyzkoušel jsem i tu GeForce GT 220 s 1G ram.
Takže zatížení CPU taky kleslo, ale jenom o trošku (kdoví zda to není chyba měření).

Odezva her se zrychlila více jak u té Radeonky (přičítám to větší ram na kartě), ale byly různé kazy na obrazovce, evidentně grafická karta nestačí rychlostně počítat obraz a zobrazovat ho.

Takže sumárum je že externí karta pomůže i pro internetové hry v prohlížečích.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 8. 2020 09:23

Zkus sehnat 1030. ;)

KineCZek

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 09:46

A co tam vrazit tu co je v doporučených sestavách ASUS Phoenix GeForce GTX 1650 (PH-GTX1650-O4G) ?

S tím že bych ji pak přehodil do nového stroje.....až se našetří na nový.

Ještě se mi líbí GIGABYTE Radeon RX570 Gaming 4G ovšem tam mám problém se zdrojem mám enermax 350W a u karty je doporučený 450W
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 8. 2020 10:22

RX nech spát. Ta 1650 proč ne.

KineCZek

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 10:36

Tak jsem si objednal tu 1650.

Jinak koukal jsem i na tu 1030, na aukru jsem nic zajímavého nenašel a jako novou v obchodě se mi zdála drahá, to přidám na 1650 a bude klidně i do nového PC do základu, nepředpokládám že by integrované grafiky mezitím tuto překonaly než si nový pořídím.

Tím pádem už není co v PC vylepšit takže jak už nebude stačit tak pak třeba nový.....

Tímto všem děkuji za rady co s tím ......
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Další stránka