PC "herní", +- 20.000

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod zzvedavec 14. 9. 2020 08:06

Zdravím,
chtěl bych poprosit o radu s "herním" počítačem pro syna.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - classic
UCEL PORIZENI SESTAVY - Momentálně asi hry (zatím hraje jen Minecraft a World of Tanks) + škola
FINANCNI LIMIT - +- 20.000
OPERACNI SYSTEM - Mám v plánu Kubuntu, ale uvidím, každopádně nezapočítavat do ceny
SESTAVITE SI PC SAMI? - Pravděpodobně ne
BUDETE TAKTOVAT? - Ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI? - Nevím, nechám si poradit, ale je v ceně sestavy
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? - skříň + monitor

Děkuji,
T.
zzvedavec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 9. 2020 09:07

Na hry mu dej widle ... bude stastnejsi. // Monitor v cene a limit 20. Hmm, challenge accepted. Hned se zeptam, kolik je +/- rozpeti. 10%? 50%? 8-P

Bez prekroceni limitu (za 20k): 20.093,- Kc

Ovsem uz se 7% prekrocenim (21.5k) vykouzlime o 20% vyssi herni vykon: 21.448,- Kc
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod soban 14. 9. 2020 10:03

Na hry jednoznačně windows!

Sám používám linux na všechno co jde, ale na PC máme i koupené windows a ty jsou pouze na hry na nic jiného se to nehodí. :-) (Teď mě windowsáci ukamenují.....)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Marketa1986 14. 9. 2020 13:28

Dobrý den,

pokud trváte na linuxu tak za mě mohu doporučit jedině Ubuntu kde je možnost instalovat klienta STEAM! U ostatních distribucí to není oficiálně možné.

Pokud se jedná o chlapce pod 12 let doporučila bych zakoupit Windows 10. Důvodů je mnoho. Pokud ale máte syna staršího tak by mohl pochopit fungování tohoto skvělého, operačního systému!

Pro ty menší bych ale dala s čistým svědomím Windows neboť je to intuitivní a obrovské množství her například ten populární Minecraft.

Sestavu vám asi nepošlu od toho tu jsou lepší/znalejší odborníci než já.
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 9. 2020 15:25

@Marketa: https://developer.valvesoftware.com/wiki/Steam_under_Linux#With_Play_On_Linux_.28POL.29

Příště bych byl s hláškama typu "... U ostatních distribucí to není oficiálně možné." víc opatrnej.

TL;DR: Steam funguje běžně i na jiných distrech, netřeba se limitovat jenom na Ubuntu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Marketa1986 14. 9. 2020 16:49

Dobrý den,

vycházím dle oficiálního oznámení jak nás to učili. Je možné a i pravděpodobné, že se to za ty roky již změnilo. Nicméně za sebe (své zkušenosti) mohu s čistým svědomím doporučit pouze Ubuntu (osobně vyzkoušeno za dob TTS!)

Vycházím i s ohledem že se jedná o disistribuci pro začátečníky.
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 9. 2020 17:18

Upřímně, RHEL systémy (za sebe preferuju serverovej CentOS) mi přijdou více user-friendly, než Ubuntu, s kterým jsem prostě nikdy nebyl kamarád. Je ovšem fakt, že jsem i profesně zdeformovanej ... ale to už zabíhám do OT.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Marketa1986 14. 9. 2020 17:49

+
Věc názoru a zkušeností. Každý na to má svůj názor. Ale jak píšete to již je povídání na dlouho OT.
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod zzvedavec 15. 9. 2020 07:28

Díky za tip ... obě sestavy vypadají ok; jestli jsem si dobře všimnul, tak rozdíl je jen v té grafice? Ta dražší by pak mohla zvládnout i nějaké ty novější hry, jestli/až na ně přijde čas? Těch cca 10-15% navíc mě nezabije, pokud to má smysl :-).

Ryzeny se na plánované využití nehodí, např něco jako: https://www.czc.cz/chpkjalcqig6pbta58qsr54v99/seznam (taky jsem to našel někde tady)?

A co se týče linuxu .. celý život jsem byl zvyklý na win, ale měl jsem jeden volný komp, tak jsem vyzkoušel různé ditribuce, a na takové to domácí využití, mi to přijde dostačující. Pomalu to cpu všude, žena a rodiče jedou na ubuntu, já mám teď mint a zkouším kubuntu. Ale je pravda, že nehraju žádné hry.

Díky,
T.
zzvedavec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 15. 9. 2020 14:51

Dneska nemá nejmenší smysl kupovat novou takle starou grafiku. Byť ty nový lživide snad furt eště nejsou ani k předobjednání, lidi začli vyprodávat jak pošahaní, takže ta slavná 1660 Super je teď v bazaru zhruba za polovinu až 60 % ceny nové, přičemž skoro všechny koupíš eště v záruce. Případně můžeš risknout 1080, ty koupíš kolem 6-6,5 tisíce a jsou o dalších 10-20 % výkonnější, akorát teda už budou většinou bez záruky. Dál vidím třeba RTX 2060 za 7500 vočí starou půl roku. Všechny jsou o notnej kus jinde, než byť ta 1660, a vo 1650 ani nemluvim, tu to spláchne do záchoda.

Pokud trváš na zbytku novým (jako že různejch haswellů, skajlejků a ryzenů jsou taky bazary plný), vem to bez grafiky a tudle si kup na bazaru. Strčit to do toho slotu, zašroubovat dva šroubky a připojit napájení zvládne dítě školou povinný.
Naposledy upravil Behemot2077 dne 15. 9. 2020 18:53, celkově upraveno 1
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 15. 9. 2020 15:03

Mimochodem, ty bíkvajety jsou osazený běsnejma Teapo SCčkama, předpotopní šmejd, na tomdle ti doporučuje šetřit, jo? Docela smutný.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior