Kancelářský "server" LN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pepa006 24. 10. 2020 14:03

Zdravím,
potřebuji do kanceláře server na ukládání dat a provoz databáze pod WIN 10. Moje myšlenka je taková, že by to primárně jelo na LINUXu s virtuálníma WIN 10. Sloužilo by to hlavně jako samba server, přístup k netu a doménový řadič, zatím pro 2 klienty. Počítá se s nějakým rozšířením. Jaký zvolit hardware, aby to mělo smysl. Uvažoval jsem o nějakém 4 jádrovém procesoru I3 nebo Ryzen. Nebo na to má smysl koupit nějaký starší repasovaný kancelářský stroj?
POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI = LN (pokud vyjde rozpočet ULN);
UCEL PORIZENI SESTAVY = viz shora
FINANCNI LIMIT = cca 12.000
OPERACNI SYSTEM = Linux a WIN 10
SESTAVITE SI PC SAMI? = Ano
BUDETE TAKTOVAT? = Ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI? = to je jedno
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? = jen skříň
pepa006
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 10. 2020 14:06

Zabezpečení se bude řešit jak?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sr2053 24. 10. 2020 15:47

Na podobné použití dávám minimálně HPE ML30/Dell T40 , pokud skládačka tak 2x Intel NIC, ECC RAM + Win essential (Bohužel Foundation již zakoupit nelze :( ).
Jen pozor na použití Win10 jako serveru, jsou zde poměrně přísná omezení pouze na Sdílení souborů/tiskáren/internetu a IIS , vše ostatní povoleno není.
Pokud DB pojede na Linuxu tak je samozřejmě vše ok.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod pepa006 24. 10. 2020 16:56

Python.p: No nebudu lhát nijak zvlášť zabezpečení linuxu nerozumím. Doufal jsem, že se vystačím s integrovaným firewallem a IPtables.

sr2053: Právě proto bych chtěl jako OS toho serveru Linux a WIN10 pouze kvůli tomu programu. Ta jeho databáze ale jede na právě na WIN. Podle výrobce by to virtuálně mělo jet bez problému.

Jinak jsem doufal, že ten HW na toto využití nebude tak náročný. Toto tedy nevypadá zle: https://www.k24.cz/product/691678/Dell_ ... lkQAvD_BwE Ale není to jak s dělem na vrabce?
pepa006
Junior

Odeslat příspěvekod sr2053 26. 10. 2020 12:02

U serverů jde hlavně o spolehlivost což tyto značkové servery splňují. Zrovna u těchto levných musí, říct že je reklamovanost menší než u dražších (hlavně díky absenci RAID karty). Výkonově nižší je již jen HP Microserver a ten se dle mě nevyplatí cenově.
Ohledně WIN10 je to porušení licenčního ujednání mezi vámi a Microsoftem. Technicky to samozřejmě lze a problémy to dělat nebude, jen se to nesmí. BTW co je to za databázi že nemůže být přímo na tom Linuxu ?
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 10. 2020 10:32

Licenční ujednání vs provoz služby aplikace třetí strany = cár papíru. Pokud je ten SW legálně zakoupený (včetně veškerého SW na něm provozovaný), tak můžeš provozovat prakticky libovolnou službu, kterou skrze aplikace třetích stran spustíš. Tzn., i databázové relace. Proč bys proboha nemohl provozovat stroj s W10 jako intranetový DB server?! Jiná věc je samozřejmě vhodnost takového řešení, ale to je samostatná kapitola.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sr2053 27. 10. 2020 18:38

Toto samozřejmě není pravda jelikož EULA vymezuje jasně i používání softwaru třetích stran (bod iii):

d. Scénáře používání více uživateli

(i) Více verzí. Pokud jste při zakoupení softwaru získali více verzí (například 32bitovou a 64bitovou verzi), smíte nainstalovat a aktivovat vždy pouze jednu z těchto verzí.

(ii) Vícenásobné nebo sdružené připojení. Hardware nebo software, který využíváte k multiplexování či sdružování připojení, tedy ke snížení počtu zařízení nebo uživatelů, kteří mají k softwaru přístup a používají jej, nesnižuje požadovaný počet licencí. Takový hardware či software můžete používat pouze v případě, že vlastníte licenci pro každou instanci softwaru, kterou používáte.

(iii) Připojení zařízení. Přístup k softwaru, který je nainstalován v licencovaném zařízení, můžete umožnit až 20 dalším zařízením za účelem používání následujících funkcí softwaru na licencovaném zařízení: souborová služba, tiskové služby, Internetová informační služba, sdílení připojení k internetu a telefonní služby na licencovaném zařízení. Za účelem synchronizace dat mezi zařízeními můžete přístup k softwaru v licencovaném zařízení umožnit libovolnému počtu zařízení. Tento odstavec však neznamená, že máte právo nainstalovat software nebo používat jeho primární funkci (odlišnou od funkcí uvedených v tomto odstavci) v kterémkoli z těchto zařízení.

(iv) Používání ve virtualizovaném prostředí. Tato licence vám dovoluje nainstalovat pouze jednu instanci softwaru a používat ji v jednom zařízení, bez ohledu na to, zda jde o fyzické, nebo virtuální zařízení. Pokud chcete software používat ve více virtuálních zařízeních, musíte si pro každou instanci pořídit samostatnou licenci.

(v) Vzdálený přístup. Maximálně jednou za 90 dní smíte určit jednoho uživatele, který fyzicky používá licencované zařízení jako licencovaný uživatel. Licencovaný uživatel smí k licencovanému zařízení přistupovat z jiného zařízení za použití technologií vzdáleného přístupu. V každém okamžiku může jeden další uživatel získat prostřednictvím technologie vzdáleného přístupu přístup k licencovanému zařízení z jiného zařízení. Předpokladem je, že vzdálené zařízení disponuje samostatnou licencí ke spouštění stejné nebo vyšší edice tohoto softwaru.

(vi) Vzdálená pomoc. Technologie vzdálené pomoci smíte použít ke sdílení aktivní relace bez pořizování dalších licencí k softwaru. Vzdálená pomoc umožňuje jednomu uživateli přímé připojení k počítači jiného uživatele, obvykle za účelem opravy problémů.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 10. 2020 00:06

Jak jsem psal, EULA = cár papíru. Papír toho snese hodně....

Existuje totiž rozhodnutí od Soudního dvora EU, které jasně říká, že EULA (resp. obecně "software license terms") mohou být ignorovány.

Důsledky jsou doslova:

"It means software licence agreements and all their terms and conditions (not just the one prohibiting transfer) can be ignored by European courts if the licence period is indefinite, and probably even if it is tied to the lengthy period of copyright ­­­in Europe - 70 years after death of last surviving programmer. Such a licence will be regarded as a simple sale and sales of personal property cannot be tagged with conditions on how the property can be used."

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d1ff4369-afcc-4879-97fa-7a8afd8b3380

Rozhodnutí Soudního dvora EU > licenční bláboly stanovené Microsoftem v jeho EULA.

Závěr pro tazatele? Komentáře o "legálnosti" a další nesmysly, co tu píše kolega, klidně ignoruj. Kup nějakej hardware, pleskni na to Proxmox / ESXi, zvirtualizuj co potřebuješ a na W10 provozuj co potřebuješ... do kanceláře o 2 lidech nepotřebuješ kupovat nesmyslně drahý Windows Servery.

----------------------------------------------

K originálnímu dotazu. Klidně ten DELL servřík; proč ne? Nebude to sice LN, ale bude to lepší volba, než skládačka. Plus, můžeš do toho nahodit další věci typu pi-hole, FOG, ....... NBD záruka už potom bude jenom bonus.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pepa006 2. 11. 2020 21:32

Pánové,
děkuji za vyčerpávající odpovědi. Koupím teda něco obyčejného. Vím, že to není ideální řešení, ale třeba se časem dostaneme k něčemu víc profi.
pepa006
Junior

Odeslat příspěvekod pepa006 3. 11. 2020 22:44

Pánové, ještě k tomu PROXMOXu. Zkoušel jsem to trochu studovat a jestli to dobře chápu...prvně se nainstaluje ten PROXMOX samotný (s tím Debianem) a dále si vytvořím ty kontejnery a do jednoho dám ty W10 a do druhého nějakou Linux distribuci, která mi bude dělat ten Samba server, DHCP, doménu, firewall apod.

Pokud jsem to podle návodů pochopil správně tak, ten PROXMOX slouží jeho pro tu samotnou virtualizaci a jinak nic?
pepa006
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 11. 2020 23:44

Přesně tak, je to jenom základní OS postavený na Linuxu, sloužící pro virtualizaci, správa probíhá kompletně přes webové rozhraní. Nainstaluješ, nastavíš pevnou IP adresu, na dalším stroji otevřeš prohlížeč, zadáš IP serveru (hypervizoru), logneš se a můžeš už z fleku vytvářet virtuály. Popř. si ještě trochu pohrát s nastavením, typu výchozí úložiště, atp.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků