Nové PC Hry+Office LN 25000,-

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Martin7.7 26. 10. 2020 21:12

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: LN, viz níže
UCEL PORIZENI SESTAVY: 50% hry, 50% office a internet
FINANCNI LIMIT: 25000 Kč
OPERACNI SYSTEM: Windows 10, nepočítat do ceny
SESTAVITE SI PC SAMI?: ano
BUDETE TAKTOVAT?: ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI?: 1920x1200
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? jen skříň

Ahoj po 8 letech jsem se rozhodl postavit si komplet nový počítač, aby zase stačil na novější hry v rozumných detailech a nějaký rok vydržel.
U výběru komponent je pro mně na prvním místě kvalita a spolehlivost a když už náhodou něco začne zlobit, tak snadná detekce a výměna. Což je také důvod, proč nechci taktovat nebo měnit chladič na grafické kartě. Mám s tím špatné zkušenosti.
LN pro mně znamená neslyšitelný v idle a v běžné zátěži procesoru (tj. když nehraji hru). Když mám puštěnou hru tak mírný hluk grafické karty nevadí, protože ho zastíní zvuky ze hry. U grafické karty tedy hledám nějaké kvalitnější chlazení již od výrobce. Pro představu níže uvádím i stávající sestavu, kde jsem s tichostí plně spokojen.
Peníze jsou v pořadí teprve jako další. Mimo výše uvedené priority cílím na výkon za rozumné peníze (výkon na Kč). Pokud bude důvod, lze rozpočet navýšit. Ale ne +50% ceny za +10% výkonu, kor pokud ho i bez toho bude dostatek.

Podle ostatních diskuzí jsem zatím dal dohromady tento návrh. Mám ale několik dotazů:
  • ARCTIC P14 Silent je ve všech zde doporučovaných LN sestavách jako case fan, ale zde je označený jako nevhodný. Jak tedy?
  • Budu kupovat na Alze, ale ta ASROCK B460 PRO4 nevede. Mám koupit jinde, nebo se najde adekvátní náhrada od jiného výrobce?
  • Má cenu čekat na nové AMD procesory? Přijde mi, že míří trochu jinam, než potřebuji (hlavně cenou), ale třeba se pletu.
  • Jiná doporučení?

Současná (stará) sestava:
Case: Fractal Design Define R3 USB3.0 Black Pearl
- 4x Ventilátor NOCTUA NF-S12B ULN
PSU: Seasonic X-650 (SS-650KM3) 650W
MB: Gigabyte GA-Z68XP-UD3P (rev.1.0)
CPU: Intel Core i5 2500K 3,30GHz (6MB) BOX LGA1155 Sandy Bridge
- Cooler Master Hyper 212 Plus
- Ventilátor NOCTUA NF-P12-1300
GPU: Grafická karta MSI N770 TF 2GD5/OC Gaming
HDD: SSD disk Crucial M550 256GB 7mm
RAM: PATRIOT Signature Line DDR3 8GB(2x4GB) 1333MHz
DVD: Samsung SH-222AB černá, OEM
Martin7.7
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2020 21:51

Původní počítač bude mít další využití?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Martin7.7 26. 10. 2020 22:16

Stávající počítač asi dám rodičům tak jak je. V podstatě je funkční, až na nějaký občasný problém s pamětí, který se mi nedaří detekovat ani memtestem (to sem ale nepatří). Kdyby neměl využití, jakou máš myšlenku?
Martin7.7
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2020 22:35

Použít skříň, zdroj, ventilátory, chladič? Možná SSD.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Martin7.7 26. 10. 2020 23:33

SSD určitě použít nechci, přestává mi stačit kapacita.
Zdroj také ne. Přeci jenom má už za sebou výrazně víc než 5 let záruky a jak jsem psal spolehlivost je pro mně důležitá. Cokoliv co může "shořet" raději nové.

Teoreticky bych mohl přehodit stávajici počítač do starší skříňě, takže by se dala použít skříň s větráky. To ušetří kolik? 3000-4000?

U svého návrhu jsem se nesnažil vejít do ceny, ale postavit počítač, který by splnil mé požadavky. A cena z toho vyšla. Rozpočet je tedy orientační. Pokud těch par tisíc udělá zásadni rozdíl mužem rozpočet zvednout.
Martin7.7
Junior

Odeslat příspěvekod Martin7.7 30. 10. 2020 19:01

Poradí prosím někdo?
Martin7.7
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 10. 2020 19:59

Vzhledem k tomu jak jsou nové grafiky drahé, tak bejt tebou použiju starou case i s ventilátory, SSD, ideálně i zdroj, protože s budgetem 25k moc velkou parádu s požadavkem na LN neuděláš ani náhodou, nejnovější grafické karty na úrovni tehdejší GTX 770 (a teď nemyslím výkon jako takový; ta karta je stará a překonaná, jakožto spíš výkonnostní třídu, do které ta karta ve své době patřila) vychází na víc jak 15 000,- Kč a ještě k tomu mají naprosto mizernou dostupnost (= čti: jsou ještě dražší a cena jde jen nahoru) - tudíž na ty můžeš zapomenout rovnou.

Pokud na to nechvátáš, tak bych koupil tohle:
- MSI X470 GAMING PLUS MAX
- AMD Ryzen 5 5600(X)
- SPC Grandis 3 + 2x Noctua NF-P12 redux
- 16 GB DDR4 RAM, CL16
- ADATA XPG SX8200 PRO, M.2 512GB

A s tímto vším ti z budgetu zbude cca 9 000,- Kč na grafiku; za ty prachy .. hmm .. Radeon 5600 XT / RTX 2060 / 1660 Ti. Takže možná MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X ?

A to jsi chtěl kupovat ještě fungl novej zdroj a case ....

Několik poznámek:
- Ryzen 5 5600(X) - Xkovej má dostupnost v obchodech od 5. listopadu, levnější bez X pravděpodobně až po novém roce
- MSI X470 GAMING PLUS MAX dostane BIOS update na Ryzeny 5000 též až v lednu; pokud chceš kompatibilitu out of the box, bylo by nutno připlatit za B550/X570 desku.
- Ryzen 5 5600X si zjevně maže procesory Intelu na chleba, takže za sebe nevidím důvod vůbec nad platformou teamu blue přemýšlet.
Administrátor fóra Živě.cz.

New anthem for all merry drunkards! ALESTORM - Hangover
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2020 20:12

Nabídnul bych 2070 se zárukou 8/2022.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Martin7.7 30. 10. 2020 20:57

Díky. Tak si asi počkám na ten nový Ryzen, když to má být taková pecka. Procesor ať raději vydrží déle, za to si i připlatím.

K té grafické kartě... Stále hraju na FHD rozlišení, stačí mí 50-60 FPS a výš jít ani v jednom nepotřebuji. Detaily na ultra také nepotřebuji. Jaká grafika na tohle stačí bez ohledu, na to co jsem měl dříve? U těch výkonnějších karet jsem viděl skloňovat QHD a dokonce 4K.
Martin7.7
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 10. 2020 23:28

Výkonnostně bych na FHD rozlišení nešel pod karty typu RTX 2060 / Vega 64. Pokud kolega tu 2070tku nabízí za slušnej peníz, tak i to by mohla být pro tebe zajímavá volba.

milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Patrick the Saint 31. 10. 2020 15:07

Tady zase samý odborník ale zmínit kupci fakt, že v listopadu vyjde RTX 3060Ti s cenou pod 10 000Kč, to ne, že..
Tahle karta by měla mít ze všech RTX 3xxx nejlepší dostupnost a i pokud by se vyprodala tak rychle, jako ostatní, dá se očekávat, že ceny RTX 2xxx série do konce roku spadnou.

Takže za mě rada, pokud to ještě měsíc dva vydrží, tak bych počkal na novou sérii GPU, než teď vyhodil peníze za starou generaci a pak v lednu zjistil, že stačilo dát o tisícovku víc a byl by o polovic větší výkon a novější HW.
Patrick the Saint
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 31. 10. 2020 16:07

jojo, RTX 3070 začínají na 17k, ale 3060Ti bude pod 10k...
Navíc se podívej na dostupnost 3070/3080. A 3060Ti nebyla ani oznámena.
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 31. 10. 2020 17:04

Patrick the Saint píše:Tady zase samý odborník ale zmínit kupci fakt, že v listopadu vyjde RTX 3060Ti s cenou pod 10 000Kč, to ne, že..
Tahle karta by měla mít ze všech RTX 3xxx nejlepší dostupnost a i pokud by se vyprodala tak rychle, jako ostatní, dá se očekávat, že ceny RTX 2xxx série do konce roku spadnou.

Takže za mě rada, pokud to ještě měsíc dva vydrží, tak bych počkal na novou sérii GPU, než teď vyhodil peníze za starou generaci a pak v lednu zjistil, že stačilo dát o tisícovku víc a byl by o polovic větší výkon a novější HW.

Já bych počkal do léta, to AMD vydá nový karty a vyladí ovladače...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod milsimr 31. 10. 2020 17:07

A hele, další "rádoby odborník" ..

//

Do tý doby budou venku i nějaký karty RX-6000 série .. a to ještě vůbec nebyly oznámeny střední třídy typu RX-6700, apod.

Problémy vidím dva:
1. Reálná dostupnost; pokud to s dostupností všech RTX karet bude jako doteď, tak to si spousta lidí ty karty nepořídí ještě hodně dlouho ...
2. Cena; pochybuju, že se cenově vejdem do zmíněných 9 tisíc CZK. O tom VELMI pochybuju. To už bude lepší raději shánět všemožný slevový kupóny a zkusit raději za 9k koupit třeba současnou 5700 XT ....... kamarád ji takto úspěšně koupil.

Nebo - za mne asi možná nejlepší možnost - jít zlatou střední cestou; na nový grafiky se vybodnout, koupit z bazaru takovou RX 580 8 GB / Vega 64, přežít na ní do doby, než se situace s dostupností uklidní a pak teprve koupit novou grafiku.

milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Martin7.7 31. 10. 2020 19:37

Zatím díky všem. Počkám na Ryzen 5 5600X, kouknu na kolik reálně vyjde i s deskou B550, přehodnotím rozpočet v kontextu doporučovaných grafik a dám vědět.
Martin7.7
Junior

Další stránka