PC na programování/hry, 40K, Classic/LN, na 5 let

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lukas1212 4. 11. 2020 19:14

Ahoj vespolek chtěl bych si tak v horizontu +-14 dnů případně v listopadu koupit nový PC, který bude kombinací pracovního (programování v C++) a domácího na hry a ostatní. Už je to dost dlouhá doba, kdy jsem měl nějaký přehled v PC komponentech a stavěl si PC, proto budu velice rád a vděčný za jakékoliv tipy a připomínky.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Classic nebo LN. Respektive představa je taková aby při dlouhodobějšímu zatížení CPU pouze na max 3-4 jádra (30-40%), tak aby PC byl tichý/nebyl slyšet. Při větším zatížení už slyšet být může, ale žádný vysavač :-D. Když bude tichý i při větší zátěži, tak se zlobit nebudu, ale není to požadavek, který by výrazněji měl zvyšovat rozpočet.

UCEL PORIZENI SESTAV:
    Pracovní:
      Programování 50% - práce převážně v C/C++ a velký projekt, kompilace až stovek souborů, která na 2 jádrech trvá v řádu 20 minut, používám IDE CLion
      Virtualizace 5% - VirtualBox
    Volnočasové:
      Hry 30% - Převážně nově vycházející hry, žádné FPS. Nepotřebuji +144 FPS, stačí se pohybovat kolem 60FPS.
      Strojové učení, výpočty na GPU 5% - Uvedeno spíš kvůli omezení GPU na výrobce Nvidia, kvůli Cuda.
      Běžná práce na PC 10%

FINANCNI LIMIT: 40K Kč s DPH. Finanční limit bych ideálně preferoval zachovat, ale pokud by jeho navýšení o cca 5K mělo přinést patřičný užitek, tak je také možné.

OPERACNI SYSTEM: Dual boot Windows 10 a Ubuntu 20. 04. Cena licence Windows není započítaná do finančního limitu. Potřeboval bych, aby alespoň v omezené míře všechny fungovaly s linuxem. Což dneska by snad většina měla.

SESTAVITE SI PC SAMI?: PC si budu stavět sám

BUDETE TAKTOVAT?: V počátku určitě ne, později možná, pokud by to komponenty dovolily. Pokud by to komponenty nedovolili, tak taktovat nemusím. Lepší chladič bych případně přikoupil až v době, kdy bych taktoval.

MONITOR + JEHO ROZLISENI?: Už mám monitor AOC 24G2U - 24" s FullHD (144Hz). Do budoucna bych počítal s více monitory (maximálně dva celkem) a alespoň s jedním monitorem s rozlišením QHD.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: Jen holou skříň, výběr ostatních periférií si zajistím sám.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE:
    RAM bych potřeboval 32GB s možností v budoucnu rozšířit. Nepotřebuji ECC. Kupovat aktuálně více RAM mi přijde zbytečně. Kompilace včetně IDE a dalšího SW by se mělo držet s využitím max kolem 20-24GB bez virtualizace.
    RGB u komponent nepotřebuji, když tam náhodou bude, tak aby ho bylo možné i úplně vypnout. Aby to v případě zapnutí přes noc nezářilo na celou místnost.
    Nechci měnit chladič na GPU ani žádné vodní chlazení.
    HDD by mi stačilo buď NVMe 512GB + 1TB normální SSD a nebo pouze NVMe 750GB-1TB bez dalšího disku (zatím).
    Aby u PC nebylo nutné v PC následujících 5 let upgradovat CPU a GPU a přesto GPU zvládla i nejnovější hry s rozlišením FullHD/QHD alespoň na medium detaily s +30FPS.
    Čipset by mi měl stačit B550 (v případě zůstání u AMD, viz níže), PCIe 4.0 na GPU a NVMe by mi mělo bohatě stačit. Více GPU neplánuji ani žádné rozšiřující karty, které by využili PCIe 4.0.
    Počítač bych ideálně chtěl kupovat v horizontu +-14 dnů. Pokud by nebyla dostupná GPU a CPU neměl integrovanou GPU, mám možnost si od známého zapůjčit “provizorní” slabou GPU a počkat (přesný typ bohužel nevím).
    Preferoval bych GPU s podporou RTX.
    Skříň si nejsem úplně jistý, ale asi bych preferoval něco s prosklenou bočnicí. Něco jako “be quiet! Pure Base 500DX Black” nebo "Fractal Design Meshify S2", ale tam mi přijde cena už vižší, než bych si za skříň představoval. Skříň případně vyřeším až později.

Process kompilace je poměrně dobře paralelizovatelný a v podstatě každé další jádro na víc je zužitkovatelné. Zároveň třeba u her a nebo v dalších situacích by se naopak hodil větší výkon na jedno jádro. Proto se mi docela zamlouvá 5900x od AMD, která by podle recenzí a jejich prezentace měla splňovat oboje, ačkoliv jsem dřív dost preferoval Intel…

Jako GPU jsem uvažoval teprve v budoucnu oznámenou RTX 3060 Ti, protože zase tolik na PC nehraju (na aktuálním notebooku to ani nejde), většinou preferuji herní konzole. Takže dražší GPU než 11K mi přijde úplně zbytečné pro mě, asi bych jí za tu cenu tolik nevyužil. Možná že by mi stačila i levnější, nedokážu odhadnout. Na jednu stranu mi také přijde škoda teď kupovat starší řadu RTX 20XX, když postupně se objevují RTX 30XX. Jak jsem psal výše, nevadí mi na GPU počkat s provizorní GPU.

Jelikož ceny ani CPU ani GPU nejsou oficiálně venku, zatím. Tak pokud by byli zahrnuty do sestavy, tak u AMD 5900x pro odhad použít 15K a u RTX 3060 Ti 11K (tady možná zbytečně přestřeluji).

V podstatě bych hlavně potřeboval vědět jestli vzhledem k požadavkům a rozpočtu je AMD 5900x dobrá volba. Abych se o něj šel případně “prát” při zahájení prodeje. :-D
Naposledy upravil Lukas1212 dne 4. 11. 2020 23:20, celkově upraveno 1
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 11. 2020 20:23

Problém s 3060 Ti bude pravděpodobně dostupnost... která jako se zbytkem RTX 3xxx série vypadá, že bude mizerná. Pokud to jde, zvážil bych spíše AMD; ale chápu, že funkčnost aplikací má na výběr větší vliv.

AMD 5900X vzhledem k rozpočtu a požadavkům ... upřímně, moc dobře to nevidím, obzvlášť, pokud ta cena bude taková, jakou jsem slyšel (kolem 18 tisíc?); pokud jdeš po jádrech, asi by bylo lepší sáhnout po Zen 2, tj. Ryzen 9 3900X, což je i tak položka za 1/4 celého tebou stanoveného rozpočtu.

Nástřel střev by jinak vypadal (vyjma procesoru) cca takto:
SPC Grandis 3 + 2x P-12 Redux
Gigabyte B550 Aorus Elite
Patriot VIPER 4 32GB (2x16GB) DDR4 3200
Case si vyber jednu z těchto: FD Define S / R5 / R6 / XL R2 / Define 7 / Define 7 XL + 6x F14 PWM
SSD by byl fajn, kdyby ještě šlo sehnat nešizenej ADATA XPG 8200 PRO .. jinak vzít bud levnější Kingstone A2000, či si připlatit za Samsung 970 PRO (MLC) /980 PRO (TLC)
GPU ... otázka dostupnosti; u tábora zelených to vidím bledě, podíval bych se spíš co přinese nabídka červených.
PSU Corsair RMx 750W
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 11. 2020 20:54

3060? Letos? Zapomen.

Slova cloveka ktery do CZ situace karet vidi vic, nez byste chteli, aby videl.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 4. 11. 2020 23:22

Díky moc za návrh sestavy.

V původním příspěvku jsem doplňil finanční limit, měla tam být poznámka, že je případně možné navýšení rozpočtu o cca 5K, kdyby to mělo patřičný užitek. Nějak se mi to při formátování vytratilo.

Bohužel AMD jako GPU nemůžu použít kvůli potřebě Cuda. Většina knihoven pro strojové učení buď AMD nepodporuje vůbec a nebo nějak omezeně. S GPU jsem schopen počkat až do toho ledna (zbytek PC někdy teďka), čekal jsem že se tady něco objeví do konce roku, když původně se psalo o 17. listopadu (co se nakonec posunulo, čehož jsem si všiml až teď), ale když říkáš, že tu nebudou, tak tomu věřím. Zbytek z té řady na tom s dostupností taky není zrovna dobře. Záleží, jestli by se vyplatilo počkat do toho ledna a nebo místo toho radši vzít něco z RTX 20XX (vzhledem k ceně asi 2060?).

Uvidím, jak to bude s dostupností a tou cenou AMD 5900x a pak se asi rozhodnu. CPU by měl větší prioritu než GPU.

Asi se nedá nijak poznat, který kus ADATA XPG 8200 PRO je nešizený, co?
Ošizení spočívá v nižších rychlostech, horších součástek a jejich nižší životností, nebo něčem jiném?
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 11. 2020 23:32

Ceny se dozvíme ve čtvrtek (od teď za půl hodiny, pokud se ceny o půlnoci na eshopech doplní), tak zde snad nebude problém vyčkat.

Ohledně SSD ... zde článek: https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change - pokud máš možnost přečíst označení čipů (hlavně řadiče), tak lze poznat z toho.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 5. 11. 2020 17:16

Díky za článek. O disku ještě popřemýšlím, pro kterou variantu se rozhodnu. Vzhledem k tomu, že cena AMD 5900x se pohybuje kolem těch 15k, tak i s předpokladem navýšení rozpočtu bych ho zvolil radši než AMD 3900x.
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 11. 2020 19:04

Naklikaný by to potom mělo vypadat +/- takto (s tím, že případně nedostupné produkty se vezmou jiné - např. RAM moduly): https://www.czc.cz/ec1oi5sgjsinub2vd5iec33779/seznam

KC2000 by měla bejt relativně fajn alternativa k SX8200 PRO.

Zbejvá už jen vybrat grafickou kartu, kterou jsem do toho seznamu nezahrnul.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 5. 11. 2020 21:58

Díky moc za návrh sestavy a její naklikání v obchodu. U těch P-12 Redux jsem si nebyl jistý, jaký rozsah otáček. Z toho košíku je to jasné.
Z mého pohledu jsem s navrženou sestavou naprosto spokojen. Myslím si, že by tam mohl být potenciál vydržet i déle než těch 5 let (bez uvažování GPU). Těší mě návrat ke značce Gigabyte, se kterou jsem měl dobrou zkušenost před 12 lety. Jejich základní deska i GPU vydržela fungovat dlouhých 8 let.

AMD 5900x se mi podařilo (zatím jediná věc kterou jsem koupil, kvůli možné horší dostupnosti) sehnat za nižší cenu. Takže z původního finančního limitu by na GPU zbylo cca 8k s drobným navýšením rozpočtu by strop na GPU byl kolem 11k (jako byl původně).
Jak jsem psal dříve, nemám problém s GPU počkat i do toho ledna (zbytek koupím v nejbližší době a použiju slabší provizorní GPU).
Záleží, jestli by se případné čekání na RTX 3060 vyplatilo, či nikoliv.
V podstatě u GPU zůstává požadavek na Nvidia a fungování na nových hrách zhruba 5 let alespoň s medium nastavením na FullHD a +30FPS. Případně by taky šlo ten požadavek slevit na fungování alespoň 3 roky. Po kterých by přišla případně výměna podle potřeby.
Co jsem tak koukal, tak u Nvidie je to teď takové těžké, RTX 30X0 sehnat nejde vůbec a výběr u RTX 20X0 se krapet zmenšil.

Koukal jsem, že pro Zen 3 většina základních desek vyžadují update BIOSu, je super, že to dneska často jde už i bez dalšího CPU.
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod md6hashtable 5. 11. 2020 22:05

(pardon) Kde jsi sehnal ten 5900x prosím? :oboze
The year is 2022. Forums still run on phpBB, wow
EDIT: It is now 2023, wow
EDIT2: Welcome to 2024. Why oh why are we still on phpBB I wonder?

Děkuji "czech news center" za to, že jsem se málem nemohl přihlásit
md6hashtable
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 5. 11. 2020 22:17

Dneska jsem ho viděl skladem minimálně na Alze, ale zaprášilo se po něm docela rychle.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 5. 11. 2020 22:23

No, původně jsem měl objednávku v Alze ze 14:58, ale částečně mojí hloupostí jsem o ní přišel. Myslel jsem, že platbu na bankovní účet ze stejné banky dokáží zaúčtovat hned v řádu minut a mezitím zmizeli všechny kusy. Pro příště si hold radši zvětším limit na kartě pro platby na internetu :-)). Takže jsem to nakonec řešil přes známého, který ho bral od svého dodavatele, takže bohužel přesný obchod nevím. Respektive pravděpodobně není určen pro koncové uživatele. Ale dostupnost tam byla asi stejná jako všude, můj kus byl poslední, co byl skladem. :-))
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 11. 2020 00:50

Ty P-12 Redux jsou náhrady za ty původní v chladiči na procesor; proto jsem naklikal jen 2 ks. Zbytek do case... to jen, pokud by to nebylo jasné.

V době, kdy jsem seznam klikal, tak procesory ještě byly skladem.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 7. 11. 2020 16:42

Ještě bych měl prosím otázku. Ventilátorů bude v sestavě dohromady 8 (nepočítám ty dodané se skříní) přitom základní deska má pouze 5 slotů na ventilátory. Takže bude nutné použít splitter. V souvislosti s tím jsem na stránkách výrobce základní desky ani v manuálu není zmíněný maximální odběr proudu na jeden konektor pro větráky. Tak jestli by nevadilo mít na jeden konektor připojené 3 ventilátory? Nebo bude lepší vzít splitter, který umožní napájet ventilátory rovnou ze zdroje?
Nevím ani nedokážu odhadnout jaký proudový limit bývá na napájení větráků a většiny desek. Gigabyte uvádí, že se ty konektory nechají použít i pro vodní pumpu a podle toho, co jsem pohledal, tak ty mívají odběr při 12V kolem 1,6A, takže bych odhadoval, že tam je dostatečná rezerva, ale je to jen naivní odhad.

A ještě bych měl dotaz k teplovodivé pastě. Jestli stačí (je dostatečně kvalitní) ta, co je přibalena k chladiči a nebo by bylo lepší investovat do nějaké kvalitnější?
Lukas1212
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 11. 2020 17:39

Pasta podle toho co beres za chladic. Kvalitam tekuteho kovu se nepriblizis, ale ten Ti ani na domaci pouziti nedporucim, dost spatne se s nim manipuluje a je to kov, takze je elektricky velmi dobre vodivy. A rad zkratuje komponenty, kdyz je nanesen ledabyle.

Limit byva 10A i vice. Tim se neznepokojuj - doporucenych Reux ventilatoru bys na tu jednu vetev musel nasplitrovat aspon dve desitky a porad bys byl v limitu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas1212 7. 11. 2020 18:48

Díky moc. Takhle vysoký limit jsem nečekal, ale alespoň to není, jak i říkáš, potřeba řešit.

Chladič to bude ten SilentiumPC Grandis 3. Koukal jsem po pastě Noctua NT-H2, která tu dříve párkrát doporučená byla.
Lukas1212
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků