Vlastní herní sestava - rady s kompatibilitou/výkonem

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Mechowak 19. 11. 2020 17:28

Sám jsem si sestavoval herní stroj, očekávám slušný výkon hlavně na hry jak dnešní tak snad i v blízké budoucnosti. Nějaké znalosti mám, nicméně se chci poradit s zkušenými lidmi. Jde mi hlavně o 2 věci - Zdali budou komponenty spolu kompatibilní (na pcpartpicker jsem již zkoušel, nicméně ukazovala podezřele nízký požadavek na zdroj) a druhá věc, zdali není jeden komponent o hodně pozadu případně dopředu oproti ostatním. Hodlám si komponenty pokupovat z několika zdrojů a následně zaplatit někomu kvalifikovanému za sestavení. Ceny komponentů jsou zatím v dané relaci, v jaké jsem je nejlevněji našel. OS key si pořídím sám Win 10 Home

Motherboard
MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi / 4 500 kč
Na desce mě mimo jiné zaujala podpora až 5100 MHz RAM, které zatím nejsou dle mého infa k dispozici, takže dobrý základ do budoucna.

CPU
AMD RYZEN 7 3700X / 8 600 kč
Na CPU moc šetřit nechci, jelikož to se moc nedá obměňovat vyjma upgradu celého PC. Tento solidní kousek má mít údajně slušný výkon i bez taktování, což bych upřednostnil. Stejně tak chladič dodávaný s CPU má být dostatečný pokud netaktujete.

RAM
Tady se rozhoduji mezi dvěma variantami.
G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 RipjawsV / 7 700 kč
Časování, paměť i frekvence víc než dostačující.
HyperX 32GB DDR4 3200MHz CL16 FURY RGB / 4 100 kč
Trochu slabší a levnější varianta, nicméně paměti jsou nejjednodušší na upgrade

Zdroj
Seasonic Prime TX-750 / 4 800 kč
Výkon by měl být dost aby vše utáhl.

GPU
Tady bych prozatím chtěl použít svou současnou grafiku, která zatím ještě není tak stará.
Nvidia Geforce GTX 1050 Ti - 4GB GDDR5
Později, bych chtěl za investovat do silnější (snad i pak levnější)
ASUS ROG STRIX GAMING Radeon RX 5700 XT O8G / 12 000 kč

Disk
GIGABYTE AORUS Gen 4 SSD 500GB / 3 000 kč
Původně jsem chtěl mít SSD jen na systém a hry mít na HDD, nicméně rozhodl jsem se raději přihodit a novější hry mít na SSD (například u GTA Online je markantní rozdíl na SSD)
Přihodím si pak nějaký Seagate HDD okolo 1TB na starší hry a ostatní krámy.

Case
MSI MAG VAMPIRIC 011C AMD Edition / 1 500 kč
Prachové filtry a celkový vzhled mě přiměli si zvolit tento case.

Monitor
AOC g2460Fq
Ještě na závěr dodávám svůj monitor, který bych zatím také nechal.
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 11. 2020 17:32

Na net a Kancl asi ok.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Mechowak 19. 11. 2020 18:13

Až tak špatné? Všechny parametry jsou buď lepší nebo stejné jako mám teď a výkon mi příjde dostatečný. Mohu se zeptat na konkrétní problémy?
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 11. 2020 18:29

Grafika je ve třídě kancelářské zobrazovadlo.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Mechowak 19. 11. 2020 18:38

Pokud máte namysli tu současnou 1050Ti pak je v této sestavě značně slabší, nicméně tu plánuji upgradovat. Pokud myslíte Radeon RX 5700, pak se zeptám, které parametry jsou na ni špatné. Já jsem při výběru vždy zohledňoval vše (stream procesory, paměť, frekvence, šířka sběrnice...) Celkově vzato vyšla dobře i na GPU Benchmark. Nicméně těch parametrů je hodně a možná jsem nějaký podcenil. V čem přesně jsou tedy slabiny?
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 19. 11. 2020 18:44

Proč bys kupoval RX 5700?
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod Mechowak 19. 11. 2020 18:47

Jak jsem výše řekl, vybíral jsem stylem porovnávání parametrů a RX 5700 celkově vyšla nejlépe (tedy z grafik okolo 10 000). Nicméně jsem se soustředil na všechny parametry a přišli mi všechny dobré. (Jako srovnání jsem bral současnou GTX1050 Ti a její výkon ku parametrům RX 5700 kde počítám že lepší parametry dají i lepší výkon)
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mechowak 19. 11. 2020 22:51

Po úvaze jsem se rozhodl spíš nechat peníze pro GeForce RTX 3070 která by měla být do 15 000kč. V takovém případě by sestava mohla fungovat pospolu dobře?
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 11. 2020 01:28

Pokud ti nejde o RT či stream, tak mi 3070 nepřijde jako nijak dobrá volba.
Administrátor fóra Živě.cz.

New anthem for all merry drunkards! ALESTORM - Hangover
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Mechowak 20. 11. 2020 02:58

RT ani stream nepotřebuji. Nicméně ta RTX 3070 se údajně bude řadit mezi top GPU na trhu a s tím, že stojí do 15 000 jsem si říkal, že by to nebyla špatná volba. Jde mi primárně o hry, abych, až to koupím, nemusel za dva roky zas kupovat novou.
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 11. 2020 10:57

Pokud nejdes po RT, pred koncem listopadu budou nereferencni Radeony 6800.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 20. 11. 2020 10:59

Ještě se koukni na nové AMD procesory. Pokud jedeš primárně hry, je tam dosti velký posun oproti 3xxx.
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod Mechowak 20. 11. 2020 17:29

Radeon 6800 vypadá solidně, i když to bude dost pálka co jsem koukal tak by to mělo vycházet na +/- 20 000. Každopádně uvidím až to vyjde. Co se týče procesorů tak myslím že AMD Ryzen 9 5900X bude určitě lepší.
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mechowak 23. 11. 2020 16:52

Ještě jsem to promýšlel a desku bych vzal spíše GIGABYTE B550 AORUS PRO. Je levnější bez wifi, což mi vyhovuje. Jen pořádně nechápu jak to funguje s tím dual-channelem. Chápu, že mají být 2 identické ram v jednom channelu. Nicméně sloty má 4 a tedy ten druhý channel musí být osazen stejnými RAM jako ten první, nebo jde jen o ten samotný channel - tedy dvě stejné v prvním a dvě jiné v druhém? Zkoušel jsem to hledal, ale jednoznačnou odpověď jsem nedostal a spíše jsem pochopil, že se to tak či onak zpomalí, když osadím všechny 4 sloty.
Mechowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 11. 2020 17:09

Pochopil si špatně; poslední Ryzeny naopak mají při osazení všech 4 slotů výkon vyšší. A osazení dualchannelu? Konzultuj s manuálnem konkrétní desky.
Administrátor fóra Živě.cz.

New anthem for all merry drunkards! ALESTORM - Hangover
milsimr
Administrátor

Další stránka