Nové PC na Photoshop/hry se staršími komponenty do 40-50k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod fyletto 23. 11. 2020 12:30

Ahoj, co si myslíte o:

chtěl bych letos zakoupit nový comp - na práci - editaci 4k vidí, fotek ve vysokém rozlišení - a i hry. Rád bych stabilního výkonného držáka. Zároveň bych ale chtěl využít maximum komponentů ze svého stávajícího PC (built by KineCZek in 2012), kde mám jednak nějaké novější komponenty zakoupené, když ty staré odešly a jednak i starší dle mého kvalitní. Cíl je vejít se nějak do 40-50000, s využitím starších komponentů pochopitelně co nejméně, šlo-li by to. Hluk - maximálně LN. OC - grafiku určitě ne, procesor nevím, preferuju stabilitu před vyšší spotřebou a pár FPS navíc

- novou sestavu bych chtěl postavit na poslendí generaci AMD Vermeer - AMD Ryzen 7 5800X, tj.změna oproti původnímu Intel Core i7-3770K.
- určitě chci 64GB RAM. Dělám na 16GB a je to tragédie. 32 je dobré dnes, ale zítra může být třeba 64GB. https://www.alza.cz/hyperx-64gb-kit-ddr4-2666mhz-cl15-predator-d5874274.htm
- u grafiky preferuju Nvidii - něco na bázi GeForce GTX 1660? https://www.alza.cz/msi-geforce-gtx-1660-super-gaming-x-d5702197.htm Tady nevím, teď tam je Radeon Saphire Nitro RX480 poté, co původní grafika odešla (GIGABYTE HD7970)
- Nový SSD určitě min 1 TB. původní 256 je neodstatečný. Něco takového?https://www.alza.cz/samsung-870-qvo-1tb-d6105890.htm
Windows 10 - Alza ho má ve FFP do 3000, příště už nechci kupovat OEM pořád dokola

Rád bych zachoval z původní sestavy (je to možné/vhodné?):
- Relativně nový disk, poté co původní SEAGATE Barracuda odešel (s mými daty 8-D ): mám držáka Seagate IronWolf 4GB - má naběháno asi 2 roky.
- nový zdroj 750W Seasonic 80 GOLD (2-3 roky)
- Chladič CPU Noctua NH-D14, socket 1366, 1156, 1155, AM2, AM2+ ..... Šlo by to? Nový Ryzen je na AM4, ale prý ta kompatibilita není zas tak problém??? A ten chladič se mi zdá kvalitní držák, i když šlape od 2012...
- DVD R/RW Samsung SH-222BB, SATA interní, černá, OEM

-case mám Fractal Design R4, ale nevím, zdali by byla vhodná, chybí jí jedna zadní nožička, zlobí přední USB, někdy zlobil vypínač, větráky nefachají
-mám tam Ventilátor Arctic-Cooling Arctic F12 PWM. Netočí se, ale nezdá se mi, že by shořely, spíš teď blbě zapojené, poté, co mi měnili zdroj
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 11. 2020 12:49

Co ponechat:

Co zahodit:
  • Mechanika ... kdy jsi ji vyuzil naposledy? Za mne zahodit.
  • HDD ... IronWolf je SMR a SMR moc drzaky nejsou. Zbavil bych se toho. Celkove bych cirkularku hodil prinemensim do docku, nebo do externi krabicky. Uvnitr PC to nema v roce 2020 (a nedej Boze pozdeji) co delat. Chces ticho = chces SSD only stroj a plotnu max do NASu.
  • Skrin bez nozicky a s dalsimi vadami na krase ... tady bych asi volil zahodit, jakkoliv by se do ni sestava vesla bez problemu.
  • Ventilatory ... nove stoji stokorunu a pokud chces ticho, NEBUDE Ti lito par stokorun.

Celkove vzato z PC z roku 2012 neni po osmi letech pouzitelne "maximalne nic". Ten zdroj snad ano, ale to jen protoze je znacne novejsi. A Noctua ... ta je vyjimka potvrzujici pravidlo, nejde ani tak o IT produkt, jako o kus zeleza.

-

5800X se spatne chladi, ma aktivni jeden CCX a proto se lokalne dost zahriva. Treba 5900X se paradoxne navzdory vyssimu vykonu hreje o dost mene. Ma totiz aktivni dva CCX po 6 jadrech, zahrivani se lepe rozprostira.

Druhou veci je fyzicka nedostunost ZEN3 CPU ... papirove v ceniku jsou, ale realna dostupnost je mizerna. V obchodech jsou uz cekaci poradniky zaplacenych predobjednavek a kdyz objednas dnes, realne dostanes CPU v unoru. Otazkou potom je, jak moc se Ti (ne)chce cekat dalsi dva mesice.

1660 urcite na dnesni (ani lonske) hry nechces. Chtel bys ji do PC za 15tisic, kde se na krev orezava vykon kvuli budgetu. Neni nas pripad. Analogie 1660 do PC za 50k je jako osadit 1.0 MPi do Touarega.
Naposledy upravil KineCZek dne 23. 11. 2020 13:09, celkově upraveno 1
Důvod: Opraveno chybne oznaceni HDD (skrtnuto)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 11. 2020 12:56

- RAM k Ryzenu určitě ne ty, co sis linknul. Minimálně 3200 MHz moduly s tím, že lze rozumně využít až frekvence do 3866 MHz.
- Grafika imo dle finančních možností. 1660 bych možná raději koupil jetou z bazaru (se zárukou).
- Ten Samsung QVO je tak akorát na skladování bordelu (méně častý zápis nových dat, naopak časté čtení), rozhodně nepoužitelný jako systémový či jako pracovní disk. Na to ostatní jmenované hledáš NVMe typu Samsung 970 PRO.
- OS W10 kup z druhý ruky za pár kaček ... je toho teď plno. Nevidím důvod kupovat za plnou palbu FPP.
- Starý HDD / PSU / DVD-RW není problém.
- U chladiče (NH-D14) potřebuješ akorát mounting kit na AM4. Buď objednat přímo od Noctua, popř. firmy, které to skládají ve velkém, by mohly mít nějaké nepoužité, kterých se rádi zbaví - stačí kontaktovat a domluvit se s nimi.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 11. 2020 13:02

Podle mne bys mohl chtit neco jako toto:

61.609,- Kc

Ano, je to o malinko vic a bez mechaniky a ... ale je to stroj, na kterem bude radost pracovat. RAM jsou vybrany ciste a pouze kvuli cene - i pri relativne stedrem budgetu jsem se nevesel uplne tak, jak bych si pral.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 11. 2020 13:06

Btw, kolego, IronWolf je dle https://www.seagate.com/de/de/internal-hard-drives/cmr-smr-list/ CMR, nikoliv SMR.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 11. 2020 13:07

V tom pripade nechapu, proc nam jich tolik zdechlo. Pojal jsem podezreni - stejne jako WD kdysi tvrdil, ze do REDu SMR nikdy neda ... a udelal to dokonce bez vedomi uzivatelu, bez oznameni a muselo se na to az prijit casem, proste jsem pojal predpoklad, ze totez udelal Seagate v rade IronWolf.

Se 100% jistotou to nevi asi nikdo z nas - pointa je nespolehlivost, kterou jsem opakovane zaznamenal, takze jsem v puvodnim textu vyskrtal SMR a zbytek zustava v platnosti.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod fyletto 23. 11. 2020 13:16

Ahoj Kine, díky za názor...

- skříň novou novou tedy
- ventilátory nový, jasně
- u grafiky a motherboardu nevím, tápu
- s procesorem je mi to jasný, byl by tedy lepší AMD Ryzen 5 5600X ? 5900X je už nad limit

- mechaniku používám - pouštím hudbu, navíc používám i nějaký starší verze programů (CS6!), který mám fyzicky
-co se týče HDD - zejména finanční důvody, potřebuju spoustu místa na 4k videa, fotky v 40mpix - několikatery zálohy. Externí disk mám, tohle je provozní disk. Jinými slovy 4GB je minimum a mám to už koupený. SSD v 5GB a víc je ukrutně drahý. Navíc chci v PC FYZICKY oddělovat data.

-- 23. 11. 2020 12:20 --

milsimr: díky. Na všechno budu potřebovat fakturu, a to na firmu, proto z druhý ruky to moc asi fungovat nebude - a to jak u tý grafiky, tak u u Woken?
fyletto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jarešek 23. 11. 2020 13:54

SSD v 5GB musí stát ukrutně aspoň 123 Kč s DPH.
jarešek
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 23. 11. 2020 14:34

Určitě se přepsal, myslel 5TB, rejpale :P
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod fyletto 23. 11. 2020 14:46

Myslel jsem 5 MB :-D...

Ale k věci... Díky za návrh sestavy. Pro mě je to too much. Do 50 by se to vejít fakt mělo. Disk, ač je cirkulárka, bych rád zanechal, jinak je tedy v sestavě tichej jako myška... Je to mlaďoch a síla mi říká, že ještě bude sloužit..

Jinak s SSD mi stačí 1TB - na systém Windows a software od Adobe, teroreticky k němu mohu přihodit teď ten Vertex s 256GB - byl by jen na Wokna
Grafika je pro mě overkill -moc drahá a nevyužil bych to
S procesorem nevím - není to taky too much?
fyletto
Kolemjdoucí