Programování,LN,35 000Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod the_azgra 23. 3. 2021 14:21

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: LN, na PC budu pracovat denně, nejspíš bude umístěn někde v ložnici nebo obývacím pokoji. Nevadí mi, když např. při kompilaci trochu zahlučí, ale většinu času by neměl být moc slyšet.

UCEL PORIZENI SESTAVY: Drtivá většina času 95% Programování. Programování na Windows ve Visual Studiu, JetBrains Rider (atd.). Zároveň mi bude při práci běžet lokální SQL server, ten si klidně sežere 1GB RAM jen při běhu v pozadí. Zbylých 5% hraní přes GeForce Now, Editace fotek, videa. Někdy v budoucnu, jak bude svět zase v pořádku, bych možná dokoupil GPU na hry. Teď, to hraje ale velmi malou roli.

FINANCNI LIMIT: +- 35000Kč za skříň s komponentami, bez monitoru a komponentů

OPERACNI SYSTEM: Windows 10 Pro (+WSL), mám

SESTAVITE SI PC SAMI?: Ano

BUDETE TAKTOVAT: Nejspíš ne

MONITOR + JEHO ROZLISENI: Monitor není zahrnut v ceně sestavy. S největší pravděpodobností budu kupovat monitor 3440x1440. Tedy na produktivitu, ne herní, né na profi úpravu fotek, videí.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: Do ceny zahrnout jen skříň s komponenty.

Osobně je mojím favoritem PC sestaveno okolo RYZEN 7 5800X, hodím sem sestavu ke které jsem zatím došel. S čím si nevím doopravdy rady je grafická karta, která bude využívána hlavně jako grafický výstup pro daný monitor. A aby zvládla přehrávání videí na YouTube atd.

Zde je můj návrh bez GPU:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_5 ... 10015RYM01

Všem předem děkuju za případnou pomoc
the_azgra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 3. 2021 16:32

- 970 EVO vyměnit za PRO, byť vzhledem k ceně a budgetu jen asi o poloviční velikosti
- LN na X570? Hmm.. jde to. Ale po finanční stránce se ti to líbit nebude. Desku nutno vyměnit za ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO - nejdostupnější X570 deska, která má pasivní chlazení.

Jinak bych za stávající situace neměl námitek.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod the_azgra 23. 3. 2021 18:42

No to jsem se taky díval (divil), že většina X570 chipsetů je aktivně chlazených. Je to fakt slyšet?
S tím EVO souhlasím. A doporučil bys nějakou grafiku?
the_azgra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 23. 3. 2021 19:00

Grafiku? Ber co je :)

Za mě bych vzal takto:
Define S + 6x P14 Silent
RM750X (850 je skladem)
Asus B550-F
5800X
32GB 3200mhz
970 PRO 500GB
970 EVO PLUS 1TB
NH-D15
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 3. 2021 20:28

U většiny X570 desek, pokud nezatěžuješ chipsetovej subsystém na max, to je většinou v pohodě a ty desky umí běžet semi-pasivně. Ale jakmile se chipset zahřeje a to malý prdlátko přejde do otáček, tak to slyšet je. Dost samozřejmě záleží na umístění PC, odhlučnění a na citlivosti tvých uší. Nemluvě o tom, že takovou mašinu si hádám nekupuješ jen na pár let; když se nad tím zamyslíš, jak bys chtěl řešit situaci, kdy ti v době někdy po skončení záruky začne v tom prdítku řachtat? (ať už ložisko, či jiný typ opotřebení) Pokud neděláš v kovovýrobě (nebo nemáš známost, co by ti na CNC byla schopna něco udělat), tak možnosti ošetření takového problému jsou prakticky nula.

Samozřejmě, výše uvedené je pouze hypotetický příklad; v realitě taková deska může běhat bez problémů klidně dlouhá léta a ložiskům asi půjde pomoci specificky určenou vazelínou (když se na to tedy uživatel nevykašle a nějakou tu údržbu sem tam udělá..), nicméně když už LN, tak ideálně se vším všudy.

Či druhá alternativa; sestava na čipsetu B550.

S grafikama to kolega výše celkem vystihl... ber co najdeš :D Zdroje to samé, RM850X ber všemi dvaceti dokud je skladem. Zdroje spolu s grafikama jdou teď prakticky všechny na dračku..
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod the_azgra 24. 3. 2021 08:39

Jasně no, nad variantou B550 chipsetů nebo pasivního chlazení raději více popřemyšlím ještě.

Celkově plánuju kupovat v květnu, ale jestli píšete, že zdroj brát hned tak ten vezmu hned raději.

Jinak se mi podařilo sehnat RX480 4GB za 2k od známého, nevím jak to bude na LN, ale mnohem lepší kup než to co jde sehnat.
the_azgra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod the_azgra 24. 3. 2021 12:51

Co třeba GIGABYTE X570 AORUS ULTRA ? Vypadá že má pasivní chlazení, nebo jsem to přehlédl? Neumím to nikde najít přesně specifikované.
the_azgra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2021 13:27

1. jaká bude GPU? Nebude náhodou hlučnější jak ten fan?
2. koukáš blbě, velkej heatsink, ale pokud se nepletu, tak fan je uvnitř.
3. pokud X570, tak tu Dark Hero, nejlepší deska, kterou jsem za posledních několik let měl v ruce.
4. nějak si nejsem jistej tím X570 pro tvé využití.
5. Jakou RX480? Pokud je to třeba GB gaming, tak tam stačí 2x AC F9 silent a máš LN kartu jak vyšitou.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 3. 2021 15:44

X570 AORUS ULTRA má aktivní chlazení. Jediná Gigabyte deska s chlazením pasivním je X570 AORUS XTREME za bratru skoro 20 tisíc. Pak jsem našel ještě jednu desku tuším od ASRocku (ale to se mohu mýlit), která též neměla ventilátor, ale měla pro změnu chlazení na vodní okruh s cenovkou podobnou jako ta Aorus Xtreme.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod the_azgra 24. 3. 2021 20:13

Python.p píše:1. jaká bude GPU? Nebude náhodou hlučnější jak ten fan?
2. koukáš blbě, velkej heatsink, ale pokud se nepletu, tak fan je uvnitř.
3. pokud X570, tak tu Dark Hero, nejlepší deska, kterou jsem za posledních několik let měl v ruce.
4. nějak si nejsem jistej tím X570 pro tvé využití.
5. Jakou RX480? Pokud je to třeba GB gaming, tak tam stačí 2x AC F9 silent a máš LN kartu jak vyšitou.


1+5: Grafika bude teda už jistě RX480 4GB gaming, už ji mám doma.

2+3+4: Popravdě na X570 jsem se díval asi hlavně kvůli lepší podpoře PCIE4, která mi je teď na nic, ale investovat 12k do pasivně chlazené desky se mi asi nechce. A teď se přikláním k B550.

Doporučili by jste mi nějakou B550 desku? Mi se asi zatím nejvíc líbí GIGABYTE B550 AORUS PRO AX
the_azgra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 3. 2021 07:26

Ad GPU, tam to půjde taky řešit přes AC F9 PWM, ale myslel jsem tuhle ->

Obrázek

Ohledně desky, rady tu už padly. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod the_azgra 25. 3. 2021 11:34

Ad. GPU tak super :)

K desce jsem to přehlédl, ale už jsem to dohledal a i vybral.

Tak už mám asi jasno co nakoupit :)

Díky všem.
the_azgra
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků