Takové "lepší" pracovně domácí

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod blmrtin 29. 3. 2021 21:37

1. Příjemné prostředí bez rušivých prvků (hluk, světlo, výstřelky ... desingu)
2. Rozumná, pevný limit není dán a cena díky diskům, monitoru hravě překročí 70 000Kč
3. Technické plány, kancelář, multimédia, fotografie ... série ANNO
4. Windows 10 Pro 64bit
5. Samostatně - konfiguraci pole, domény, si zajistím sám.
6. Ne, tak jak se to koupí, tak to zůstane 4 - 5 let
7. Viewsonic VP3881
8. PC + LCD

"Dočasně" Sapphire Pulse RX 5500XT ... možná trvale, protože mi prostě na všechno stačí. Stabilní ovladače a velká pracovní plocha s příjemným komfortem. Nebýt ANNO (jednotky hodin měsíčně), vystačil bych si s integrovaným čipem.

Představuji si to nějak takto:
• Intel Core i7-11700 (11. generace Rocket Lake)
• Asrock B560M Pro4
• Asrock TPM 2.0
• HyperX Fury Black 64GB 3200MHz
• Kingston KC2500 1TB
• Ultrastar DC HC310 6TB
• Microsemi Smartraid 3102e-8i
• Be Quiet! Silent Base 802
• Be Quiet! HDD Cage
• Be Quiet! Pure Wings 140 x 140 x 25 mm
• Be Queit! Dark Power 12 750 W
• Be Queit! Dark Rock 4 Slim
• Viewsonic VP3881

Při výběru základní desky jsem byl ujištěn podporou výrobce (jediný výrobce, který se obtěžoval odpovědět na konkrétní dotaz), klientské funkce a nástroje TPM čipu jsou plně podporovány. Slot PCIe 3.0 x1 obsadí řadič sériové rozhraní. Počítač je napájen záložním zdrojem (on-line sin).

Diskové pole slouží jako sekundární záloha (vzdálené primární pole). Dále bude přidán současný datový disk Kingston KC1000 960GB M.2 2280.

P.S.: Disky s řadičem jsou objednané a zaplacené (10 dní na dodání).
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 29. 3. 2021 22:00

Na Intelu trváš, nebo..?
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 3. 2021 22:32

Krom TPM (kde uznávám, že na Intelu funguje lépe) za sebe nevidím důvod, proč na jejich platformě trvat. Pokud to má bejt primárně pracovní stroj, tak za mne jednoznačně raději Ryzen 5000 + B550/X570 deska + ECC RAM. Tohle na platformě LGA1200 od teamu blue nehrozí a ceny Xeonů do LGA2066 jsou vzhledem k nabídce konkurence hodně špatnej vtip.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod blmrtin 30. 3. 2021 08:56

Nechápu otázku, protože není jediná deska s procesorem Ryzen, u které TPM funguje. Myšleno vlasti skládačky. Jen někdy a při konjunkci Jupiteru nestačí.

Hledal jsem dlouho a faktem zůstává ignorace výrobců desek.
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 3. 2021 09:53

A proč nepoužít fTPM? Je k tomu nějaký důvod? Výsledek de facto (ano, teoreticky to je méně zabezpečené, ale ...) stejný a nemusíš řešit HW klíč.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod blmrtin 30. 3. 2021 13:02

Když stavíš dům, také řešíš architekta, projektanta, stavební dozor ... nikoliv genderového "odborníka".

Odkdy umí fTPM např.: odemykat více disků? Nevím, jak to vysvětlit jinak, ale nemám ten luxus volby. Začínám nabývat nepříjemného dojmu, že vlastně nevíte k čemu všemu se TPM čip využívá a jaké jsou rozdíly mezi TPM čipem (NPCT650, SLB 9665) a fTPM.

Domů prostě Dell Precision nechci a Toughbook mi nestačí.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 3. 2021 20:10

Nemám po ruce žádnou X570 na hraní, tudíž diskuze v tomto směru ponechávám .. prozatím. Osobních náražek se zdržím, nemám potřebu se tu snižovat, když někdo není schopen na slušný dotaz podat slušnou odpověď.

Sestavu jinak máte už vesměs promyšlenou, za současného stavu je toho málo, co bych měnil. Možná akorát tu case za FD Define R6 / XL R2 a ty ventilátory za Noctua NF-P14 Redux 1200 pwm.

Dark Rock slim ... za mne spíš SPC Grandis 3 + 2x Noctua NF-A14 PWM.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 3. 2021 23:26

blmrtin píše:... není jediná deska s procesorem Ryzen, u které TPM funguje.

Tím "funguje" myslíte desky, kde je přímo integrován, nebo desky, které mají TPM řešen formou přídavné karty (například Gigabyte a GC-TPM 2.0)?
Nezaznamenal jsem, že by toto řešení nefungovalo. Máte k tomu nějaké bližší reference?
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 4. 2021 07:40

SilentWingy pryč a místo nich AC P14 a nebo tu Noctuu.

Já bych to spíš obrátíl, kluci na kterým HW vám to funguje spolehlivě? Vím že to tam blmartin řešil, stejně tak to řešil Matysek, stejně tak to řešilo pár dalších lidí a prostě to nefunguje korektně.

Ale pokud máte vyzkoušenou zaručenou konfiguraci HW, určitě budeme rádi, když nám o tom řeknete. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 4. 2021 10:39

Vím, že jsem to řešil, a na jedný desce jsem zkoušel tři různý moduly, než se ten poslední chytil.. imo není modul jako modul, je potřeba používat moduly od stejného výrobce a ještě si dávat majzla na to, pro jakou sběrnici je určen ten daný modul vs. jakou používá deska. Je v tom celkem maglajz a dostupnost těch TPM modulů a (ne)dostupnost informací od výrobců tomu moc nepomáhaj.

Dám každopádně vědět, až (jestli - už je to dýl, co jsem toto řešil ...) se dohrabu ke konkrétním modelům desek a modulů; resp. hodím to jako nějaký vlákno co bude přišpendlený stále nahoře.

Nicméně mohu potvrdit, že na X570 jsem TPM už rozchodil - byť to tedy bylo za cenu laborování se třemi různými TPM moduly...
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod blmrtin 1. 4. 2021 12:53

Python.p píše:SilentWingy pryč a místo nich AC P14 a nebo tu Noctuu.

Já bych to spíš obrátíl, kluci na kterým HW vám to funguje spolehlivě? Vím že to tam blmartin řešil, stejně tak to řešil Matysek, stejně tak to řešilo pár dalších lidí a prostě to nefunguje korektně.

Ale pokud máte vyzkoušenou zaručenou konfiguraci HW, určitě budeme rádi, když nám o tom řeknete. :)

Které konkrétně:
NF-A14 FLX/PWM + NH-14US?

Například: Supermicro M11SDV-4CT-LN4F + Supermicro AOM-TPM-9665V funguje zcela bezproblémově (Windows Server 2019).

Pro ostatní:
Nevím jak ve vašem světě, ale v tom mém získává platící zákazník 100% bezpečný a bezchybně fungující výrobek s přesnou a úplnou dokumentací. Zpravidla po 10 upřesnění proti původnímu technickému plánu, realita bývá proti původnímu projektovému plánu odlišná. Neméně očekávám od dodavatelů, včetně počítače. Nechci nic "rozchodit", zaplatím, zapojím a bude to fungovat. Nevnucujte mi výrobky od výrobců, kteří nejsou schopni zajistit základní funkčnost a podporu.

Klidně AMD, za po podmínky, že převezmete plnou odpovědnost a garanci funkčnosti. Nebudu přepočítávat rozvody 100 + 1 jen proto, abych se trefil do cykly odpojování a připojování TPM čipu (ID15), na třetí odpojení musel resetovat bios a do nekonečna opakovat celý cyklus.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 4. 2021 13:09

Deska by měla umět DC regulaci, takže klidně ty FLX, nebo pokud jde o ticho tak ULN. Mají nižší otáčky a na TDP toho CPU i GPU to stačí bohatě. :)

A na CPU NH-U12A, ano je dražší, ano je to "jen" tower, ale má to výkon NH-D14/15 a není to taková kráva. + Sterroxy mají velmi příjemný "hluk".
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod blmrtin 1. 4. 2021 20:56

Větší strašák je výška operační paměti, než chlazení vlastního procesoru. Není co by procesor zahřívalo a důležité výpočty (využívá se jedno jádro a instrukční sada AVX) zabere desítky sekund, maximálně jednotky minut. Rozdělení na více jader (vláken) není v principu možné, celé struktura se musí přepočítat přesně ve stanoveném pořadí. Během čekání stejně dělám něco jiného např.: spotřebovaný materiál k fakturaci, odpovídám na poštu apod. Velká pracovní plocha s otevřenými více programy (Outlook, Excel, Access, Autocad, ...) a komfort je důležitější. Nejvyššího zatížení dosáhne maximálně u kódování videa, komprimaci archivů záloh apod. Přiznávám, že noční zálohování (bitové kopie, velké archivy, ...) zaměstnají procesor a výkon i vlákna se hodí, avšak nezáleží jestli začne v 23:30 a skončí 02:30, nebo v 04:00. Acronis a Avast, ale když u toho nesedím, tak mi to nevadí.

Stabilitu, spolehlivost a maximální komfort s bleskovou odezvou, více od toho nečekám další čtyři, pět let.

• Intel Core i7-11700 (11. generace Rocket Lake)
• Asrock B560M Pro4
• Asrock TPM 2.0
• HyperX Fury Black 64GB 3200MHz
• Kingston KC2500 1TB
• Fractal Define 7
• Be Queit! Dark Power 12 750 W
• Noctua NF-A14 FLX (7x)
• Noctua NH-U12A
• Viewsonic VP3881

Může být?

Objednáno:
• Ultrastar DC HC310 6TB
• Microsemi Smartraid 3102e-8i
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 1. 4. 2021 21:48

Já osobně bych vzal Corsair RM750x, NH-D15 a A14-PWM. To celé do Define S. Define 7 je vyloženě drahá v poměru s Define S když vezmeme v potaz chlazení a hluk.

Ještě bych zvážil místo toho Kingstonu ten Samsun 970 PRO. Na systém 500GB a zbytek na data třeba ADATA/Samsung.
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod blmrtin 1. 4. 2021 23:39

Dražší, bohudík s pozicemi pro 3.5" pevné disky. Osobní výběr skříně podléhá i potřebě minimálně 6 pozic 3.5" pevných disků, optimálně v koších se snadným přístupem, řešením proti vibracím a fixní pozici v pevném rámu skříně s dobře navrženým chlazením. Be Quiet! Silent Base 802 poskytuje 7 pozic, 2 koše jsou v základu, 4 bych musel přiobjednat. Fractal Define 7, dle rady, poskytuje v základu 6 pozic pro pevné disky a nemusím nic přiobjednávat. Naštěstí na interní optickou mechaniku jsem rezignoval a od roku 2012 archivuji pomocí externí mechaniky (M-DISC DvD) jednou měsíčně.

4ks Ultrastar DC HC310 6TB SAS SED Raid 1 + 0 Smartraid 3102e-8i
2ks WD Blue 4TB WD40EZRZ

Ano, jde o domácí počítač, na kterém po večerech pracuji a při volném čase se věnuji svým zálibám i zábavě, avšak musíte respektovat potřeby. Nemám doma špičkové optické připojení, nýbrž vyhrazenou linku 50mbps, což mi prostě stačí a 10GHz uzel mezi bydlištěm a pracovištěm (Windows Server 2019) s bezpečným připojením. Diskové pole v osobním počítači slouží i jako sekundární datový server ve vzdálené lokalitě, kdyby došlo např.: k požáru budovy. Bezpečné proto, aby se nikdo nemohl např.: v případě reklamace, odcizení, ... šťourat v obsahu dat a nezjistil např.: technickou dokumentaci a rozvody kritické infrastruktury (zakázky), včetně detailní fotodokumentace. Současně nechci, aby bezpečnost příliš obtěžovala komfort používání.

Chápu, že pro vás jsem vykopávka z jiného století, ale jasně jsem formuloval požadavky. Dnes mi přivezli 12 nových Dell 7060, jako náhradu za Dell 9010 (sloužili od roku 2012) a i když osobně používám čistě pracovní Dell 3630MT a Toughbook 54, srovnatelné elegantní řešení požaduji i domů, jen v tišším provedení a s jiným účelem. Nejsem nejmladší a hlavně nechci hledat informace, zkoušet to a to, ptát se tam a tam. Z Ryzen jsem "vyléčený" ... odešla paměť, s novou pamětí se deska nebaví na jiné frekvenci než 2133MHz a mimo bios 1.60 (ten jsem si vyprosil na podpoře) nefunguje TPM. Musel jsem místo koupeného Ryzen 5 2600 vrátit Ryzen 3 2200G ... a najít správnou paměť. Hlavní důvod, proč si kupuji nový, ztratil jsem už veškeré zbytky trpělivosti.

Ruku na srdce, ještě se divíte jízlivosti?

P.S.: Zdroj nakonec Seasonic PRIME-TX-650 SSR-650TR (dostupnost během příštího týdne).
Carpe diem
blmrtin
Junior

Další stránka