PC na stříhání videí cca 24200Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Maaark 2. 5. 2021 13:06

Požadavek nehlučnosti:

Classic.

Účel pořízení sestavy:

Stříhání videí v Davinci Resolve 17. Točím s Panasonic GH4 ve 4K a budu pracovat s proxy soubory, které si budu pokaždé vytvářet. Natočené soubory bych si přetahoval na svůj externí hdd Seagate Expansion Portable a proxy vytvářel taky v něm, ale možná bych si přetáhnul soubory do počítače a dělal proxy taky v počítači. Tady bych asi potřeboval poradit, co je lepší/rychlejší. Po sestříhání bych video exportoval v nejvyšší kvalitě, aby byla co nejmenší komprese (DNxHD nebo DNxHR, případně mi můžete také v tomto poradit) a v původním rozlišení, což je to 4k. Opět bych se rád zeptal, zda je lepší/rychlejší exportovat do mého externího hdd nebo exportovat přímo v PC. Posléze bych si udělal zálohu na jiný externí hdd, který vlastním. (Zálohování moc neřeším. Hlavně ať mám někde zálohu. Nějaký RAID nebo něco podobného teď v plánu nemám.)

Finanční limit:

Pohyboval bych se kolem těch již zmíněných 24200Kč. Zde by byly zahrnuty náklady na díly do PC a operační systém.

Operační systém:

Windows 10 Home.

Sestavení PC + taktování:

Rád bych si PC nechal sestavit a nataktovat odborníkem zde z fóra. Sestavení a taktování jsou MIMO FINANČNÍ LIMIT. (Důvodem je zlehčení počítání ceny za všechny PC komponenty. Nevím, za kolik se zde platí za taktování a sestavení.)

Monitor a jeho rozlišení:

Aktuálně vlastním Philips 227E3QPHSU - LED monitor 22" s rozlišením 1920 x 1080 bodů, kde bych dělal své stříhání. Zkusil bych i dual monitor set-up. Brácha má monitor Samsung T24C350EW 24", který má taktéž rozlišení 1920 x 1080 bodů. Tady bych chtěl poprosit, které kabely dokoupil, co by mi umožnily tento dual set-up vytvořit.

Periferie:

Do ceny bych zařadil i bednu.

Čtečka karet by byla fajn. Používám formát SDXC, ale jiným formátům jako SD nebo jiné se nebráním. Mám i Canon eos 700D, který používá myslím SD kartu. Takže i to bych určitě zařadil. Když toho bude víc, bylo by to fajn.

Klávesnici a myš mám na USB. Koupit je neplánuji.

Položky navíc:

Zde zahrnuji produkty, které bych si přikoupil, ale jsou již MIMO MŮJ FINANČNÍ LIMIT a do finančního limitu se NEZAPOČÍTÁVAJÍ. (Důvodem je to, že si chci vše koupit naráz, pokud to samozřejmě jde. Když ne, koupím tyto položky mimo)

Stojan na PC. Mé původní PC bylo přímo na koberci, což není ideální. Nové PC bych chtěl na stojanu, nejlépe s kolečky.

Dále chci koupit FOCUSRITE Scarlett Solo 3rd Gen na audio.

Na blbnutí bych si rád koupil AVerMedia Live Gamer Mini (GC311). Občas chci streamovat staré hry, které jsou velmi nenáročné. Interní střihovou kartu bych asi do PC nekupoval. Je to čistě jenom na blbnutí. PC chci sestavit 100% na střih.

Nikdy v životě jsem vlastní PC nestavěl a zároveň se v tomto oboru nepohybuji. Snažil jsem se popsat vše co nejvíce srozumitelně a snad se mi to podařilo. Pokud byste potřebovali doplnit nějaké info, neváhejte se mi svěřit do komentářů.

Děkuji a přeji hezký den.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maaark 9. 5. 2021 13:44

Jelikož můj předchozí příspěvek neměl žádné reakce, zde jsem vložil přepracovanou verzi:

Požadavek nehlučnosti:

Classic.

Účel pořízení sestavy:

Stříhání videí v Davinci Resolve 17. Točím s Panasonic GH4 ve 4K a budu pracovat s proxy soubory, které si budu pokaždé vytvářet. Po sestříhání bych video exportoval v nejvyšší kvalitě, aby byla co nejmenší komprese a v původním rozlišení, což je to 4k.

Finanční limit:

Pohyboval bych se kolem těch již zmíněných 24200Kč. Zde by byly zahrnuty náklady na díly do PC a operační systém.

Operační systém:

Windows 10 Home.

Sestavení PC + taktování:

Rád bych si PC nechal sestavit a nataktovat odborníkem zde z fóra.

Monitor a jeho rozlišení:

Aktuálně vlastním Philips 227E3QPHSU - LED monitor 22" s rozlišením 1920 x 1080 bodů. Zkusil bych i dual monitor set-up s monitorem Samsung T24C350EW 24", který má taktéž rozlišení 1920 x 1080 bodů.

Periferie:

Do ceny bych zařadil i bednu.

Čtečka karet by byla fajn. Používám formát SDXC, ale jiným formátům jako SD nebo jiné se nebráním. Mám i Canon eos 700D, který používá myslím SD kartu. Takže i to bych určitě zařadil. Když toho bude víc, bylo by to fajn.

Klávesnici a myš mám na USB. Koupit je neplánuji.

Děkuji a přeji hezký den.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 10. 5. 2021 08:50

Rozlišeni 4K. Hledal jsi informace o doporučeném HW s Davinci Resolve 17?
Co tomu tak odpovidá - Intel® Core™ i7-11700 Processor nebo lepší. 32GB RAM. GPU 8GB. Disk 1TB (asi 500GB+1TB). Tedy pokud jsem hledal informace správně.
Citace Syntex (vtipná):
...protože není limitován výkonem počítače na kterém je spuštěn. Verze 17 je v prodeji od 25. 2. 2021.

Tuto výkonnostní bariéru překonává pomocí akcelerace výpočtů prostřednictvím GPU pro výpočty v reálném čase, a to i u velmi komplexních projektů. DaVinci Resolve Studio nabízí fantastický výkon při nízkých nákladech, výkon je navíc škálovatelný přidáním dalších GPU jednotek pro práci se 4K rozlišením,...
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 5. 2021 09:24

1. Budget cca 25k
2. Chceš mašinu na stříhání 4K videa ve formátu s nejmenší kompresí, kterou tvoje kamera podporuje.
3. Chceš mašinu, kterou bude možné přetaktovat.

Už jenom aspoň trochu lepší diskový subsystém sežere minimálně 1/2 rozpočtu. A druhá půlka rozpočtu? Na K-čkový CPU (pokud se teda budeme bavit o stroji postaveném na Intelu) s odpovídající deskou (čti = deska s robustní napájecí kaskádou) nehrozí. Grafická karta pak při dnešních cenách tak akorát vlhký sen.

Pokud to s tím stříháním myslíš opravdu vážně, tak se obávám, že tento rozpočet na střižnu 4K videa je nedostačující.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maaark 10. 5. 2021 13:23

Dobrý den,

děkuji za odpovědi. PC za cca 24 tisíc je pro střih ve 4K nedostatečné, ale právě proto nechci stříhat soubory ve 4k. Chci stříhat proxy soubory, kterè bych si v DaVinci vytvořil. Tyto soubory by byly v rozlišení HD, což by PC za 24 tisíc snad zvládlo. Tento workflow jsem dělal předtím a se střihem jsem neměl problém. Akorát jsem potřeboval čekat než se proxy soubory vytvoří a dlouho trvalo, než se video ve 4k vyexportovalo.

Prakticky Davinci zapnu, udělám proxy a stříhám HD videa.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 5. 2021 13:41

Děkuji za info; jakožto člověk, který se zrovna střihu videa nevěnuje mne ta informace o střihu proxy souborů úplně nekopnula .. za to se omlouvám.

Večer zkusim něco namátkou naklikat, ale nic slibovat nechci...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maaark 10. 5. 2021 13:53

Nic se nestalo. Budu jenom rád, když něco vytvoříte. �
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 5. 2021 07:01

Ta cena je celkem utopie...

A kolik je potřeba GB nebo spíš TB úložného prostoru? Kolik RAM sežere proxy?

Nicméně -> 21 763,- Kč

ASROCK B460 PRO4 (jo není to na 11. generaci,ale je to ověřená deska, která funguje výborně)
Intel Core i5-10600K (jojo K je na B desce na prd, ale cena je stejná, tak proč ne, v budoucnu se to bude o fous lépe prodávat)
HyperX FURY DDR4 32GB (Kit 2x16GB) 3200MHz CL16 (jojo pojedou na 2933MHz, ale mají fajn cenu)

Samsung SSD 970 PRO 512GB MZ-V7P512BW (ano poslední pořádný MLC disk)

Fractal Design Core 2300
Seasonic FOCUS 650 Gold
ARCTIC Freezer 34
ARCTIC P14 Silent

Optimálně!
i7k + Z590 desku, ale není limit.
Fractal Define skříň
Corsair RMx
Další disk
Atd... ale rozpočet holt není nafukovací. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maaark 11. 5. 2021 13:44

Děkuji za odpovědi. Proč je cena utopie? 4k stříhat nechci. Chci stříhat proxy soubory v nízkém rozlišení, což je HD nebo méně. Nevidím v tom překážku, ale možná mi něco uniká. Vysvětlete mi to, prosím.

Jelikož si chci zálohovat soubory jinam, 512GB mi bude stačit.

Kolik RAM sežerou proxy soubory to opravdu netuším.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 5. 2021 15:03

Netušíme v jakém nastavení stříháš... neznáme tvůj workflow. Pomohlo by kdyby si nám třeba informaci o HD videu řekl dřív. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maaark 11. 5. 2021 15:31

Snažil jsem se vysvětlit svůj workflow jak nejlépe jsem uměl. Jaké nastavení potřebujete vědět? Původní soubory z GH4 jsou ve 4k ve 25fps. Takže timeline bude v témže nastavení, akorát si potom udělám proxy soubory buď v HD nebo v menší kvalitě a budu pracovat s nimi. Obecně proxy soubory mají menší velikost a nižší bitrate. Nevím konkrétní proxy, které si budu dělat. Chci se přizpůsobit počítači co bude zvládat, aby byl svižný.

Tady jsem našel článek o proxy workflow. Možná to tam vysvětlují lépe než já tady:

https://postproduction.emerson.edu/hc/e ... in-Resolve

Zároveň budu exportovat finální video v co nejvyšší kvalitě ve 4k. To hraje taky faktor. Kdybych takové video exportoval půl dne, to by asi nebylo nejlepší, ale všechno jsem již popsal předtím.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 5. 2021 15:51

Ok, ono je to jedno, protože do daného rozpočtu se toho moc nevleze, viz můj návrh výše. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 5. 2021 16:01

Hele ja nejaky cas strihal v Resolve na tomto notebooku, a slo to. Nerikam, ze to byl buhvijaky uragan, zejmena export se tahnul na 1,8 GHz, ale to zejmena kvuli horsimu chlazeni notasu. Takze bych to s tim financnim limitem nevidel zas tak tragicky.
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod Maaark 11. 5. 2021 16:08

Kolik by PC muselo stát, abych mohl stříhat s proxy a exportovat tak, abych při exportu v původní 4k kvalitě bez komprese nečekal den? Rozpočet bych mohl navýšit.

Notebook spíš ne. Chtěl bych se držet stolního PC.
Maaark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 5. 2021 16:43

Já tím nechtěl říci, že si na to máš pořídit notebook.
Já tím chtěl říci, že i notebook ne moc oslnivých parametrů (viz takty CPU) střih videa zvládá.

Jinak pro zajímavost, když spustím Resolve, tak využití paměti je dle Správce úloh 15,3 GB.
A to mám vypnuté stránkování, protože mám celkem 64 GB.
Nevybavuji si, že bych kdy viděl využití paměti větší jak 20 GB.
Možná by šlo něco málo ušetřit na paměti (vzít teď 8+8+8 GB, a víc kdyžtak přikoupit později?).

Spíš bych pochyboval o smysluplnosti té integrované grafiky v CPU, to podle mě bude brzda.
To už bych radši oželil těch 8 GB paměti, a koupil nějakou základní grafiku.
Já z toho noťase teď přešel na GeForce GT 1030 za nějaké 2 tisícovky, a Resolve ji umí vytěžovat.
Při exportu na 100 % ...

-- 11. 5. 2021 17:49 --

23.282,-

-- 11. 5. 2021 18:01 --

A Windows 10 si kup někde z druhé ruky
Naposledy upravil Hlava dne 11. 5. 2021 18:16, celkově upraveno 1
Hlava
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků