Upgrade SSD/HDD počítače na hry/kancelář, max 8-10 tisíc

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod SmokeyCZ 18. 7. 2021 13:31

Ahoj,
mám teď nějaké finance navíc, tak přemýšlím o upgradu počítače, konkrétně mě omezuje asi jen místo na disku, jinak to na mé využívání bohatě stačí.

Aktuální sestava:
Deska: ASRock B360M Pro4
CPU: i5 9400
SSD: Patriot Burst, 2,5" - 240GB
HDD: WDC WD10EZEX-22MFCA0 Blue 1TB
Grafika: GeForce GTX 1660

Chtěl bych investovat tak do 8 tisíc, max do 10... Jak jsem psal, můj největší je místo na disku, hlavně na C: musím furt něco promazávat atd, jelikož mám na systémové jednotce jen 222 GB místa, už se mi stalo, že jsem měl volno jen 2GB...

Přemýšlel jsem o:
https://www.tsbohemia.cz/kingston-ssd-a ... 30636.html
a k tomu
https://www.alza.cz/wd-black-p10-game-d ... 685832.htm

Externí disk by pro mě byla výhoda, protože bych mohl data sdílet i s notebookem, nebo by jste radši šli do disku přímo do PC? Disk využívám jak pro hry, tak nějaké pracovní projekty...
SmokeyCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 7. 2021 19:57

Chceš to SSDčko vyměnit, nebo dát druhý? U dvou si můžeš věci rozhodit a využívat paralelity přístupu přes různý sběrnice (resp. různý kanály té samé sběrnice), takže třeba na jednom vokna a na druhým aplikace a nějaký soubory s častějším přístupem. Dokumenty a podobný kraviny máš přesměrovaný na plotnu?

Pokud jde o nějaký serióznější sdílení dat, místo neustálýho přehazování kabelů, tak aspoň disk s nějakým ARMem pro síťovej přístup (to dělá WDčko ai Seagate už dekádu), eště líp vícediskovej NAS.

V zásadě to nemusí být drahý, doporučím optimálně bazarovej 4diskovej NAS a k tomu 2TB enterprise disky (RE4, Hitachi Ultrastar, Seagate Constellation atd., nejlíp namíchat třeba 2 a 2) do RAIDu 5. Tydle disky už stojí pakatel, to seženeš tak za 4k komplet, a přes to enterprise disky s nájezdem 5 let přežijou všechny i nový barevný šmejdy+máš RAID kdyby přece jenom jeden lehnul. NASy klidně 3-5 generací starý už ti přes síť dají bez potíží aspoň 50 MB/s oběma směry.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod lubokubo76 1. 8. 2021 14:54

BTW, koľko máš RAM? Nejaké MB vieš ušetriť pomocou vypnutia hibernácie aj keď sys. riešenie to nie je a je lepšie vymeniť/pridať SSD.
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 2. 8. 2021 20:51

Přesně ušetří tolik GB, kolik má RAMěti a je fakt, že když to nepoužívá (většina lidí to nepoužívá), je to zbytečný hluchý místo.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků