Upgrade PC - rok 2012

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod IXXI 15. 8. 2021 22:38

Zdravím vespolek,

obracím se na Vás s prosbou ohledně upgrade mého již vyslouženého gaming PC střední třídy z roku 2012.

Jakožto jsem upgradnul monitor, konkrétně asus tuf vg27aq - WQHD (2560x1440), 165 Hz

Sestava:

GPU: Sapphire HD 7870 2GB GDDR5 XT WITH BOOST
CPU: Intel Core i5-3570K (OC 4.2Ghz) - teplotně by šel i na 4.7GHz ale nepodařilo se mi ho stabilně nataktovat, bohužel tahle architektura dost sux
CPU cooler: GELID Solution Tranquillo - rev 2
Motherboard: GIGABYTE GA-Z77-D3H - Intel Z77
Power supply: Seasonic S12II-620 620W
RAM: Corsair Vengeance Low Profile Black 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz
Case: Zalman Z11 Plus

Tak nevím zda to neprodat za výsluhovou cenu, udělat si z něho multimediální centrum k domácímu kinu, nebo upgrade ramky, grafiky a zdroje a pískat si dál :)

Doby kdy jsem si to celé stavěl sám a hledal a sledoval hw už jsou ta tam.

Děkuji za názory :)
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 8. 2021 22:45

Komplet výměna. (Budget?)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod IXXI 15. 8. 2021 22:50

Představuji si střední třídu stejně jako před lety, něco ale co uživí tu nenažranou 165Hz kraksnu.

Bez grafiky si představuji 35k + přemýšlím spíše o 6700 xt
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 15. 8. 2021 22:50

Potíž IB s větším taktováním je pasta pod IHSkem, pokud to nahradíš tekutým kovem, můžeš přidat napětí/powa limit, teploty budou o desítky stupňů nižší a frekvence by to pak mělo držet. Pokud je rozpočet omezenej, tak varianta je todle, 16 GB RAMěti a dát grafiku něco na úrovni GTX 1080 max (víc už limituje procesor).
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod IXXI 15. 8. 2021 22:53

je to tak, přepastování jsem se tehdá trochu bál, přeci jen řezat to nožem na koberce se mi nechtělo. Ale asi bych do toho šel.

Zvažuji právě variantu 16GB paměti, koupit nějaký bazar procesor nejvýkonnější do téhle patice a grafiku trochu boostnout, ale jestli 1080ku už limituje procesor (tehdá nejlepší i5) tak to nemá smysl :)
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 8. 2021 06:03

Nemá. Za chvilku desetiletá architektura, jediný rozdíl i7 je HT (pro hry na nic) a 2MB cache (ze 6 na 8). 5600X (ale i hloupý rocket lake 10400, který bude levnější) mě architekturu úplně jinde - ipc, i tu cache. Nemluvě o šesti fyzických jádrech.

QHD 165Hz mluvíme o 6800XT, resp. 3080, pokud se nechceme zásadně omezovat.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod IXXI 16. 8. 2021 08:37

Hmm to už mi přijde dost přehnaný jak cenově tak dostupností karet.

Co rozšířit ramku a plácnout tam 1080ti? I když nejsem příznivec bazarových karet...
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 8. 2021 09:04

1080Ti ... takova 3060Ti ve starych, 3060 "bez-te-i" v tech novejsich? Jako jo. Na obcasne sem tam si neco zahrat asi jo. Ve fullHD kralovsky. Ale koupil sis bohuzel (pro sebe bohuzel, resp. hlavne pro svou penezenku bohuzel) monitor s vysokymi HW naroky.

Nic si z toho nedelej, ja si koupil 120Hz OLED panel se 3840x2160 a s G-Sync ... a ani RTX 3090 Aorus Xtreme obcas nestiha. Ale ja jsem s tim "do toho sel", ze kdyz si koupim 55" OLED se 4k a s GSync se 120Hz, ze ho budu muset tez adekvatne "krmit".

Opice / banany.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod IXXI 16. 8. 2021 09:35

já jsem si toho vědomej, nicméně nepotřebuji na tom flexit s Division2 na max... Mě bude prozatím stačit Doom Eternal a pár podobných titulů, kde oželím i pár detailů, z ray tracingu mokrý slipy nemám :)

bohužel ten ivy bridge už je k tomu nedostačující

https://pc-builds.com/calculator/Core_i ... /0dm0XFm8/

přepastovat ten 3570k, nahodit 4,8GHz, dosadit ram a dohodit prozatím 1080ti? Bláhové?
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 8. 2021 10:51

Já bych delid svěřil klukům, co to udělají dobře a za rozumnou cenu. Až úspěšně vyzkoušíš taktování, půjdeš dál s RAM a pak s GK.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 8. 2021 10:58

Pokud bys chtel delid s nahradou sedivky tekutym kovem => posli SZ. Ale ja bych to osobne nechal uz spat. Pretaktujes, tim zvysis naroky na (uz tak "vousatou") napajeci kaskadu ... a kdyz odejde deska, novou nesezenes a desetileta sice ano, poslouzi ... ale to vetsi taktovani si pak mozna radsi rozmyslis. Ne ze by byly ty desky extra drahe, o to nejde. Jen jich vetsina (z tech dostupnych) neni vhodna k taktovani a kdyz uz nejaka je, tak casto nejsou uplne v dobrem stavu.

Spise bych asi zkusil sehnat neco se Z370, k tomu 8600k / 8700k a DELID + OC. Starsi nekupuj, to uz mas lepsi vzit 10105 i3 se 4C/8T, ktera funguje i s levnou H410 deskou a malym chladicem typu Alpine 12, nez kupovat 6700k / 7700k s drahou bazarovou Z170 / Z270 deskou. Vtip je v tom, ze 10105 ma all core boost nastaveny na 4,2GHz a co se architektury tyce, jde o tentyz 14nm 4C/8T kremik, jako byla 7700k. (Jen 10105 ma 6MB cache, kdezto 6700/7700 mely 8MB, pricemz ale 8MB maji take i3 10300 a 10305.)

Tim chci rict, ze i kdybys koupil 3770k, krere BTW stoji tri tisice (!!!), a pretaktoval ho na 5GHz ... porad budes mit +/- srovnatelny vykon s novodobou "ítrojkou", ktera navic stoji o tisicovku mene. Co bude te i3 10105f chybet na frekvenci, totiz dozene svou novejsi architekturou.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Behemot2077 16. 8. 2021 18:44

Ty kaskádo, bavíme se tam o něčem jako 70 vs. 90 W, víc to malý jádro nepřevede ani když nahradíš silikonovou pastu kovem. Prostým pohledem je evidentní, že s VRMkem tam nebude nejmenší problém, má to na sobě dokonce už fabricky i chladič.

Kdybys viděl co sem dělal na GB deskách pro BD kde pak radši srazili limit na 95W procesory, a běží to se 125W v pravidelné dlouhodobé zátěži dodnes…

i7ka je vo něco lepší pokud netaktuješ, ale pokud tu i5ku přetaktuješ, zejména s odstraněným hrdlem na chlazení, tak rozdíl nepoznáš vůbec. Kdybys po tom ale moc toužil, 3770K mám volnej a náhradní GB Z77 taky :D
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod IXXI 17. 8. 2021 17:18

Joo volny 3770k neni tak spatny napad, ze znamosti treba za litra? :) Jinak asi vyměnit komplet ve finále, ale ještě asi počkám :)
IXXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 17. 8. 2021 17:52

čoveče sem nejakej eště rozespalej co sem vylezl z betle tak ani xmíchu to není
Behemot<at>jabber.cz

Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 8. 2021 20:49

Já bych v tuhle dobu asi úplně nová střeva nepořizoval, byť záleží na urgenci. 3570K mám též a byť hraji jen na FHD, myslím, že by to ještě nějakou moderní grafiku sneslo (1080 Ti?). A střeva koupit cca příští rok, popř. za dva roky (podle toho, jak to vyjde) a rovnou platformu s DDR5?

Ta 3570K stačí na 4.5 GHz. Ano, nebude to zázrak, ale těch 300 MHz navíc to moc už nezachrání; leda, že bys vyhrál silicon lottery a po delidu by ten čip zvládl 5 GHz; pak ano, to by ještě smysl možná mělo.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Další stránka