Workstation 20 000kč bez GPU

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod StetanCZ 16. 8. 2021 14:06

Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu s výběrem komponent pro nové PC. Zde jsou požadavky:

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI
Classic sestava

UČEL POŘÍZENI SESTAVY
CFD - Computational Fluid Dynamics (Využívá převážně vyššího počtu jader a pamět RAM), dále různé 3D
CAD programy (ne AutoCAD), FEM simulace (FEM i CFD simulace budou probíhat v programech ANSYS)

FINANČNI LIMIT
Přibližně 20 000kč, bez OS a GPU (Bude využita ze starého PC GTX 960)

OPERAČNI SYSTÉM
Win 10

SESTAVÍTE SI PC SAMI?
Sám

BUDETE TAKTOVAT?
V případě procesoru, který to dovoluje ano

MONITOR + JEHO ROZLIŠENÍ?
Již vlastním

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKŘÍŇ?
Bez periferií

Datový HD mám
Datový systém bude použit ze starého PC není třeba zahrnovat do nového návrhu

Programy, které budou provozovány na tomto počítači nebudou využívat výkonu GPU, proto současná GTX 960 bude dostatečná, jak pro plynulý provoz CAD programů tak nebude brzdit simulační výpočty.

Současný nástřel sestavy

https://www.czc.cz/291438,301587,302197,253609,176140,277728,215406/kody
StetanCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 16. 8. 2021 18:36

Rozhodně vem bazarovou WS a do toho od rejžáka upgraduj mnohojádrovej procesor. Z novejch má smysl pořídit až Epyc, ale tam máš rozpočet zhruba jenom na procesor samotnej :D

WS mají všechno, co chceš - dva sockety na kvantum jader, žerou kvantum registrovanejch (a ECC!) RAMětí a tak, všechno seženeš za levno.

Takle namátkou třeba na bazošu je Fujitsu R920, tam je možnost 16 jader pokud to má čipset C602, a 24 jader pokud je v tom C602J. Dell T5610, rovnou to podporuje IV-EP. A tak různě.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Ondrej1 19. 8. 2021 08:59

20 000 je na CFD sestavu hodně málo, chtělo by to ještě nulu k tomu :-). Začni tím, kolik bude potřeba paměti (32GB, 64GB, ještě víc?), jak velké projekty řešíš, z toho vyplyne, kolik zbývá peněz na zbytek. Ano, paměť se musí koupit rovnou v požadované velikosti, jinak to bude utrpení. Pak koupit to nejlepší co je k dispozici a vzhledem k rozpočtu nevymýšlat, ale brát konfekci co doporučuje ANSYS (Ryzen 5xxx ?)

Jsem velký příznivce bazarových řešení, ale pro CFD to není cesta. Sice to velice elegantně vyřeší problém paměti, ale moje zkušenost je, že procesor starší tří, čtyř let je pro CFD utrpení. Vývoj tady šel dopředu velice rychle. Mám na vývojářské věci C610 na 2011-3 a je to nádherný stroj, ale ve srovnání s čímkoli moderním to nemám rád.
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod StetanCZ 19. 8. 2021 10:29

Děkuji za rady, omlouvám se že píšu až ted, byl jsem mimo. Jsem student, a počítač bude využíván především k projektům. Větší simulace provádíme na školním clusteru, na tomto počítači bude probíhat spíše postprocess (na základě současných potřeb je 32gb pro toto dostatečné množství). Co se CFD týče na počítači bude prováděna příprava sítě a jednodušší simulace převážně 2D nebo jednoduché 3D

Bohužel ansys nemá žádné doporučení ohledně procesorů v této kategorii, doporučují pouze cpu pro clusterové řešení.

Jsem si vědom že některé činnosti dokáží těžit z rychlosti jednoho jádra a jiné těží z vyššího počtu.

Osobně bych se rád vyhnul bazarovému řešení. Je to takové osobní preference.
StetanCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej1 19. 8. 2021 12:33

Tak pokud je to hlavně na pre- a postprocesing, tak se hned lépe dýchá. Zkusil jsem si navrhnout sestavu a procesor, desku, paměti a chladič jsem vybral úplně stejně, case je věcí vkusu, zdroj by asi lépe okomentoval Behemot, pozor na disk, ta 2 TB Barracuda je SMR, čili použitelná jen jako datový sklad, který se často nepoužívá. Chybí naopak M2 SSD disk na systém.
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod StetanCZ 19. 8. 2021 20:38

Harddisk tam byl střelený na dočasné uchovávání dat. K MB je dodáván jako dárek 500gb ssd disk plus by byly pro úložiště použity starší disky. Nicméně děkuji moc za shodný návrh vnitřností.
StetanCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 20. 8. 2021 00:09

Ondrej1 píše:20 000 je na CFD sestavu hodně málo, chtělo by to ještě nulu k tomu :-). Začni tím, kolik bude potřeba paměti (32GB, 64GB, ještě víc?), jak velké projekty řešíš, z toho vyplyne, kolik zbývá peněz na zbytek. Ano, paměť se musí koupit rovnou v požadované velikosti, jinak to bude utrpení. Pak koupit to nejlepší co je k dispozici a vzhledem k rozpočtu nevymýšlat, ale brát konfekci co doporučuje ANSYS (Ryzen 5xxx ?)

Jsem velký příznivce bazarových řešení, ale pro CFD to není cesta. Sice to velice elegantně vyřeší problém paměti, ale moje zkušenost je, že procesor starší tří, čtyř let je pro CFD utrpení. Vývoj tady šel dopředu velice rychle. Mám na vývojářské věci C610 na 2011-3 a je to nádherný stroj, ale ve srovnání s čímkoli moderním to nemám rád.

Prakticky žádnej vývoj tam přece není. Pokud se teda zaměří na Haswell a dál (to už se nechá taky v pohodě sehnat, SB/IB WS je akorát prostě nejvíc), tak už tam jsou jenom novější verze AVX/FMA/F16C, což udělá rozdíl maximálně v desítkách procent, ne v násobcích. Což hravě předeženeš počtem jader. Samozřejmě průběžný navyšování počtu jader, ale cena padá prvních pět let hrozně pomalu, takže za stejnou cenu máš u novejch procesorů výrazně míň jader, než třeba u toho 8letýho Haswellu.

Hlavně jakkoli stará WS je kvalitou provedení a stabilitou každej den v týdnu lepší, než jakákoli SOHO skládačka. Takže až ti to tam zanese chyby, pže nemáš ECC RAMěti, tak si na mě při rvaní vlasů vzpomeň ;-]
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 8. 2021 19:29

Pokud vyloženě nekoupí nejlevnější moduly a nebude taktovat, pak ECC na "domácí WS" výhody nepřinese. Chápu, že je to citlivé téma, ale nebavíme se o serveru a ani o opravdové WS. Kdybych byl omezený rozpočtem, osobně bych vždy volil raději větší kapacitu než ECC. V PC jsou jiní mnohem reálnější bubáci, než selhání nejméně kazové komponenty.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 21. 8. 2021 04:04

Tak eště, že registrovaný RAMěti do WS stojí jenom zlomek ceny novejch, už sem se lekl. Todle prostě neuargumentuješ.

Nechápu, proč do toho taháš jakýsi selhání. ECC slouží k něčemu úplně jinýmu :hm
Behemot<at>jabber.cz

Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 8. 2021 13:20

Tazatel však použitou WS nechce, proto jsem automaticky koukal na nové moduly. Selháním myslím nesprávné chování daného HW (selže při vrácení přečtené informace). ECC řeší minoritní výskyt chyby v RAM, kterou většinou způsobí eletro/magnetické pozadí v okolí. S ohledem na rozpočet a nekritické nasazení bych debatu na toto téma dále nerozváděl.

Za 23K bych doporučil tuhle sestavu.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 8. 2021 13:24

Sice by si to asi zasloužili trochu líp chladit ... ale v kostce souhlas.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN