Stěhovani PC do ciziny - jak bezpecne...?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Bohovorka 14. 1. 2022 14:32

Pokud je to ve špatne diskuzi tak se omlouvam a prosim moderátora o odpuštění :-) (!) a přesunutí do správné diskuze, ale fakt nevím kam jinam to dát (?) (smetiště? PC case diskuze...?)

Stěhovani PC do ciziny

Hodlam se stehovat do ciziny, EU jihoevropska zeme u more (italie, chorvatsko...?) Pristupne po zemi.). Hodlam tam napred jet na 1-2 mesice (asi 1) do AIRBNB a "porozhlednout se" najít si dlouhodoby pronajem. Nevim jak tam ale dostat moje PC case (mid tower), s relativne velkou GPU a nějakým velkým chladičem na CPU (snad nějaký silent ninja nebo co...? Obdoba Noctua NH-14/15 nebo přímo i ta). Auto nemám k dispozici a upřímně se mi tam ani nechce řidit takovou dálku. Do AIRBNB tam asi pojedu autobusem a vlaky (kombinace). Na ten první měsíc, dva v AIRBNB nevím jestli si tam sebou vezmu moje normal PC nebo si speciálně pro ten měsíc nebo dva koupím notebook (okolo 20K). Každopádně dříve nebo později tam musím svuj tower PC dostat. Napadly mě v podstatě 2 možnosti:

1) Vzít PC case do nějakého cestovního kufru sebou do vlaku a autobusů... (kufry půjdou do zavazadlového prostoru autobusu). Trochu se bojím aby to po ceste moc "nehrkalo" - nevim jaká je na celé trase kvalita silnic :-)...
2) PC case si tam nechat poslat predem v nějaké krabici balíkovou službou... Co jsem se díval tak např.

https://www.shipex.cz/
https://www.zaslat.cz/
https://www.balik123.cz/

Co jsem se díval tak všechno by to šlo asi bud pres DPD nebo UPS Standard... Bohužel se fakt bojím v jakém stavu by mi tam balík a PC v něm přišlo... Myslím že s tím HODNE hazeji a celkově se chovají jako prasata :-)...

Jaká z těchto 2 možností je lepší...? Hlavně co se týče teda stavu v jakém tam Kufr/Balík a PC v něm dorazí...?

A obecně prostě jak stěhovat takový PC case "mezinárodně"...? Je naprosto utopie si myslet že se mi to podaří nerozbité stěhovat v celku a at už zvolím cokoliv, stejně je nutné VZDY MINIMALNE ten chladič a GPU kartu vymontovat z case a stěhovat samostatně uložené ve svých originálních obalech...? Nebo to tam klidně můžu nechat (v tom PC case během stěhování)...?

Na netu jsem viděl i to, že někdo PC komplet rozebral a stěhoval uložené ve svých vlastních originálních obalech (i mainboard např.). Doma myslím nechal komplet starý case a v nové zemi si prostě koupil nový case a PC defakto nově postavěl (z těch původních komponentů)... Do toho se mi fakt moc nechce... Nechce se mi teda ani moc sundávat ten CPU chladič (a potom čištit CPU a base pasivu a znovu nanášet pastu atd.)... Ale předpokládám že minimálně sundání CPU chladiče a vyjmutí celkem velké GPU karty se asi fakt nevyhnu, stěhovat to přímo v tom CASE by byla asi až moc prasárna že...?

Prostě máte obecně nějaké postřehy a doporučení jak stěhovat takový PC case mezinárodně...?
Bohovorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 14:44

Zkušenosti mám mj i do Belfastu. Došlo ok, vezl to přímo kurýr DHL osobákem, měl to za sedačkou řidiče. Stalo to balík, ale u počítače za 200k to nešlo jinak. Šlo to samozřejmě i pojištěné na 200k.

Nebo si můžeš zaplatit zaslání celé palety. K ceně počítej každopádně ještě pojištění, no drop, handl s carem a fragile.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 1. 2022 14:56

Zkus třeba BlaBlaCar, už jsem takhle pár věcí vezl. Prostě kurýr, jen levnější jak DHL. Bohužel to asi nepůjde pojistit.

Případně se dá PC i uvnitř vystlat pevnějším molitanem.

Cesty jsou, ale nebudou levné.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 15:52

Presne tak - pokud jde o klasicky x-lety desktop, nevyplati se to.

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Bohovorka 14. 1. 2022 16:28

No tak vyplatit se mi to určitě vyplatí, 200 K nestál, ale starý zas až tak není... Respektive samozřejmě myslím nějaké "levnější" poslání této krabice... Je mi jasné že si asi můžu zaplatit nějaké super duper stěhování za 10 000 kč ale to nechci že :-)...
Co jsem se díval na ty služby tak mi ten UPS standard a DPD (nebo co to bylo), stálo tak 1,5-2 tisíce Kč...

Jde mi to jestli fakt (at už to pošlu jima, nebo to povezu v kufru hozeném v zavazadlovém prostoru autobusu)...

1) Jestli fakt musím (hodně silně doporučujete) sundat ten Noctua NH 15 (nebo jaký) chladič z CPU...? A jestli vyndat teda GPU kartu (to je mi vlastně fuk, vysazení a nasazení GPU je bezpracné)... NEbo jestli to tam můžu nechat nasazené...?

Taky 1) je podle vás lepší to vést v kufru (na kolečkách) sebou vlakem, a busy (přičemč autobusy to budou mít hozené v jejich zavazadlovém prostoru)...? Skoro mi až přijde lepší ten autobus, protože si můžu pohlídat v podstatě celou cestu jak s tím bude nakládáno... Dopravce s tím může dělat co chce... Když to vezu přímo já (i to dávám do zavazadlového prostoru autobusu), tak si pohlídám abych se k tomu nechoval moc brutálně... Je teda otázka co to potom bude dělat v tom zavazadlovém prostoru autubusu... TO už moc neuhlídám... jak moc to tam bude nebo nebude lítat a jak hrbolatá a poskakující bude silnice...?
2) Vezli byste to radši takto v kufru v autobude nebo radši věřili DPD UPS standard (dopravcům) atp...?
Bohovorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 1. 2022 18:27

K podobným účelům slouží ideálně NB.
Cena repasovaného NB bude podstatně nižší než doprava PC + monitoru + klávesnice + myši tam a zpět.
Možná i nového.
Po návratu ho můžeš prodat, pokud nebudeš dál cestovat.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 18:46

Pokud je to tak stara plecka, ze nestojiani za tu desitku, nech to doma lezet rodicum a kup si na cestu notebook. KIlidne repas s integrovanou grafikou. Pokud potrebujes mermo moci hrat, kup si na miste xbox. Pracovni vykon na miste zcela jednoznacne nepotrebujes - v takovem pripade by totiz nebyl problem v cene prepravy.

Zadne jine doporuceni od nikoho, kdo tomu rozumi, stejne neuslysis. Jednoduche, strucne, vystizne.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod eviljack 14. 1. 2022 19:03

Nějak zkraje týdne se tu řešilo stěhování do Itálie a převoz PC / koupě na místě, takže bych si to šel přečíst tam a zařídil se podobně - klidně koupil něco staršího na místě, pokud to má být dočasné, a po přestěhování natrvalo můžeš řešit něco výkonnějšího.
Harman Kardon 6500 + WTX Microstreamer + Castle Acoustics MK Severn II
Yamaha RX-V765 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor AS6102T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Bohovorka 14. 1. 2022 21:13

eviljack:
Aha díky, to jsem nevěděl že se to tu už defakto řešilo (ta Itálie), podívám se.

A obecně prostě, i spíše pro zajímavost už jen, když stěhujete PC i třeba jen po republice , trochu dále teda (ne jen z Prahy do Kladna) a máte na CPU mega chladič typu toho Noctua Nh 14-15... Sundáváte ten chladič z CPU...? Nebo je to v pohodě stěhovat i s takovým monstrem? Já právě četl na zahraničních forech (byť zběžně) že se to doporučuje sundávat na stěhování. To mě právě překvapilo.
Bohovorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 1. 2022 21:18

Já běžné vozím počítače i stovky kilometrů bez jakékoliv demontáže.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod zivan 15. 1. 2022 09:40

A jen pro zajimavost...vozis je nastojato nebo polozis (vezovy chladic je svisle)?
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 2TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 1. 2022 10:22

I tak i tak, podle toho, kolik jich vezu. Protoze jeden je vzdycky az k tomu poslednimu cloveku. ;) Kdyz je jeden, lezi deskou dolu. Kdyz je jich vice, jsou na stojaka.

Uplny zaklad je (obzvlast u tech kompu) naprosto dokonala fixace - kamionaci by mohli vypravet!

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN