domácí sestava sloužící jako NAS

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 16. 1. 2022 16:26

Ahoj,

před necelými 4 roky jsem tu na doporučení koupil lowcost PC (viewtopic.php?f=932&t=1280222), které mi dodnes sloužilo jako NAS. PC stále běží (prakticky nepřetržitě od nákupu), ale deska už není v kondici, z 6 SATA portů už žijou spolehlivě jen 2, ten zbytek mi mrví data na discích (když se porty proberou a náhodou fungujou) a když ne, tak se prostě jen disky vůbec nenačtou. Výměna kabelů nepomohla... Jak porty postupně začaly umírat, přešel jsem na karty do PCIE slotů, kde jsem postupně SATA porty zase přidával a disky přepojoval, ale už jsem na hranici - mám 8 disků, ale připojených jen 6, protože došly porty...

V jiném PC jsou disky zkontrolovány a v pořádku (a dočasně - do nákupu nového železa - zde zůstávají), takže zřejmě se ta základní deska pomalu odebírá do křemíkového nebe.

Požadavek na hlučnost: je mi relativně jedno, bude v komoře
Účel pořízení sestavy: NAS+pár dalších aplikací (Plex, Kodi, ...)
FINANCNI LIMIT: cca 6k
OS: Windows
Sestavíte si PC sami? ANO
Potřebuji jen CPU + MB.
PC má přivedenej HDMI kabel k televizi, ale nepoužívám to pravidelně, většinou z toho jen tahám data (nebo na to data ukládám).

Moje představa je taková, že pouze nahradím MB + CPU. Potřebuji tedy desku o minimálně 6 SATA portech (+ mám 2 svoje karty, každá přidává 2 SATA porty). Koupil bych jen desku, která by fungovala s procesorem z dosavadní sestavy (Intel Pentium G4600), ale protože jde o 7. gen INTEL, už žádné nové desky nejsou... Takže musím koupit CPU + MB, ostatní komponenty bych ponechal. Protože to poběží zas X let, nechci kupovat bazarovou desku.

Chtěl jsem to postavit na AMD, ale ouha, 5600G je brutální overkill jak výkonem, tak cenově, takže zřejmě zase intel... Potřebuji, aby to bylo schopné fungovat bez připojených periferií - takže aby to bootovalo i bez připojeného HDMI a klávesnice/ myši.

CPU bych zvolil asi takhle (s ohledem na výkonovou rezervu, když už musím kupovat nové CPU), ale co zvolit za MB?

https://www.czc.cz/intel-core-i3-10105/313444/produkt
Nechám si poradit, ani na tom CPU netrvám.
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků