ULN / HC-ULN upgrade zostavy, neznámy limit

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod popenex 24. 1. 2022 12:20

Ahoj, cca tri roky fungujem bez stolného počítača z dôvodu časového/pracovného vyťaženia.
Po dokončení bytu a vyhradenia malého priestoru na moju "trucovňu" by som rád PC oživil, preto Vás skúsených pekne prosím o radu.
nakoľko partnerka celkom zle znáša rušivé vplyvy, hlavne počas spánku a ja už by som tiež nerád vedľa seba mal vzduchovú turbínu + prihliadnuc na to, že možno základ je celkom schopný, by som rád o posúdenie a rady, či to čo uvažujem má opodstatnenie.

aktuálna zostava:
MB: Asus Prime B450 Plus
CPU: AMD Ryzen 5 2600
RAM: G.Skill 16Gb KIT DDR4 3000MHz CL16
GPU: Asus Expedition GTX 1050Ti O4G
PSU: EVGA SuperNova 750G3
SSD: 256GB Transcend 370s
SSD: Kingston A2000 1TB
HDD1: 320GB Seagate Barracuda 7200.10
HHD2: 3TB Toshiba DT01ACA300
Chladenie case: 4x Noctua NF-A14 ULN
Chladenie CPU: momentálne BOX chladič, a v zálohe nenamontovaný zo starej zostavy Scythe Ninja4
CASE: Fractal Design Define S
monitor AOC 27v2q

ešte aby som doplnil možno dôležité info.
Transcend bol využívaný ako systémový disk, Barracuda ako používané dáta a ukladanie súborov a Toshiba ako úložisko dát ku ktorým sa tak často nepristupovalo.
mal som dlhšie problémy s mrznutím systému, po peripetiách z toho vyšlo že môže byť vadný práve Transcend
(niekoľkokrát som reinťaloval Win, spravil som upgrade z W7 na W10, kontroloval FW na SSD, SSD nebol ani zo štvrtiny zaplnený, no aj tak občas systém nečakane na pár sekúnd mrzol, všetky ostatné komponenty som ako závadu vylúčil, boli testované v iných zostavách a bez problémov. takisto som WIN nahodil na plotnový disk a všetko v poraidku. SSD som reklamovať nestihol, výrobcovi som za nejaký nový FW nepísal. Preto som pred troma rokmi kúpil ten A2000 no odvtedy som sa k PC nedostal a ešte je nezaložený v origo krabičke..)
takže radšej rátajme s tým že Transced vypadáva ako systémové SSD, maximálne tak ako úložisko nejakých dát

čo sa týka chladiča CPU, momentálne je osadený box chladič z dôvodu, že som vtedy nemal montážny kit pre AM4 na Ninju, preto sa narychlo osadil BOX s tým, že PC išiel zopárkrát a tretí rok už stojí.
pre Ninju už kit mám, ale chcel som radšej osadiť NH-D15 alebo NH-U12A - tu som chcel vedieť čo bude najlepšia voľba, alebo som úplne mimo?. + ešte podotázka, či je nejaký výkonnostný rozdiel medzi klasickou a chromax verziou, alebo je to len čisto dizajnová záležitosť?

ohľadom chladenia skrinky, momentálne tam mám spomínané 4x NF-A14 ULN, a tu bude asi tiež problém. 3x ich mám vpredu ako sanie a vzadu mám jeden ako výfuk, predpokladám, že je to tak zle. chcem sa spýtať či pri type vrtulí môžem ostať a dokúpiť keď tak ešte 4ks, (tri výfuk na vrch skrinky a jeden sanie na spodok?) alebo je lepšie niečo iné od noctua?

a dodatok k diskom: medzi časom som bol obdarovaný a dostal Synology DS220+, takže teoreticky odpadá možnosť inštalovať tie pevné disky do case a previezť dáta na synology, poprípade si kúpiť jeden externý box... ? tu mám ale otázku, či v takom prípade boli lepšie dva SSD, jeden systém, jeden dáta.

a vysvetlenie, pred troma rokmi mi odišla stará zostava, nakoľko bol PC denne využívaný, v rýchlosti som kúpil základne komponenty ako MB,CPU,RAM. no v podstate zo dňa na deň sa mi zmenila situácia, PC išlo bokom a preto tretím rokom stojí.

ÚČEL: internet, film a rád by som si niečo občas na hodinu zahral, (mafia remastered, nejaké far cry aj staršie a potom som hrával FPS, ako BF3/4 CS:GO, America's Army...proste strielačky)

LIMIT: netuším, neorientujem sa, chcel by som aby to bolo tiché, dobre uchladené, s produktami, ak by som sa rozhodol meniť PC, aby sa chladenie dalo ďalej bez problémov a hanby využiť.

dá sa to čo vlastním nejak dotiahnuť do dokonalosti, alebo to nemá význam alebo čo odporučite?

ďakujem vám.
popenex
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2022 13:50

D15 je to, co hledas. AM4 kit je v baleni.

Vsechny HDD ven. S nimi zkratka neudelas ani LN, tzn jde o nutny krok. K obcasnemu zapojeni je lze treba dokovat: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450060000003CYE

A14 ULN jsou ok, 4ks dostacuji - vykonna grafika v tom neni. Ovsem osazeni ma byt 2in 2out. 3/1 je neefektivni. Osobne bych volil tu treti cestu, tj dokoupil 2ks nahoru. Ziskas 3+3 a s otackami muzes jit na naproste minimum.

SSD urcite dva. A2000 je jeden z nejnevhodnejsich pro system a Tva deska ma NVME slot => KC2500, 0,5TB.

Grafika bude potrebovat 2ks F9 PST. Deshroud ... a poladit si krivku.



Budes si to delat sam? Mozna bych mohl pomoct i vic, nez jen radou, ale zalezi, odkud jsi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod popenex 24. 1. 2022 14:41

@KineCZek
Vďaka za rýchlu reakciu.

môžem len poprosiť o vysvetlenie/rozdiel D15 vs U12A ? ja len v rýchlosti čo som pozeral tak ten U12A bol celkom vychválený a papierovo čo som sa pozeral to je vraj tichšie? nejdem špekulovať len ma to ako laika zaujíma, v čom má navrch D15.
D15 je jedno či klasika alebo chromax? je to čisto dizajnová záležitosť?

áno osadenia som si vedomý, vďaka za usmernenie, to je mi jasné a napravím si to.
otáčky znížiť ich pribalenými káblami alebo iným spôsobom? (pred tým boli zapojené naplno, tie ich káble som nepoužíval)

disky sú mi jasné, s tým dokom som počítal, nie je to problém. Len teda otázka k SSD, ak nie je A2000 vhodný na systém, môže ostať na dáta?tzn. nainštalované hry/sw/atď.
len teraz ako to spraviť? na doske je len jeden NVMe slot, čo s tým A2000 ?
nepozeral som podrobne, no u nás na SK eshopoch vyzerá tá KC2500 mierne vypredaná, je to najideálnejšia voľba alebo vieme ešte niečo iné?

grafika - ok je mi jasné, no dá sa tam tiež narvať niečo od noctua namiesto toho arctic? alebo je arctic najlepšia voľba?

mechanické veci, tzn, poskladanie, osadenie, deshroud atď, sám, baví ma to, nerobí mi to problém
ak je potrebné potom niečo odlaďovať softwareovo/systémovo, rád sa ozvem, to už ide trocha asi mimo mňa a úprimne, radšej to dám niekomu kto vie presne čo robí, ale to je už asi na debatu cez súkromné správy, takže ak ponuka platí, rád napíšem.
som západ Slovenska, nijak drasticky ďaleko k hraniciam.
popenex
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2022 15:29

Papir toho snese ... ;) A hlavne ruzne zvolenou metodikou testu lze dojit k ruznym vysledkum. Potom budto uveris teoretikum, nebo cloveku z praxe. Paradoxne prave zminovanou U12A mam (ve verzi Chromax.Black) v jednom z domacich PC (v obyvaku). Ale je tam jenom kvuli relativne male ITX skrince, do niz by se nevesla D15. Nema cenu resit kdyby - mista mas dost, ber D15. Ano, je to overkill pro R5. Ale to nicemu nevadi, ba naopak.

Kablem snizuje otacky jen lama. ;) Samozrejme to nastavime softwarove. Vcetne fanu, co pujdou na grafiku, hezky podle jeji teploty. CPU fany podle CPU a casefany hezky podle obojiho.

Na data zustat A2000 muze - 0 hlucnost je hlavnim benefitem a rychlosti ma solidni. On by asi sel pouzit i na system, jen ja mam rad system a data oddelene.

-
V pripade zajmu mi s klidem napis, zrovna v par pristich tydnech mam na planu zakazky z Blavy, z Nitry a ze Ziliny, min. Blavu jezdim kazdy mesic a domluva je jasna vec.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 1. 2022 16:13

Položím spíš řečnickou otázku, bylo by vzhledem k možnostem a uvedeným účelům, nějakým přínosem osadit procesor Ryzen 7 3700X a paměti 32GB .?

Zřejmě pokud si otázku přečtou gameři.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2022 16:21

Proc 3700X, kdyz od BIOSu 2409 deska podporuje 5800X? // Osazeni CPU s vice nez osmi jadry bych (s ohledem na napajeci kaskadu) uz radeji nedoporucil.

32GB mit prinos muze, osobne bych vsak spise doporucil 3000MHz moduly odprodat a poridit kit 2x 16 @ 3600MHz pro moznost FCLK 1800.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 1. 2022 16:37

THX, doufám že @popenex-ovi nedělám v tématu guláš.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod popenex 24. 1. 2022 16:39

Vďaka s detailami sa ozvem do SZ,

Len teda ešte chcem vedieť zopár veci, s tým že to možno pomôže aj iným.

Verím človeku z praxe, preto sa pýtam.
Beriem D15, nevadí že je overkill, beriem to ako “investíciu” aj do budúcna
Preto ešte raz, je chromax variant v niečom nad alebo je to čisto dizajnovka ?

SSD - mám kúpiť nejaký slot do pci zbernice a tam osadiť ten a2000? Ak áno čo odporučíš alebo ako inak to vyriešiť?
Máš aj iný návrh okrem tej KC2500? V prípade že by to nebolo skladom…

Tá GPU, viem to osadiť aj noctua chladičmi, ak áno, čo je ideál? Alebo je naj ten Arctic?

Ak budem mať v tomto jasno ostatné už potom SZ.

Ďakujem Ti
popenex
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2022 18:26

Chromax osobne mam radsi ... ale je to fakt jen o designu, chladi i "hluci" obe varianty stejne. Pripadny 1 az 2°C rozdil je bezny i mezi deseti rozebranimi a znovusestavenimi teze sestavy. Pokazde je trochu jinak pasty, ta je trochu jinak rozetrena, v mistnosti je trochu jina teplota, trochu jine proudeni vzduchu - napr. (ne)bezi stolni vetrak, klimatizace (ne)chladi, je (ne)otevrene okno, zrovna se (ne)topi ... a v mistnosti pritom MUZE byt na termostatu 24/365 totoznych 23°C.

-

A2000 osadis sem: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450060000005143 a KC2500 do desky. Jiny navrh ... zalezi, kde chces kupovat. Nechci navrhovat neco, co treba skladem tez nebude.

-

Noctua A9 PWM.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků