Herní PC - rada na sestavení / názorv na vybrané modely

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod riicko48 2. 3. 2022 17:26

Zdravím,

již nějakou dobu přemýšlím, že bych si pořídil nový herní PC, kde vím, že situace není dobrá, ale tak nějak si nemyslím, že by se za půl roku natolik zlepšila, že by ta úspora byla natolik velká, že by se vyplatilo čekat. Samozřejmě, možná se pletu, vy tady asi budete vědět více a možná mi poradíte, ať si nějaký ten měsíc počkám, já jen vycházím z cen za přepravu z Číny, které se stále pohybují v astronomických výškách, a také z informací, jak se v Číně zvládá / nezvládá výroba.

Procházel jsem tady nějaké vlákna a pokud bych vás požádal o radu se sestavením, bude první otázka, kde si seženu grafiku. Odpověď je, že nevím, protože se v tom nevyznám, a jelikož si PC sestavit neumím, chtěl bych, abych měl vše na jednou místě, tedy nechat si PC složit, vše nainstalovat a měl ho plně funkční.

Pokud by mi tady někdo poskládal PC a komplet bych si poté mohl objednat na jednom místě, byl bych samozřejmě za to rád.

Každopádně sám jsem se koukal na nějaké sestavy a kromě případného dotazu na sestavení PC, bych se vás chtěl zeptat, zda-li si myslíte, že níže dané sestavy by byly OK s ohledem na cenu a zda by se je vyplatilo koupit, či nikoliv, protože jsou tam např. komponenty, které se moc neprodávají a prodejci je takto chtějí udat.

Co se využití počítače týče – primárně tedy herní, na ultra HD rozlišení si úplně nepotrpím, nicméně určitě bych chtěl, aby PC rozjel všechny aktuální / a budoucí AAA tituly s vysokými detaily. Streamovat v plánu nemám. V budoucnu bych možná využíval programy typu: 3ds Max a ZBrush, nicméně nyní to není aktuální, i když bude, tak stejně poměrově to bude výhradně herní stroj, tedy předpokládám 75 %.
Ještě tedy doplním info, pokud by mi někdo chtěl poradit se stavením - OS nemám (předpokládám, že už je lepší jít do WIN 11, ale netrvám na tom, můžou být i WIN 10) , monitor a herní periférii mám, na konkrétním obchodě mi až tak moc nezáleží, ale určitě bych preferoval, abych si mohl vyzvednou osobně (Praha a okolí cca 100 km), tedy nechci si nechávat posílat. Co se hlučnosti týče, preferuji tichý, taktování pak netuším, to si nechám poradit. Jediná věc, co mě tak nějak ještě napadá, že bych chtěl, aby PC měl, tak je WIFI adapter, ale není podmínkou, jinak mě nic jiného nenapadá.

Ohledně ceny - rozptyl bych viděl 50 – 60k CZK. Ano, níže jsem dal ještě alternativu č. 4., která je mimo rozptyl, ale pokud by se nějak extra vyplatilo do toho jít, uvažoval bych o tom.

Co se tedy sestav, na které jsem narazil a kde by mě zajímal váš komentář, jsou následující:

1)

Procesor CPU: AMD Ryzen 9 5900X (3.7GHz /4.8 GHz TURBO, 70MB cache) - 12 jader/ 24 vláken
Vodní chlazení CPU: Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB V2
Základní deska: MSI MAG B550 TOMAHAWK, AMD B550, 4xDDR4, PCI Express 4.0, ATX / M.2 SATA II / GigaLAN / 8ch AUDIO / ATX
Operační paměť: 32GB DDR4 3200 MHz Kingston nebo ADATA (KIT 2 x 16GB)

Grafická karta: Nvidia RTX 3060 12GB DDR6 1 x HDMI, 3 x DisplayPort
Pevný disk - OS: 256GB NVME SSD M.2 SATA
Pevný disk - DATA: 1TB SSD
Skříň (case): NZXT H510 ELITE
Zdroj: 650W aktivní PFC 80+ (Cooler Master, Seasonic, apod.)
Cena 56k CZK
2)
Procesor: AMD Ryzen 5 5600X AM4 (3.7GHz / 4.6GHz, 32MB cache, 65W, 6 jádro, 12 vlákno)
+ chlazení Arctic Freezer 34 eSports
Základní deska: ASUS TUF GAMING B550-PLUS
- (AM4 B550 ATX s podporou DDR4 až 128GB RAM / 1x PCI-Express x16 / 3x PCI-Express x1 / M.2: 2x / 6x SATA III / Ethernet)
Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 3060, 12GB
Operační paměť: 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz
SSD disk: CRUCIAL P1/P2 SSD NVMe M.2 1 TB PCIe
Zdroj: 650W Bronze
+ napájecí kabel
Skříň: Fractal Design Meshify C
Mechanika: bez mechaniky
Operační systém: Windows 10 Pro 64bit
50k CZK
3)
Procesor CPU: AMD Ryzen 9 5900X (3.7GHz /4.8 GHz TURBO, 70MB cache) - 12 jader/ 24 vláken
Vodní chlazení CPU: Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB V2
Základní deska: MSI MAG B550 TOMAHAWK, AMD B550, 4xDDR4, PCI Express 4.0, ATX / M.2 SATA II / GigaLAN / 8ch AUDIO / ATX
Operační paměť: 32GB DDR4 3200 MHz Kingston nebo ADATA (KIT 2 x 16GB)
Grafická karta: AMD RX 6700 XT 12GB DDR6 HDMI, DisplayPorty
Pevný disk - OS: 256GB NVME SSD M.2 SATA
Pevný disk - DATA: 1TB SSD
Skříň (case): NZXT H510 ELITE
Zdroj: 650W aktivní PFC 80+ (Cooler Master, Seasonic, apod.)
60k CZK
4)
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X AM4 (3.8GHz / 4.7GHz, 32MB cache, 105W, 6 jádro, 12 vlákno), 7nm
+ chlazení Arctic Freezer 34 eSports
Základní deska: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
- (slot 4x DDR4 4400(OC)MHz, PCIe x16 4.0, 6x SATA III, 2x M.2, DP, HDMI, USB-C 3.2 Gen 2, 2.5GLAN, 8ch audio, ATX, scAM4)
Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 3070, 8GB
Operační paměť: 32GB DDR4 3200MHz
SSD disk: CRUCIAL P1/P2 SSD NVMe M.2 1 TB PCIe
Zdroj: 750W Gold
+ napájecí kabel
Skříň: ASUS TUF GT301 viz foto
Mechanika: bez mechaniky
Operační systém: Windows 10 Pro 64bit
67k CZK

Předem děkuji za jakoukoliv radu či zpětnou vazbu, pokud je něco z mé strany špatně.
riicko48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 2. 3. 2022 18:58

Vzorové sestavy tu jsou. Dám sem odkaz na Intel od nejvíce aktívního kolegy, možná ti jiní kluci doplní i s Ryzenem.
Prvně si myslím, že je škoda nedat RTX 3070. A systém na 500GB kvůli takto lepším vlastnostem.
.
.
Jo ten odkaz. viewtopic.php?style=2&f=932&t=1322422&p=13143710#p13143710
Naposledy upravil meda2016 dne 2. 3. 2022 21:27, celkově upraveno 2
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 3. 2022 19:11

Nešlo by to celé smazat a napsat přehledně, v bodech, bez třiceti řádek nesmyslů? Nedokázal jsem dočíst ani do třetiny (z mobilu).

Zkráceně. Chceš pracovat, chceš hrát, ok. Rozlišení? Někdo potřebuje 4k 144Hz+ a jinému stačí 1680x1050.

60k je mrtvý strop? Budget je jen na díly, nebo chceš i monitor, stůl, tiskárnu, foťák a auto? :))

Zítra Ti něco navrhnu ... dneska cestuji po republice.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 2. 3. 2022 20:08

Tady u AAA a následujících titulů nebude hlavní prioritou procesor, ale právě grafická karta. Asi bych ti napsal, že grafické karty jdou postupně dolu s cenama a je dobré počkat, ale pokud chceš hned koupit tak tvoje hlavní a největší investice bude právě u grafické karty do RTX. Ovšem jsou tady zdejší odborníci, co ti rádi poradí. Já osobně bych klidně pár mesíců počkal. Vim má rada je jako mávnutí plácačkou po mouše, ale zatím bych vyčkal. Nic ve zlém.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz

Odeslat příspěvekod riicko48 2. 3. 2022 21:38

@KineCZek, dobře, tedy v bodech:

- Primárně herní PC (rekreační hráč)
- 75 % hraní, zbytek 3ds Max a ZBrush
- Na 4k netrvám
- Chci vysoké detaily u AAA aktuálních / budoucích titulů (na ultra detaily netrvám)
- OS nemám
- Monitor a herní periférii nepotřebuji, auto mám firemní :) :)
- Sestavit PC neumím, potřebuji tedy vše objednat na jednom místě, kde mi sestavu složí a naistalují vše potřebné
- Taktování – netuším
- Hlučnost – tichý
- Navíc bych chtěl WIFI adapter (netrvám)
- Rozpočet 50 - 60k čistě na sestavu, možnost překročit je, ale rád bych se vešel
- Není TOP urgent, počkat mohu

-- 2. 3. 2022 22:13 --

Omluva, ještě jsem zapomněl:

- Monitor: Samsung S24F350, 1920 x 1080 (Full HD), 60 Hz
riicko48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 3. 2022 00:04

Ten monitor bys měl vyměnit. Oči máš přece jedny...

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod riicko48 3. 3. 2022 01:12

Já přiznám, že v tomto ohledu nejsem neznalec a rád přijmu jakoukoliv radu od zkušenějších, tedy pokud je to fakt špatné, nejsem proti, že k PC sestavě můžeme přidat i monitor, kde samozřejmě počítám s tím, že se tím navýší rozpočet...pokud se mě budeš ptát kolik, tak Ti řeknu, že nevím, nevyznám se v tom, na jednu stranu nechci platit něco extra, když to využívám čistě ve volném čase a nekoukám do toho celý den, na druhou stranu nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Co bys mi navrhl Ty?
riicko48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 3. 2022 08:49

Přijde na to, kolik máš místa na stole :) Jinak wifi mají "lepší" desky už přímo jako další čip, myslím, že v daném rozpočtu se na takovou určitě dostane. Nech si to rovnou postavit od Kina a máš to bez starostí s objednáváním a podobně.
Harman Kardon 6500 + WTX Microstreamer / HifiBerry DAC2 Pro + Heco Aurora 700
Yamaha RX-V765 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor AS6102T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 3. 2022 15:12

V poradku ... nikdo nespadl z nebe vsevedouci, kazdy tudiz je dobry ve svem oboru. Stejne tak si ja treba neopravim pracku, nebo nepostavim dum. Oboji s radosti a duverou sverim do rukou renomovaneho odbornika s prikladnymi referencemi.

Ale zpet k tomu pocitaci. Domluve na odladeni a odhlucneni se urcite nebranim a nejakou praxi i reference bys u mne asi taktez nasel.

Monitor ... bych vymenil treba za toto:

27" QHD IPS 170Hz s GSync: 8.590,- Kc

nebo kdyby 27" bylo malo, lze koupit i vetsi:

32" QHD IPS 175Hz s GSync: 17.709,- Kc

a nebo i UHD/4k:

32" 4k IPS 144Hz s GSync: 26.690,- Kc

... uz ten 27" je ale proti Tvemu Samsungu obrovsky pokrok nejenom pro hry. Velky rozdil uz uvidis i pri kancelarske praci. Zkus schvalne tu 27" koupit, zapoj oba monitory k puvodnimu PC, postav je zapnute vedle sebe na stul ... a napis mi prvni dojmy. A vsadil bych snad i vlastni boty, ze dopredu vim, jake budou.

- - -

Monitor by byl za nami ... ted uz k tomu chybi jen vybrat adekvatni 3D pracovne/herni stanici. S tim, ze jsem se tedy pokusil prihlednout k prani orientacniho stropu ceny okolo 60k. Nebudu dlouze chodit okolo misky z kasi, hned pri prvnim pohledu na cislo pod timhle textem vidis, ze se to uplne nepovedlo...

70.219,- Kc

Na druhou stranu jsem dal vzniknout navrhu, ktery bych se nezdrahal koupit ani sam pro vlastni potrebu, mit na nakup onech 60k. Zkratka bych radeji byl dalsi mesic jeste bez pocitace a pak to koupil tak, jak mi to dava smysl.

Tedy jednou ... a poradne.

Desetijadrovy procesor, 32GB pameti, 1TB superrychle SSD pro praci, 2TB stale velmi rychle SSD pro hry a na data, RTX3080 pro spickovy herni pozitek ... to vse zabaleno v odhlucnene skrini s tichym chlazenim a napajeno kvalitnim, tichym zdrojem s desetiletou zarucni lhutou.

Ano, lze se vykonove uskromnit a jit s cenou niz. Na druhou stranu by sis vsak odkrojil hlavne podstatnou cast vysledneho zazitku. To rceni "radeji jednou a poradne" totiz nepouzivam nadarmo. A nikdo z tech, kdo vzali zavdek mou radou, tech penez navic jeste neolitoval. Resp. alespon to tedy nikdo z tech lidi nikdy nikde nerekl, ani nenapsal. A aniz bych mel potrebu se nejak povysovat ... tech referenci nemam zrovna malo.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod riicko48 7. 3. 2022 23:44

Super, děkuji za tvůj čas a komentáře, monitor se mi líbí a určitě si objednám, jen tedy půjdu to té 27", 32" má kamarád a na mě už to je fakt moc.

Co se PC týče, co píšeš, dává smysl, sice ano, spotřební zboží, ale věřím, že nějakou dobu vydrží, a pokud, tak bude možné udělat upgrade.

Nicméně měl bych dotaz - ano, TOP urgent to není, ale co jsem koukal, tak poměrně dost produktů dle vysvětlivek není skladem, a to ani u dodavatele, tedy mi nikdo nedokáže říct, za jak dlouho to budou mít...Ty máš jistě přehled - pokud bych chtěl to řešit nyní, jsou aktuálně na alfa.cz dostupné komponenty, kterými bych ty chybějící mohl nahradit v cca podobné kvalitě? Případně počítám s nižší, než vyšší, dostat se na 80 už opravdu ne-e, protože tam pak mám náklad ještě za ten monitor.

Díky
riicko48
Kolemjdoucí