Herni PC Classic/LN bez GK (limit 40.000,-)

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Marthydee 16. 3. 2022 13:54

Ahoj, pokusim se strucne - chystam nove PC, v drtive vetsine pripadu to chci pouzivat na hry, predevsim MSFS :) momentalne mam GK 1050ti kterou bych chtel pouzivat i v novem PC dokud nekoupim novou (planuji behem par mesicu).

FINANCNI LIMIT?
Max 40 tisic bez GK

OPERACNI SYSTEM?
Predpokladam ze Win11, neplanuji tedy kupovat DVD mechaniku tak si rad necham poradit kde koupit/bootnout z USB? Idealne kdyz mi to nachysta nekdo s kym se domluvim na stavbe PC

SESTAVITE SI PC SAMI?
Rad bych poprosil nekoho odtud jestli mi muze PC sestavit, idealne Brno a okoli ale nevadi mi dojet dal

BUDETE TAKTOVAT?
Ne

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
pouzivam pracovni - 27" Dell P2720DC 2560 × 1440 (pocitam ze zaroven s novou GK koupim i monitor 144Hz)

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
Jen holou skrin

Snazil jsem se inspirovat v predchozich vlaknech, tady je odkaz na kosik toho co jsem dal dohromady a budu hrozne vdecny za jakykoliv tip ci postreh co tam pridat/odebrat/zlepsit v danem cenovem limitu.

Je to teda cca 9 tisic pod limitem, ale neni v tom zahrnuto Windows a nechal jsem tam prostor protoze jsem si jisty ze jsem neco zapomel nebo se da vybrat neco kvalitnejsiho (napr. 64RAM misto 32, popripade lepsi procesor?). Dal jsem tam jen jeden SSD disk 1TB protoze jeden uz mam a ten muzu pouzit. Co se tyce planovane GK tak nemam jasno (nevim jestli hraje napriklad roli vyber procesoru), pocitam GK v rozmezi okolo 20 tisic.

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_6GDZ035ZVQ0155VR086A0P013986016FIV016FCN01683X016F8N01

EDIT: upravil jsem URL aby fungovalo, omlouvam se.

Dekuji mnohokrat.
Marthydee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 3. 2022 16:11

Chvalim za prikladne polozeny dotaz, jakozto i za smysluplny navrh kosiku. Pro herni PC nepotrebujes ani s vyhledem na nekolik pristich let vice nez deset jader a 32GB RAM, zbytek penez radeji investuj do graficke karty. 1050Ti je na dnesni hry trochu jako flobertka na mamuta. Takovy teaser ... vice od 1050Ti neocekavej.

K upravam ... mozna bych zvazil i 1000W zdroj, pristi generace grafik bude nenazrana. Na druhou stranu potrebne konektory pro ni jeste dnesni zdroje nemaji a 750W je pro dnesni karty dostatek. No dal jsem RMx namisto RM, protoze je kvalitnejsi. A vyhodil jsem ty 3ks F9 PST ... s temi je pocitano na grafickou kartu. Zbytek bez uprav - jak jsem uz jednou rikal, navrh jsi dal vyborny.

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_5 ... 8N016G2D01
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod nevericitomas 18. 3. 2022 00:07

Nez mit kombinaci Z690 + 12600K je urcite lepsi za podobne penize vzit B660 + 12700, protoze je tam o 2 vykonna jadra vic. Napr.
https://www.czc.cz/msi-mag-b660m-mortar ... 04/produkt
https://www.czc.cz/intel-core-i7-12700/334712/produkt
nevericitomas
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 3. 2022 00:48

Sice výkon ve hrách bude menší, ale jasně. Čím víc pruhů, tím víc Ádydas.

Pro vysvětlení, 12600k získá náskok díky 52 turbo násobiči boost a 50 all core na P jádrech. O čemž si 12700 na Mortaru může nechat pouze v noci zdát. K tomu E core 40, ring alespoň 40, ale většinou víc, paměti 3800 s gear1.

Potom stačí už jen přidat 3080 12G a pojede to i ve 4k velice slušně, resp QHD s VRR jako blesk, 165+.

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod nevericitomas 18. 3. 2022 01:33

Ne, to, co pises, nema vubec zadny efekt. Ve vsech benchmarcich to vychazi zhruba tak, ze single thread performance je 12600K vs 12700 stejne a u multithread performance ma 12700 20% naskok. Tahle Mortar deska neomezuje CPU na 65W.
nevericitomas
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 3. 2022 02:13

Teorie versus praxe. Úplně typická ukázka. A teď prosím ještě přidej tu o hře využívající víc než 16 vláken a budeme to mít kompletní.

Ale abych opět přidal i vysvětlení ... v recenzích se testuje na základních taktech, kdy turbo 49 vs 49 je (překvapivě) srovnatelný výsledek.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod nevericitomas 18. 3. 2022 09:31

Tazal nechce taktovat.
nevericitomas
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 3. 2022 09:47

Ale 12600k se Z690 si preje - fakt, vzdyt ja ten kosik skoro nemenil. Treba nakonec ma nekoho, kdo mu to OC udela.

6+6+4 proti 8+8+4 fakt na hrani opravdu nedava smysl.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Marthydee 18. 3. 2022 11:58

chlapi diky moc oba za napady a doporuceni, taktovat urcite neplanuji protoze o tom vim ***** :D nevadi mi dat o par tisic vic do procesoru, pokud to bude znamenat ze mi to teoreticky vydrzi o par let dele, podle toho co ctu tak mezi tim i5 a i7 neni zas takovy rozdil ale to neni ani v cene. Mesicne stahuji stovky giga dat, netusim jestli to hraje nejakou roli v tom rozhodnuti ktery z tech procesoru, rep. zakladovek brat - krome toho to je ale jinak PC vylozene na gaming
Marthydee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 21. 3. 2022 11:30

Marthydee píše:.....protoze o tom vim ***** :D nevadi mi dat o par tisic vic ..... - krome toho to je ale jinak PC vylozene na gaming.

Déle jsem váhal, jaký má význam, co jsem tady četl.
Rozhodně bude víc na hry, když ti OC v rámci LN někdo znalý nastaví za zlomky těch pár tisíc.
meda2016
Junior