Upgrade PC (motherboard, GPU, CPU) +-15,000

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod Lukas678 3. 8. 2022 17:39

Zdravím!

Nějakých zhruba 8 let dozadu jsem si zde nechal poradit se sestavou, která mi věrně celá ta léta sloužila. Za to jsem zdejšímu fóru velmi vděčný, a proto se na vás obracím znovu.
Bohužel jak jde čas, odešlo mi GPU a spolu s jeho výměnou bych rád trochu oživil celou sestavu -s novou GPU bych si rád pořídil i motherboard a lepší CPU.
Počítač používám primárně na skládání hudby v programu Reaper a hraní her - rád si zahraji novější hry, ale Ultra detailů dosáhnout určitě nepotřebuji, jsem spíše Casual gamer, co preferuje online hry s přáteli (wow, CS, Apex..).
Počítač bych si nechal sestavit (upgradeovat) odborníkem
Nároky na (ne)hlučnost nejsou moc velké, většinu času mám na hlavě sluchátka (ať už hraju nebo mixuju hudbu)
Operační systém vlastním
Taktovat nehodlám
Monitor - BenQ G2255 (plánuju do konce roku taktéž výměnit za lepší - ale rozumný střed, jde mi hlavně o hudební tvorbu)
Finační limit je 15,000, ovšem +- pár tisíc se s tím dá hýbat, pokud by to bylo opravdu nutné/výhodné/rozumné pro sestavu

Sestava:
MB ASUS s.1155 P8Z77-M, mATX, Z77
VGA GIGABYTE GTX660Ti 2048MB DDR5, N66TWF2-2GD
CPU Intel Core i5-3470 - 3.2Ghz 1155pin, 6M, BOX
Zdroj Corsair CX430 Bronze
Case Midi Cooler Master Elite 311, RC-311B-OKN1
DVD R/RW Samsung SH-224BB, SATA interní, OEM
Chladič CPU Arctic Freezer 13
SSD Samsung V-NAND, 860 EVO SATA 6Gb/s
Ventilátor Arctic-Cooling Arctic F12 PWM
HyperX 16Gb DDR3 -1866 CL10 240-Pin UDIMM Kit (2x8gb)

Předem děkuji za vaše rady a postřehy! Pokud jsem něco opomněl, velmi se omlouvám a rád informace doplním

Děkuji a hezké léto všem!
Lukas678
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 8. 2022 17:42

Obávám se, že limit je fakt malej...

To je tak na RTX 3060 a zdroj...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Lukas678 3. 8. 2022 17:45

A pokud bych posunul limit na 20k, což je opravdu finální částka, přes kterou si nemohu dovolit jít? S tím, že hry nejsou primárním účelem sestavy (ale budu rád, když spustím alespoň vyjmenované v příspěvku na rozumné detaily)
Lukas678
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 8. 2022 19:03

Obavam se, ze toto je na novostavbu. Ani pri nejlepsi vuli uz Ti toho z puvodniho PC moc nezustane. Zbav se toho jako celku, to asi vyjde nejlepe.

• Zdroj nebude Haswell compatible (a na nove komponenty nema vykon, a ma nabehano)
  • Deska nepodporuje zadny novejsi procesor = nutno vymenit
  • Procesor nutno vymenit, je slaby
  • Pameti nutno vymenit, dnes vse je DDR4.
  • Grafika odesla, ta je jasna
  • Ventilatory budou po tech letech za zenitem
  • Freezer nebude kompatibilni s novymi paticemi
  • Mechaniku dnes jiz temer nikdo nepouziva
  • Skrin s trochou sebezapreni muze zustat. S dnesnimi naroky na chlazeni si ale nikterak skvele neporozumi, pricemz po vsech strankach lepsi alternativa stoji jen par desetikorun pres tisicovku
  • SSD ... nerikas kapacitu. Ale troufnu si hadat 120GB, coz dneska na system sice asi staci, ale nasobne rychlejsi a kapacitnejsi modely se dnes pohybuji okolo tisicovky. Navic bude mit EVO uz neco za sebou, sem tam par TB zapsano ... chce to videt a rozhodnout dle stavu. Tim chci rict, ze vymena uplne nutna snad nebude, nicmene doporucitelna rozhodne.
  • HDD, pokud tam je, bude chtit otestovat a rozhodnout se dle stavu.

A na zaver nezbyde, nez konstatovat, ze 15k na novy pocitac sice bylo dost pred lety. ALE: [*]Pred lety byl USD za 16.50 CZK ... ale dnes je +50%[*]Valka[*]Inflace[*]Post-covid[*]Post-mining[/list]

25k bych videl za rozumne minimum, s tim, ze kazda dalsi pridana tisicikoruna bude setsakramentsky poznat.

Prozatim zustavam bez navrhu ... omlouvam se, je mi to lito, ale uplest z h*vna bic bohuzel neumim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod dockalacek 3. 8. 2022 19:09

Co to postavit na 5600G bez samostatný grafiky? A nebo takhle?

https://www.czc.cz/czc-office-oc018-sto ... 07/produkt
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 8. 2022 19:19

Kancelarska 1030, stejne jako 5600G, by ve srovnani s GTX 660Ti byly dosti vyraznym downgradem. Nakonec jsem se s trochou sebezapreni vesel takhle:

22.015,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o chybe vi, na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.

Kompletni moderni stroj s dustojnym vykonem a s rozumnou kvalitou, vybavou i chlazenim. Niz to podle meho nazoru nema moc vyznam, nebot procento ztraty vykonu bude nepomerne vyssi oproti procentu cenove uspory.

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Lukas678 3. 8. 2022 22:53

Děkuju moc všem za váš čas a odpovědi :) Bohužel té varianty, že moje sestava už upgradeovat nepůjde, a bude nutné a výhodnější koupit celý nový set, jsem si byl vědom, jen jsem si ji nechtěl úplně připustit, tak jsem to chtěl zkusit přes upgrade, protože je léto a tight budget. Každopádně dám opět na vaše rady, uskromním se a pořídím si nový set za 25K.
Proto bych měl poslední dotaz na KineCzeka, jak by upgradeoval jeho sestavu, kdyby k těm 22k mohl přihodit další 3-4 tisíce. Když už budu kupovat vše nové, tak si radši připlatím, ale chci si připlatit za věci, které mají význam a udělají nejvíc "bang for my buck".

A ještě jednou díky moc!

PS: to SSD je dokupované před rokem a půl a má 1TB
Lukas678
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 3. 8. 2022 23:34

https://www.czc.cz/3s3nk07s70ivubh1ovggn67975/seznam
pokud už ssd máš, můžeš ho použít do nového pc, místo toho co je v košíku
hodíš link, jaký přesně máš?
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 8. 2022 08:10

1TB disk můžeme nechat. Upravím to, až si najdu chvilku.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod dockalacek 4. 8. 2022 09:30

KineCZek píše:Kancelarska 1030, stejne jako 5600G, by ve srovnani s GTX 660Ti byly dosti vyraznym downgradem. Nakonec jsem se s trochou sebezapreni vesel takhle:

22.015,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o chybe vi, na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.

Kompletni moderni stroj s dustojnym vykonem a s rozumnou kvalitou, vybavou i chlazenim. Niz to podle meho nazoru nema moc vyznam, nebot procento ztraty vykonu bude nepomerne vyssi oproti procentu cenove uspory.

Sorry, grafiku jsem přehlídl. Počkat, co to je 660Ti? Aha, tak vygoogleno, tuhle grafiku už jsem zapomněl.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 8. 2022 10:25

660Ti je sice už trochu historie, ale v podstatě totéž, co potom 760. Tehdejší střední třída.

-- 04 srp 2022 10:45 --

Konecne jsem se mohl v klidu podivat na eshopy a neco naklikat. Navyseni rozpoctu na 25k nam spolu s moznosti pouziti puvodniho SSD dovoluje vyrazne navysit hern vykon. V reci cisel se bavime o cca +50% (!!!) narustu.

16.698,- Kc z CZC + 8.148,- Kc z Bohemky.

Celkova cena je nejakych 24.846,- Kc ... rozdeleni do dvou kosiku u dvou dodavatelu je nutnost - usetri se tim nemalo financnich prostredku. A jak uz jsem naznacoval vcera, cim napjatejsi rozpocet, tim vic je v nem kazda stokorunka znat.

Ryzen 5600
16GB DDR4 3200
12GB 6700XT

... konfigurace je bez disku, pocitam s prenesenim 1TB SSD z puvodniho stroje.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod alpe 16. 9. 2022 23:08

Jenom dotaz v čem ti jako ta sestava nestačí na zmínění hry? já mám ještě grafiku 1060 6GB a celkem v pohodě.
alpe
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 9. 2022 00:56

Variantou č. 2 by mohl být v upgradu procesoru (i5-3470 za i7-3770K) a jeho následné přetaktování někam alespoň k 4.5 GHz (či výše dle silicon lottery). Deska to dá bez problémů, otázka co na to chlazení.

Na casual gaming to bude stále stačit naprosto s přehledem a na cokoliv dalšího už se bude šetřit na nová střeva.

K tomu nutno koupit grafickou kartu, vzhledem k tomu, že stará je K.O. .. 6700 XT (Sapphire Nitro+) a nový zdroj. Nebo jít cestou bazaru - vzhledem k situaci u Etherea a přesunu na PoS se dá čekat, že bazar zaplaví nemalá vlna karet. Daj se očekávat slušné ceny ...

CPU z druhé ruky - s trochou štěstí kolem 1500-1900,- Kč
RX 6700 XT - cca 13 000,- ? (pokud úplně nová karta; z bazaru kolem 10 000,- Kč; mj. za 10k lze splašit i 6800 XT)
nový zdroj - cca 2500,- Kč

Tj. celkem upgrade za všeho všudy nějakejch 17 000,- ? S tím, že nový zdroj by pravděpodobně obsluhoval už i nová střeva ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor