Upgrade pro Photoshop + Davinci Resolve 4K střih videa

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod slapyd 2. 10. 2022 17:47

Ahoj, chtěl bych poprosit pomoc s upgrade současného PC (viz níže) na něco více vhodnějšího pro Photoshop a hlavně střih 4K videa (převážně Davinci Resolve studio)
Na upgrade mám, řekněme +- 25K, s tím, že bych asi grafickou kartu měnil posléze, pokud to přinese výrazné zlepšení, tady řekněme + dalších 25K.
Pro současnou práci asi postačí SSD 1-2 TB, zbylé data a zálohu budu mít na NAS.
Střih aktuálně není mou prioritou, ale pomalu se tato práce s ním zvyšuje. Projekty jsou ovšem menšího rázu, tedy střihy cca 2-5 minutových videí. Nic delšího než 10m projekty asi neplánuji.
Budu rád za případné rady. Pokud by se nedalo nic použít poprosím o sestavu bez grafické karty do cca 55t.

CPU: Intel Core i5-9600K (Coffee Lake-S, P0) 3700 MHz (37.00x100.0) @ 4251 MHz (43.00x98.9)
Chladič CPU: SilentiumPC Grandis 2 XE1436
Motherboard: MSI Z390-A PRO (MS-7B98)
Memory: 32768 MBytes @ 1054 MHz, 15-15-15-36
4x 8192 MB PC25600 DDR4 SDRAM - Patriot Memory (PDP Systems) 3200 C16 Series
Graphics: MSI RTX 2070 ARMOR 8G
Drive: WDC WD60EZAZ-00SF3B0, 5860.5 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: INTEL SSDPEKNW010T8, 1000.2 GB, NVMe
Zdroj: FSP Fortron Raider S 550W
Case: Fractal Design Define R5 bila
+ Nějaká ta Nocuta 140x140 ve skříni
+ Retail Licence WIN OS
+ monitory EIZO CG a AOC
+ NAS pro zálohu
+ externí zvuková karta
Děkuji
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 10. 2022 19:36

R9 5950X + 32 GB RAM ( Kingston Fury Renegade Black 32GB - 2x 16 GB) + Gigabyte X570S UD / jiná deska + Noctua ND-D15S chromax.black ?

Popř. by asi šlo jít i cestou AM5, ale do 25k bychom se pravděpodobně nevešli.

Návrh výše při využití stávajících komponent, tzn. měnil bys pouze střeva.

Jediný, čeho si nejsem moc jist je stávající zdroj - možná by stálo za to zainvestovat rovnou i do novýho zdroje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 10. 2022 20:37

Kdo tohle navrhoval proboha? A stavěl ... ? Neladil to nikdo, to je jasné už z Tvého popisu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slapyd 2. 10. 2022 21:12

KineCZek: Obávám, se že původní sestava je z tvého listu doporučených sestav :)
Jediné co bylo vyměněno pro nedostupnost, poruchu apod. jsou paměti, zdroj co umřel a musel se vzít v tu chvíli asi nejlepší co v daný moment byl na skladě na TS Bohemia - což v sobotu byl problém pokud jsem nechtěl nějaký Eurocase.
Ale tak CPU, Deska, grafika, NVMe disk, case + ventilátory je z nějaké Tvé historické ULN nebo LN sestavy. Je to více jak 3 roky staré a leccos jak jsem psal "pochcípalo". Původní účel byl jiný a ten to splnilo. Když umřel zdroj, tak se to řešilo operativně a okamžitě co bylo. Paměti, OK, no blbě se čeká na odpověď na fóru, když to potřebuješ řešit a pro něco zajet. A k chladiči - doporučovaný Freezer 13 (jestli se dobře pamatuji) vyprodán, tak tam jsem měl změnu od začátku, ano, toto byla moje "invence" od začátku. Ostatní jsou jen doplňky. Nu, pokud tě tato sestava uráží, tak dotaz klidně smažu :)
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 10. 2022 21:57

Proč by mne mělo něco urážet? Úplně v klidu.

Pouze říkám, že to není dobrá kombinace. 5xxW zdroj by pod RTX2070 nedoporučil nikdo soudný. Stejně tak 600p QLC SSD - OK jako datový disk. Ale pro systém, nedej Bože pro střih, absolutně vůbec.

Pokud na to máš 55k, dokážeme z toho udělat úplně jinou ligu. Zítra se na to podívám, teď jsem z mobilu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slapyd 2. 10. 2022 22:15

KineCZek píše:Proč by mne mělo něco urážet? Úplně v klidu.

Pouze říkám, že to není dobrá kombinace. 5xxW zdroj by pod RTX2070 nedoporučil nikdo soudný. Stejně tak 600p QLC SSD - OK jako datový disk. Ale pro systém, nedej Bože pro střih, absolutně vůbec.

Pokud na to máš 55k, dokážeme z toho udělat úplně jinou ligu. Zítra se na to podívám, teď jsem z mobilu.


Děkuji :)
Popravdě na ten zdroj jsem zapomněl a byla to takova znouzecnost, kdy v TSBohemii měli skladem před zavírací dobou (jejich menší pobočka) pouze toto, co se zdálo jako použitelné. A když to nějak fungovalo, tak jsem to pak už neřešil :)
Budget je +- těch 55K když to bude 57 tak se taky nic nestane.
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 10. 2022 08:49

Mam prosbu. Hodis fotku skrine (kvuli fanum), nebo aspon napises pocet a typ? At nekupujeme neco zbytecne. Pokud jsou fany ok, slo by to takhle:

PONECHAME:
  • Fractal R5
  • Case fany - za predpokladu, ze mas 3x in + 3x out totozneho typu. Pokud nikoliv, musime dokoupit a doplnit ci vymenit, aby tomu tak bylo.
  • Grandis - za predpokladu, ze jsi nevyhodil AMD mounting - mas ho? Pokud ne, asi budes muset budto zkusit ten mounting sehnat, nebo koupit novy chladic.
  • SSD i660p ... na data bude ok.
  • Pokud moc chces, nechej si i tu 6TB plotnu. Ja bych pro ni ale koupil dock: https://www.tsbohemia.cz/axagon-adsa-st ... 38186.html
  • Samozrejme grafiku ... 2070 je vykonove porad fajn karta a nevidim nutnost ji menit. I kdybys na vymenu pomyslel, jeste cca rok doporucim s tim pockat.
  • Periferie

A dokoupime k tomu novy zdroj, desku, procesor, RAM ... a poradny systemovy / pracovni disk.

Co se tyce RAM, ta byla doposud (chybne) provozovana na 2133MHz, ackoliv jde o 3200 moduly. Jsou to 4ks modulu, to neni pro stabilitu na vyssich frekvenci nic moc - mozna i proto tech 2133. On ostatne u dual channel systemu utrpi se 4ks modulu i vykon. A v neposledni rade si dovedu klidne predstavit vyuziti 64GB RAM. Durazne bych proto doporucil stavajici moduly prodat a koupit novy kit 64GB 3600MHz ve 2ks 32GB modulu.

-

S530 na OS, SW, tempy, cache ... CS3040 na pracovni data. Rozdel si to. Pomaha to, uvidis. 5950X pro plynulou praci s cimkoliv, 64GB solidnich RAM a vyborny zdroj za super penize.

45.993,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o chybe vi, na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.

+ v pripade potreby pridas:

CPU cooler: https://www.tsbohemia.cz/noctua-nh-d15_d190485.html
6x CASE FAN: https://www.tsbohemia.cz/noctua-nf-a14-pwm_d218287.html

Vcetne cooleru a 6ks ventilatoru (worst case scenario) jsme stale pohodlne v limitu.


51.726,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o chybe vi, na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.


Retail licence OS je velka vyhoda. Nemusis nic resit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slapyd 3. 10. 2022 11:36

Tak redukci na AMD stale hledám, ale mel bych ji mít. Ventilátory jsou na fotce je tam 3x Zephyr a 2x Artic, 2x noctuu mám ještě v zabalenou :)
Přílohy
2F11CEE0-2FE8-444F-9A2F-42E669D9A21A.jpeg
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod slapyd 4. 10. 2022 19:06

KineCZek píše:Mam prosbu. Hodis fotku skrine (kvuli fanum),


Ještě jen takový dotaz, nechci mudrovat, ale když jsem si předtím dělal průzkum tak všude spíš doporučovali Intel místo AMD už kvůli iGPU, ale ta jak jsem pochopil má HW dekod 4:2:2 jen H.265, což není můj případ. Nahrávám do H.264 XAVC S. Intel o chlup vycházel pro Photoshop také trošku lépe. Tak se jen ptám kromě spotřeby v čem je AMD lepší, případně co jsou klady - zápory. Nechci si hrát na 5% lepší výkon, jen mě to tak celkově zajímá, u AMD už nejsem nějakou dobu a pamatuji se, že tam občas byl nějaký ten problém s podporou aplikací apod :) I milsimr tuto AMD sestavu hned navrhnul, tak mě to jen zajímá :)
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod slapyd 12. 10. 2022 11:38

Je nějaká obdobná alternativa k GIGABYTE X570S AORUS PRO AX? Momentálně na CZC, TSBohemia, Alza, Mironet je dostupnost neznáma.
slapyd
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 10. 2022 11:50

Všechny jmenované e-shopy mají jednoho dodavatele. Tzn. dokud ten desku neobjedná, těžko lhůty zjistíš. A dodavatel ji neobjedná jen aby mu tam ležela.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků