Upgrade starší PC sestavy

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milox77 27. 1. 2023 10:40

Ahoj,
je to už nějaký pátek, co jsem pořizoval nynější PC a i když je svým způsobem stále dostatečné, tak:
- rád bych jej připravil pro W11, resp. v tom smyslu stejně musím upgradovat CPU
- po pořízení GOPro zjišťuji, že má už problém přehrát z něj video, resp. přehraje prvních pár sekund a pak sekačka.

V tom je zhruba i skryto co vyžaduji. Krom kancelářských činností na které je stroj dostatečný hraju hry (spíše WoT, ale semtam i nějakou náročnější jako Far Cry, CoD apod.) a rád bych se věnoval nadále částečnému střihu (nic profi) a přehrávání z GoPro (4K).

Stávající conf:
Zdroj: Seasonic M12II-620
MB: ASUS Z97-PRO(Wi-Fi ac)
CPU: Intel Core i5-4460 + Cooler Master Hyper 212+ EVO
Pamět: HyperX 16GB KIT DDR3 1866MHz CL10 Fury Black Series
GPU: MSI GTX 970 GAMING 4G
disk: SSD disk Samsung 840 EVO 250GB + nějaký ty interní větší disky na data/hry vč. jednoho na M2 rozhraní
bedna: Antec Gaming Nine Hundred Two V3

Mám v plánu vydat se cestou:
CPU: i5-13600K
Co jsem tak krátce pozjišťoval, tak se zatím asi budu držet DDR4 pamětí, tzn.:
MB: pokukuju po ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4
Pamět: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Beast Black
To v první fázi.
Je mi jasné, že brzda je GPU, takže ihned po nebo možná už spolu s (dle rozpočtu) bude následovat
GPU: tady jsem trochu v rozpacích, vypadá, to na nějakou verzi GTX3060 /3060 TI i když ty ceny jsou furt nějak mimo:-(

Neplánuju OC.
Má to smysl? Děkuji zá názor, komentář.
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 1. 2023 11:08

Ty nemas PC na upgrade, nybrz na vymenu. Haswell je uz notne vousaty, stejne jako dobova 970. Celkove jde o cca devitilety HW, to uz je v PC branzi opravdovy veteran. Pokud i zdroj je dobovy, opravdu bych to vymenil jako celek.

Pokud chces jit cestou low cost upgradu, kup 5700X, 16/3600 a desku B550M Elite. Freezer A35, Seasonic Focus 750, klidne Evolveo T3 ... 6x P12 Silent. Na system KC3000 1TB, na data NV2 2TB. Grafiku pak 3060Ti / 3070.

Cele to sice je dvoulety HW, ale cena je +/- rozumna, vsechny hry na tom rozjedes i v QHD/VRR a s videem ve 4k si to poradi levou zadni. A vystarano mas na dalsich nekolik let.

13600k bych vyvazene paroval se 4070Ti, 32GB RAM, ALF280 a poctivou Fractal Meshify 2.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milox77 27. 1. 2023 13:54

Díky za nasměrování na AMD, z nějakých historických zkušeností (před 20 let ovšem) jsem se jim vyhýbal, ale asi není důvod.
Myslím, že se v první fázi pokusím to narvat do staré skříně a použít současné disky, které jsou naštěstí novější než zbytek sestavy. Seagate IronWolf Pro 4TB CMR + WD Green 1TB 64MB cache s Advanced Format + teda ten samsung na systém z r.2015. Ten radíš vyměnit?
Tím bych se mohl dostat pod 30, což je takový můj limit v hlavě s tím, že bych do toho zas pár let nechtěl moc šahat.
Se zdrojem jsem taky moc nepočítal k výměně, ale je pravda, že zrovna ten je už nekdy z 2011:-(
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 1. 2023 16:46

Zdroj je Seasonic a Seasonic je kvalita, takze i pokud odejde, nemelo by se zbytku komponent nic stat. Vymena neni naprosto ultimatne nutna, max. proste koupis novy, az tenhle doslouzi. Pokud nevadi hlucnejsi projev v zatezi...

Pokud chces pracovat s videem, KC3000 urcite na OS a cache vezmi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milox77 28. 1. 2023 15:19

Velmi děkuji za rady a tipy. Nakonec kvůli gpu půjdu raději rovnou i do zdroje.

Sestavu mám tedy v košíku připravenou takto:

CPU: AMD Ryzen 7 5700X + Chladič Artic A35
Deska: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II
GPU: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X - (původně jsem uvažoval o ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti V2 O8G, ale ta tisícovka navíc už mě asi nezabije - nebo je to zbytečné?)
RAM: Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Renegade Black (kdyby bylo nejhůř, vždy se dá těch dalších 16 doplnit)
Zdroj: Seasonic Focus 750 Gold Semi-modular
+beru ten KC3000 1TB.

a mám tam dohozené i chlazení disku AXAGON CLR-M2L3 M.2 ALU Heatsink nebo je to zbytečný?

A budu jen doufat, že to do Antec skříně narvu, zvykl jsem si a moc jiných skříní, které by měly panel na šikmé spojnici přední a horní stěny jsem nenašel:-(
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 1. 2023 20:04

Heatsinky máš dva na desce. Jinak pohoda.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milox77 31. 1. 2023 20:19

Ještě jednou velký dík zejména KineCZekovi. Fakt neuvěřitelné, jak tu pomáháš.
Zkoušel jsem ukročit vedle k i5 12400 apod. ale nakonec mi tvá sestava dávala vždy více smyslu.
Nakonec poslechnu i co se týče disků a protože mám FHD monitor, tak i ten půjde na výměnu. Pokud máš i v tomhle nějaký tip k této sestavě, budu rád (cca 8000,- Kč bych to viděl), resp. nevím, zda jít do QHD nebo už 4K. 4K mi dává smysl z hlediska sledování filmů, práce apod., ale zas nevím jak hraní, tam asi 2K na 4K monitoru úplně v pohodě nebude nebo se pletu?
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 1. 2023 20:33

Na 4k monitoru můžeš hrát ve fullHD, prostě 4 pixely na monitoru budou 1 pixel ve hře. Ale 3060Ti je akorát pro QHD, osobně bych proto s budgetem 8k šel do QHD Samsung G55A. Výše pak LG 32" B850.

BTW díky za poklonu, to už se dnes nevidí často.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků