Classic/LN, 60000Kč, DevOps, Java, občas hry a video

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Detritus 3. 2. 2023 12:00

Zdravím a pozdravuji, po dlouhé době na noteboocích a obecně s přechodem více na práci doma, bych si rád pořídil stolní PC. Preferenci Intel/AMD a Nvidia / AMD asi nemám, nechám si poradit. Case jednoduchá ideálně bez blikátek a nemusí mít ani prosklenou stěnu, ale ničemu to v závěru nevadí. Předem díky za návrhy, rady a postřehy.

• POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Classic / Low noise

• UCEL PORIZENI SESTAVY
80% práce (DevOps, Java, Python, Docker, VM, Postgresql) není snad třeba NBD záruka, jako záložní mám současný notebook
10% hry (RPG např. Witcher 3 next gen update, Red Dead Redemption, nové Star Wars, Cyberpunk apod.)
10% úprava videa GoPro 4K/60fps

• FINANCNI LIMIT
+- 60 000 Kč

• OPERACNI SYSTEM
DualBoot, na práci Linux, na hry Windows (licenci koupím někde na Aukru nebo podobně, bude jen na hry a úpravu videa a tam mi je tak nějak buřt, kdyby byl problém s licencí pár jsme jich takhle už koupil a nebyl problém)

• SESTAVITE SI PC SAMI?
Ještě zvažuji, pár PC jsem skládal (včetně výměny větráků a thermal padů na GPU) pro příbuzné a fungují doteď, ale třeba vodní chlazení (byť AiO) jsem ještě nepoužíval, takže nevím co to obnáší. Co se LN týče, tak bych si klidně zkusil ladění křivek, jen nevím jak je to se softwarem pro ovládání křivek na Linux, takže možná bude třeba se spolehnout na BIOS.

• BUDETE TAKTOVAT?
Ne taktovat, ale s ohledem na to, že PC poběží převážnou část dne bych volil UV. Nemám s tím zkušenosti, takže toto by asi byl důvod si to u někoho nechat složit a rovnou vyladit.

• MONITOR + JEHO ROZLISENI?
Mám AOC Q3279VWFD8, 31,5" , QHD, 75 Hz, do budoucna možná bude i nějaký další nebo místo tohoto 4K/víc Hz, ale není aktuální.

• KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
Holá skříň (periferie budu řešit bokem)
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 2. 2023 12:37

V jakém rozlišení chceš hrát? Když řeknu 4070Ti, uneseme to? Do velikonoc budou i slabší 4000 kartu. Unesli bychom raději čekání, nebo navýšení budgetu?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 3. 2. 2023 12:53

Rozlišení teď počítám QHD co má nativně monitor. Nemám problém případně snižovat detaily (asi jsem nikdy neměl takový stroj, kde by všechno šlo na max), teď hraju na mobilní 1050Ti, jenom už toho času na hraní málo, tak jsem si chtěl dopřát a když už něco hraju, tak aby to nějak vypadalo a šlo plynule, udělat si taky trochu radost.

Co se týče budgetu tak něco navíc určitě unese co se týče čekání tak taky není problém, notebook funguje, jen už prostě začínám pociťovat, že to drhne např. Idea + Firefox + VM prostě cítím, že ty zdroje nejsou (mám Acer Aspire VX15, i5-7300HQ, 15GB ram, 1xNVME 1TB disk a 1x sata 500GB na bordel a hry).
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 2. 2023 12:53

Spěcháš na to ? :)

Osobně bych šel na tohle do AMD a to konkrétně 7000X3D. Ale ty tady budou až v únoru a ještě to stejně nějakej ten čas chce... A pak nějakou RTX 4060, to by byl ideál.

Případně varianta s Intelem. ->

60 265 Kč

- nutno otevřít v anonymním okně
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 3. 2. 2023 13:03

Nespěchám :-) Díky za variantu s Intelem o AMD X3D jsem slyšel, ale nesledoval jsem, kdy má dorazit. Měsíc počkat není problém :-)
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 2. 2023 13:07

Jde o to, že AM5 je furt relativně nová a ještě se ladí, teda betatestuje, teda vlastně je to už odladěné a problémy jsou ojedinělé, ehm ehm.

No vyjímečně říkám počkat, ale tady by se to mělo vyplatit a snad už dorazí další zdroje a skříně. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 2. 2023 15:06

Ja jsem "vypotil" navrh takhle ... ano, navrh je v nekterych ohledech velmi podobny navrhu od kolegy. Na druhou stranu, okud to ma byt vyhodne a vykonne, nijak vyrazne odlisne to de facto navrhnout ani nejde. Co tedy vypichnu, je vykonnejsi grafika.



60.266,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.

13700k pro dostatek herniho i aplikacniho vykonu
64GB DDR4
4070Ti s aftermarket chlazenim pro klidnou praci a pohodlne hrani
1TB super rychle + odolne NVME na OS, programy, cache...
2TB levnejsi NVME na data

Low Noise chlazeni ... resp. tedy po odbornem odladeni muze jit o LowNoise sestavu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 5. 2. 2023 07:51

Ahoj, díky za návrh :-) vypadá pěkně, koukám, že tobě se tam podařilo dostat za cca. stejnou cenu co @Python.p i 4070Ti (jestli jsem dobře porovnával, tak ten rozdíl tam dělají disky, zdroj, chladič a case).

Určitě popřemýšlím, ale s ohledem na to, že nespěchám, zkusím ten měsíc počkat na ty X3D, jak si povedou v testech. Doufám, že teď už to nebude tak hrozné jako posledních pár let, kdy když někdo nekoupil jeden měsíc, tak pak sháněl komponenty dalšího půl roku, protože nebyly nebo je měli scalpeři. Kdyby se mi to rozleželo a šel bych do toho dříve, určitě bych se ozval.
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Detritus 1. 3. 2023 09:44

Ahoj, únor máme za námi, X3D jsou venku i s nějakými testy (koukal jsem, že i místní už mají křemíky doma na testy viewtopic.php?p=13437254#p13437254). Co jsem tak pročítal po internetu různé testy, tak mi přijde, že je to fajn. Jen byl asi ten hype byl asi jako obvykle nadnesený a čekaly se od toho občas až zázraky.

Takže jak to vidíte teď? Změnil by se nějak návrh?

Ještě otázka k Intel variantě, jak jsou na to P a E cores s ohledem na Docker a VM? Narazil jsem na internetu na pár zmínek, že s tím někdo měl problémy, ale staršího data, takže je klidně možné, že to byl jen starý Kernel, který na to nebyl připravený. Díky.
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 3. 2023 19:08

X3D jsou excelentní procesory.

Změna ... záleží, zda se změnilo zadání (cena).
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 1. 3. 2023 19:24

No, o kolik by se muselo změnit? :-D Můžeš mi i tak prosím něco naklikat? Abych měl když tak nějaký ten námět k přemýšlení :-) Díky.
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 3. 2023 19:48

Pokud scheduler háže jádra tam kam má. :)

Jsou super, ale do pracovní mašiny, bych tomu ještě tejden, nebo dva dal. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 1. 3. 2023 19:53

Myšleno že ještě tak týden dva než si sednou ovladače a podobně?
Detritus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 3. 2023 20:47

Přesně tak a snad si sednou. Ono ani E-Cores u Intelu nejsou ještě úplně v topu. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Detritus 1. 3. 2023 20:54

Ok, ale mě bude i chvíli trvat než to zprocesuju a protlačím přes příslušná místa, to by mohlo i tak vyjít :-D
Detritus
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků