Upgrade: Sestava na hry/programování 15k/20k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pivkomat 24. 2. 2023 09:45

Zdravím,

mám aktuálně tuto sestavu:

CPU: i5 8400
RAM: 16GB DDR4 Kingston 2666 MHz
MOBO: MSI TUF B360 Plus Gaming
Cooler: Noctua U12P cca 13 let starý :-D
GPU: RX 580 8GB
HDD: 1TB cca 13 let starý WD Black :-D
SSD: 120GB Samsung 840 Evo (systém), 1TB Crucial MX500
PSU: Corsair RMx 650 (cca 4 roky starý)
Skříň: Nějaká slušná Fractalka

Plánuju zahodit ten Samsung, ačkoliv je teda na systém rychlejší jak ten Crucial, a místo toho nějaký terový SSD na systém. Ten HDD nechám na zálohy.

Co se týká hluku, neřeším. Stačí "classic".

Nemyslím si, že bude stačit vyměnit GPU za nějakou novější (6-10k) abych si zahrál Hogwarts Legacy/Atomic Heart a nové tituly na full HD na ultra na 60-75 FPS, co? Chtěl bych nějaký návrh do 15k, jestli to je reálné, a nějaký do 20k. Počítám, že zdroj a skříň můžu nechat, chladič by už asi taky chtělo vyměnit, ale asi to není úplně nutné (ty nové procesory moc netopí, ne?). Sestavím si to pak sám.

Nejspíš budu potřebovat 32GB RAM. Aktuálně mám 2 sticky DDR4 po 8GB.

OS, monitor, periferie atp. mám.

Díky za rady, hezký den! :love:
Pivkomat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 2. 2023 11:40

4O7OTi a 32/3600. Ano, je to návrh za 25.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Pivkomat 24. 2. 2023 12:16

Ahoj, díky za zprávu.

K čemu mi bude 4070Ti, nehraju na 4k a nehraju na 144 fps? Potřebuju rozumný návrh, ne tam narvat kartu za 25 tisíc and call it a day. Procesor je 5 let starý, to tam mám nechat?

Možná jsi myslel na to programko. Neprogramuju hry a na machine learning máme v práci DGX za dva míče. :D
Pivkomat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 24. 2. 2023 12:32

Původní základ bych zkusil střelit za nějakou kačku, a šel bych cestou

5700X
B550M AE od GB
32/3600
KC3000 1TB
+ k tomu třeba 3060 Ti/3070 dle rozpočtu (lze mrknout i po nějaké bazarové)
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod Pivkomat 24. 2. 2023 13:50

Díky za zprávu, můžu se zeptat, z jakého důvodu volit M základovku? Měl jsem za to, že malé základovky < standardní ATX?

Paměti musím vyměnit, nemohu použít ty 2x8GB a k tomu přidat další 2x8GB, nebo rovnou přidat 2x16GB?

AMD karty nedoporučujete?
Pivkomat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 24. 2. 2023 14:48

Je to z důvodu ceny.
Paměti určitě rychlejší než 2666, ideální jsou právě ty 3600.
Kartu dle preferencí a dle ceny, základ bych ale volil tak, jak jsem psal.
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 2. 2023 17:42

Karta na 4k se jmenuje RTX4090, stoji zhruba tolik, co 2ks te 4070Ti a vyzadovala by vymenu celeho pocitace.

4070Ti uznavam, je na fullHD overkill. Na druhou stranu, kdyz si do obycejne trojclenky hodis vykon karty, cenu za kartu ... pridas provozni naklady, pokud Ti elektrinu neplati treti osoba ...

Chci rict, ze ta 4070Ti v TCO (vysvetleni pojmu zde) zase tak spatne nevychazi.

5700X prinese narust natolik mizerny, ze bych opravdu koupil jen tu grafiku a pamet. Dame tomu 3070 a pamet klidne jen doplnit dalsich 2x 8GB. Ucel to splni, 75fps hratelnych ve fullHD dostanes a za tri az pet let to tak jako tak stacit prestane i na fullHD. Ale stejne tak by prestala stacit imo i 5700X, takze na Tvem miste bych si penize, ktere bys jinak vyhodil za 5700X, nechal "v prasatku", abys za tech dame tomu pet roku mel na poradny upgrade, resp. na kompletni vymenu HW.

Osobni nazor. Nikde nerikam, ze by 6C i5, navic 5let stara, byla jakakoliv hitparada. Ale uplne odpad, ze bys ji musel bezpodminecne vymenit, to jeste take neni. (Ano, i levna R5 5500 opravdu JE rychlejsi nez Tvoje i5, ale ve hrach ne az o tolik ... a benchmarky prece nehrajeme?)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Pivkomat 24. 2. 2023 18:45

Díky za tipy a vysvětlení Tvého myšlenkového pochodu, cením.

Zvážím to a někdy v budoucnu bych se ozval.
Pivkomat
Kolemjdoucí