Upgrade PC na hraní v QHD a práce v 2D/3D

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JohnnyBen 24. 3. 2023 19:22

Zdravím, nyní vlastním tuto sestavu:
Procesor: Ryzen 5 5600
RAM: Corsair 16GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Vengeance LPX
Základní deska: Asus ROG STRIX B450-E GAMING
Zdroj: Seasonic SSR-750FX
Disk: WD SN550 NVMe 1TB
Grafická karta: ASUS GeForce GTX 1080 ROG STRIX
Skříň: Fractal Design Meshify 2 Compact
Ventilátory ve skříni: Arctic P12 PWM (tři ve předu, jeden vzadu, dva nahoře)
Chladič procesoru: SilentiumPC Fera 5
Původně jsem tam měl Ryzen 5 3600 ale po nějaké době mě začal dělat problémy kdy někdy počítač nechtěl nastartovat protože hlásil chybu neosazených RAM pamětí i když byli. Takže po úspěšné reklamaci byl venku lepší model 5600 tak jsem ho vzal. Ale nyní se situace změnila a já místo pouhého hraní na počítači jsem začal pracovat s Photoshopem či okrajově s Maya + jsem si pořídil QHD 165Hz monitor pro lepší zážitek ze hraní.
Chápu že moje sestava je v nějakých ohledech již mimo trend takže zvažuji že bych udělal upgrade pokud to bude možné.
Bude potřeba asi upgradovat GPU a CPU ale potřeboval bych radu jestli se to na tomto základu ještě vyplatí a nebylo by třeba lepší tuto sestavu prodat za nějaký peníz a koupit všechny nové komponenty.
V tomto případě potřebuji radu jestli existuje nějaký procesor na této platformě který by mě nějakou dobu vydržel na to co od něj potřebuji. Či je lepší se na to vykašlat a postavit novou sestavu na nové platformě.
Pokud by bylo lepší to postavit na nové platformě tak můj finanční limit na celou sestavu je 50k.

Požadavek (NE)hlučnosti: Classic
Účel pořízení sestavy: 40% QHD hraní, 30% běžné využití (sledovaní YT, internet atd.) 25% Photoshop, 5% Maya
Finanční limit: 50k Kč
Operační systém: Windows 10 Pro - mám
Sestavite si pc sami: ano
Budete taktovat: Ne
Monitor: QHD 165Hz pro hraní a 4K 60Hz pro práci - mám
Periferie: Není třeba - vše mám

Díky za pomoc
JohnnyBen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 3. 2023 19:35

V pohodě stačí upgradovat pouze GPU, max. vzít např. 5700X či (co se her týče, tak raději) 5800X3D. Měnit komplet střeva není nutné.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnnyBen 25. 3. 2023 08:12

Ok, díky
Takže ohledně procesoru ještě není problém vzít něco z platformy AM4. Ostatní komponenty jsou tedy stále kompetitivní.
Ohledně GPU jsem se koukal ale nemám moc šajnu o tom co by bylo dobré do QHD. Viděl jsem podle diskuzí že lidé berou RTX 4070 Ti, RTX 3080 či RX 6800 XT. Je něco ještě jiného?
Dále mě zajímá jak to je s verzemi PCIe slotů. Dnešní karty podporují PCIe 4.0 ale moje deska umí pouze verzi 3.0. Bude tam nějaký znatelný pokles nebo se to moc nemění?
A ještě se vrátím k procesoru. Pokud teda zvolím třeba vámi vybraný 5800X3D asi bude potřeba výměna chlazení procesoru. Nebo bude na tento procesor stačit Fera 5?

Díky moc
JohnnyBen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 08:33

4070bezti bude do dvou týdnů. 5700x k tomu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků