Odchází mi zdroj nebo základní deska?

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod miky_lbc 7. 5. 2021 21:22

Prosím o radu, zejména asi zkušené matadory s divnoproblémem, se kterým jsem se za desítky let ještě nestkal :-(. Mám MSI MS-7A33 a počítač se včera nezapl... podezření padlo na více než 15 let starý zdroj TX650.

- PC ne sepnutí tlačítka nijak nereaguje
- Zdroj vyčištěn, uvnitř se zdálo vše funkční tak zapnut manuálně a přeměřen, bez zátěže vše OK
- PC ale tlačítkem nestartovalo, manuálně na desce propojením jumperů k tlačítku ano (takže předpoklad, že odešlo jen tlačítko na skříni)... ale PC se seklo ještě před bootováním
- PC kompletně rozpojeno a znovu složeno, systematicky se samo zapínalo/vypínalo v různých časových intervalech (s odpojeným power tlačítkem z desky)
- PC znovu kompletně rozpojeno a znovu složeno... a aktuálně plně funkční, až na zapínání skrze tlačítko... musím nahodit drátkem skrze jumpery na desce
- teď jede cca 30 hodin v zátěži (render) a stabilně....

Tak jsem z toho celkem zoufalej :-(. Je to pro mě pracovní nástroj, takže potřebuju, aby to bylo hlavně spolehlivé a nechce se mi úplně riskovat, že za pár dní PC opět nezapnu. Ale zase měnit preventivně 1/2 PC se mi taky úplně nechce, protože výkonově vyhovuje.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 8. 5. 2021 08:48

CMOS batéria v poriadku? Ak si ešte nemenil, tak ju preventívne vymeň. Dúfam, že nepatríš k tým, ktorí po vypnutí PC vypínajú predlžovačku.
saruman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 8. 5. 2021 10:18

Zdá se, že ano... navíc je relativně nová, tu desku mam 3-4 roky?

Nn, to vážně ne. Navíc moje PC se zpravidla nevypíná vůbec. Najede okolo 7500-8000 hodin/rok. Myslim, že třeba ten zdroj má "natočeno" určitě nad 100tis hodin provozu.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 8. 5. 2021 11:21

Na tohle odpojování od 230V nemá vliv. Je to mýtus rádoby znalců.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 8. 5. 2021 15:05

Třeba skouknout dráty k tomu tlačítku, zda není někde prodřený či se nedotýká třeba kostry atd.....

Možná bych na piny desky provizorně připojil jiné tlačítko a pokud to pak neudělá tak je to tlačítkem.

Jinak jak tu psaly taky může blbnout BIOS takže pořídit novou baterku, při slabé se při vypnutí PC můžou nějaké obvody dostat do nestabilního stavu - už jsem to taky zažil.

Za další skouknuls všechny kondenzátory na MB a ve zdroji? Nesmí být nafouknuté ani trochu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 5. 2021 17:57

Dle nastavení BIOSu může PC zapnout jakýkoliv zkrat na hlídaných vodičích. Mezi ně patří USB a LAN. Prověřte, zda není porušen některý z konektorů (na desce i na skříni), například pokřivené piny. A ten zdroj v pubertě (15 let) bych preventivně nahradil, byť i horším na dočasnou zkoušku. Máte-li tu možnost a nějaký zdroj po ruce.
Také se podívejte do prohlížeče událostí, co působí to vypnutí. Jestli je to SW (chyba programu) nebo HW povahy (náhlá ztráta napájení).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 5. 2021 18:07

miky_lbc píše: zapínání skrze tlačítko... musím nahodit drátkem skrze jumpery na desce

Tlačítko Power je zkratované.
Co s tím?
Zbytečný kablík od tlačítka Power ustřihni, aby nevytvářel zkraty.
Poté:
A/ Standardní řešení:
1) Zapoj kablík Reset do Power Switch v MB.
2) Zapínej PC tlačítkem Reset.
B/ Zásadní řešení pro pokročilé:
Nastav v BIOSu zapínání PC z klávesnice.
Pokud neovládáš BIOS nebo je zaheslovaný výrobcem:
zvol verzi (A).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 8. 5. 2021 19:49

Díky všem za snahu.... nicméně, pokud by byl problém jen v tlačítku "power" je to pro mě naprostá maličkost vyřešit :-).

- primárně mi jde o to, že když se problém před ma dny projevil, tak jak jsem popisoval... po tom, co jsem nahodil PC jumperem PC zamrzlo ještě před bootováním a před možným vstupem do BIOS. A to opakovaně... mnohokrát. PC jsem celé rozpojil a znovu zapojil (vytáhl/zatáhl všechny GPU, RAM, všechny napájecí kabely do desky a všechny sata kabely) a PC po připojení elektřiny do zdroje se začalo samovolně zapínat/vypínat... ale během toho už bootovalo. Když jsem opakoval zapojení/vypojení všeho z desky, dostalo se to do "normálního" režimu, kde jen nefunguje to tlačítko.

Ale je fakt zvláštní, že v jeden moment odejde tlačítko... a zároveň se PC chová tak, jak se chová a zamrzá. Po rozpojení a zapojení začne fungovat "normálně". Proto se tomu snažim přijít na kloub, protože je to pro mě pracovní nástroj a potřebuju ho spolehlivý.

- jinak kondenzátory ve zdroji jsou všechny pohledově OK, na prázdno napětí taky OK na všech větvích... teď jede počítač už dva dny v kuse a renderuje jeden projekt, takže zdroj pracuje s trvalým průměrným příkonem cca 486W, což je zároveň max, co moje PC při render bere.... a úplně v pohodě

Mohl bych vyzkoušet s jiným zdrojem... ale myslim, že budu ve stavu co jsem dneska... že mi vše funguje, takže ten test = 0 pro mě :(.

S novou deskou bych asi kupoval i novou generaci CPU, tak bych se tomu celkem rád vyhnul :-/.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 5. 2021 00:03

Jak říkám vyměň baterku na MB, zažil jsem to jak byla slabá že pak po zapnutí se PC choval divně a čas v biosu byl i při slabé baterce OK. (Po výměně nastav bios na default a znovu si vše ponastavuj.)

Jinak zaseklé power tlačítko může spůsobovat zapínání a vypínání PC - není problém proměřit - taky to může dělat jenom někdy - může se sekat pouze náhodně. (Není problém dočasně připojit jiné.)

Jinak taky vypínání zdroje může spůsobit skrat na nějaké větvi, takže skontrolovat všechny kabely a externí konektory třeba USB vedoucí dopředu ve skříni atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miky_lbc 9. 5. 2021 06:52

Díky za tip s baterkou.... už mám objednanou novou, tak to určitě vyzkoušim.

Jinak tlačítko připojené k desce sice nefunguje, ale na jiné desce (co jsem tady vyzkoušel) jede. Připojil jsem k odporovému datalogeru a vypadá, že funguje v pohodě. Ale má nějaký odpor (zřejmě to je vlastnost) proti čistému drátku, který desku sepne. Tak buď tam něco zoxidovalo a zvětšil se odpor a tato deska ho nebere... nebo... fakt nevim. Každopádně to nemá nic společného s tím, že deska zamrzala před bootem.

Ale třeba pomůže ta baterka... já jsem podobné anabáze kuli baterce ještě nezažil, ale možné je asi všechno.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 5. 2021 09:15

Už jsem zažil i tu CR2032 kdy měla větší napětí podle měřáku a údaje v biosu haprovaly.

Jak se to stalo netuším, nejsem chemik jaké pochody v baterce mohly nastat že měla pak větší napětí....

Jinak pokud baterku zrovna nemáš a je na ni podezření tak je dobré původní vytáhnout, jak tam není tak by bios po zapnutí měl hlásit chybu a chtít nastavit, samozřejmě po vypnutí PC to chce vždy chvíli počkat a nezapínat ho hned.

Jinak jak píšeš pokud to tlačítko má podezřelý odpor, tak bych ho vymontoval ze skříně a kouknul zda není na destičce třeba s USB konektory a není tam někde zkrat, či není nějaký káblík poškozen a nedotýká se třeba něčeho kovového, při sepnutém tlačítku by jsi neměl naměřit žádný odpor, pokud ano je něco špatně.

PS. Kolik ten odpor byl?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 5. 2021 09:56

Některé desky s velmi slabou baterkou CMOS (nebo bez baterky) ani nenastartují. A kdysi dávnou jsem zažil, že se slabou baterkou CMOS (no, slabou - 2,8V) byly problémy s diskovými přenosy. Po výměně baterky - udělané tak rychle, že ani nepadl BIOS - problémy zmizely. Od té doby je napětí baterky CMOS jednou z prvních věcí, které kontroluji na trucující desce.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 9. 5. 2021 10:31

Já jí určitě vyměním a přeměřim.... ale PC stále renderuje, tak do toho nechci hrabat za provozu :-).

Jinak, tlačítko má 117,4 Ohmu. Spíše se to ale zdá jako vlastnost. Je to jinak celkem drahý (a 20 let starý) profi rackový case... který je umístěný v racku s filtrovaným přívodem vzduchu (takže víceméně bez prachu). Je to single tlačítko, které mi vede na ten rack. Do PC jsou jinak připojeny jen monitory, LAN a 1x USB 3.0, které mi vede na stůl do hubu.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 5. 2021 13:34

Ten odpor tlačítka se mi zdá moc, prostě ho vyšroubuj a skontroluj či nahraď jiným...
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miky_lbc 9. 5. 2021 16:12

To tlačítko je v tuhle chvíli spíše už jen pro zajímavost... je už několik dní odpojené a vymontované.

Jinak, právě teď mi přestal fungovat USB hub... přívodní prodlužovací (aktivní - je to cca 10m) USB 3.0 kabel zůstal funkční, do něj jsem připojil jiný hub a jede to v pohodě. Tak třeba je prvopočátek problému opravdu v nějaké takovéhle "blbosti" (ten hub je součástí držáku na 3 monitory, tak to zase taková blbost neni :-( ).
miky_lbc
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků