Odchází mi zdroj nebo základní deska?

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 5. 2021 15:34

Jak starý je zdroj? Necháváš ho pod napětím, nebo odpojuješ od sítě?
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 10. 5. 2021 16:32

Jak jsem už odpovídal.... zdroj je starý cca 16 let, je připojený stále i skrze UPS a vzhledem k vytížení PC má najeto nejméně 100tis hodin. Cca 1/2 této doby je na nízkou zátěž do 200W příkonu, 1/2 na vysokou zátěž na kterou má pod 500W příkonu.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 5. 2021 18:08

Zkusil bych jiný zdroj.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 5. 2021 08:50

Já to nečetl celý ale fatk tady někdo řeší, jestli může problémy způsobovat 16 let starý zdroj?! 16 let v povozu?! WTF!
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 12. 5. 2021 15:06

Neni dotaz o tom, jestli tyhle problémy může působit zdroj... je mi jasné, že ano. Proto píšu, že je 16 let starý, jaký zdroj to je a kolik má najeto. Jsem i naprosto OK s tím, že zdroj třeba hodim do popelnice a koupim si nový.

Ale první řady TX650 nejsou úplně běžným zdrojem a v režimu v jakém ho používám, je klidně možné, že bude fungovat dalších 10 let. Skoro bych řekl, že pokud koupim dnešní TX nebo RM, tak ta pravděpodobnost, že mi odejde v příštích deseti letech bude +- stejná, jako když tam nechám jet to staré TX650.

Takže preventivně měnit zdroj, když se zdá, že problém je spíše v desce, mi přijde mimo. Zajímaly mne zkušenosti ostatních a nějaké užitečné tipy (zkusit vyměnit baterku v MB) jsem dostal btw.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 5. 2021 16:21

No, tvoje rozhodnutí.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 5. 2021 16:39

Seasonic focus gold, stojí 1800 má záruku 10 let.

Výměna je na chvilku, už jsi to dávno mohl mít vyzkoušené. A zdroj jsi s klidným srdcem do 14 dní mohl vrátit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 12. 5. 2021 17:57

Opakuju.... PC je v tuhle chvíli funkční a jede. To, že vyměním zdroj a odzkouším mi neřekne nic nového a to že zdroj preventivně vyměním mi nedá o moc větší jistotu funkčnosti, než mám teď. Já doma i jiné zdroje mam, když PC zrovna zamrzalo (viz popis výše), tak jsem je ale nezkoušel, když se zdroj po proměření zdál funkční a pak se to rozjelo.

To by asi dávalo smysl preventivně vyměnit tu desku... ale k tomu bych už rovnou přidal i zdroj, procesor a zřejmě i RAM = takže bych stavěl vlastně nové PC.

Proto jsem hledal někoho, kdo podobný problém s počítačem už řešil. Kdyby mi tady někdo napsal "jo... tohle se mi stávalo a byl to fakt zdroj", tak ho rovnou nekompromisně vyměnim.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 5. 2021 18:38

Moudrému poraď, hlupáka kopni.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 14. 5. 2021 08:46

Nejlepší jsou odborníci, co si ani nepřečtou dotaz... ale přesně ví :-).
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 5. 2021 09:40

To platilo ovšem jen v době první reakce. :)

Když jsem pokračoval dál, tak jsem si to samozřejmě celé přečetl, ale tak nějak to nic moc nemění...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miky_lbc 14. 5. 2021 09:57

Fajn... ale tak já stále moc nerozumim té reakci. V době, kdy jsem to psal, mi šlo hlavně o zjištění, jestli někdo nezažil podobný stav. Tedy nestabilní zamrzající PC před bootem, kdy situaci vyřeší opětovné rozpojení a zapojení kabeláže... a ještě v kombinaci s "odejitím" power tlačítka.

To, že vyměnim zdroj (a já to nakonec asi stejně udělám) mi v tuhle chvíli neřekne nic moc. Zdroj funguje, některé větve jsou i v zátěži připojené na dataloger a fungují naprosto stabilně nehledě na zátěž.

Užitečná rada byla třeba ta výměna baterie... přiznám se, že by mě to asi ani nenapadlo. Rada, ať si koupim/půjčim jinej zdroj, mě ale v tomhle případě úplně asi neposune. Já to i až dorenderuju teď jeden projekt udělám... ale nepřidá mi to tu jistotu, že se na PC mohu 100% spolehnout.
miky_lbc
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 14. 5. 2021 13:06

Bohužel souhrn problémů, které si vypsal, neodpovídá žádnému mě známému typickému chybovému chování.

Napiš komplet se sestavu, včetně přesného modelu desky (pod označením MS-7A33 se skrývají čtyři různé) a verze BIOSu.

Zkoušel si prohodit reset a power jak radil Milan? Jde pak resetem zapnout PC a powerem ho restartovat?

Je PC přetaktované? Pokud ano, jak se chová v defaultu?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 10. 7. 2021 01:50

Spíš to budou hradla na desce, pokud se začlo srát i USB, tak bude nejspíš obojí v jižním můstku. Podobný věci sem viděl několikrát, většinou aušus (zapínání; poškození CMOS paměti) a gigablit (nefunkční UŽBé právě po straně napájení; spálení SATA řadiče a podobný libůstky).

Nicméně můžeš pro sichr zkontrolovat napětí ze zdroje multidementérem, esli tam nejsou nějaký podezřelý hodnoty, hlavně +5 V SB, případně pak +3,3 a +5 V.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků