Životnost heatpipe

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Drazer 13. 10. 2021 11:47

Může heatpipe nějak zastarat - snížit ůčinnost? Konkrétně mám 10 let starý Arctic Cooling Freezer 13. Pořídil jsem CPU 5600x a ted při otevřeném FF (s 50ti okny) mám teplotu (dle HWiNFO64) 50 - 65 stupnu. Není to nic extrémního, ale výrazné hučení větráku ve hrách mě upozornilo, že chladič se ted víc hřeje (80-87stupnu). Jen prsty ruky zkouším sáhnout až dolů pod chladič (na měděný trubky), téměř u CPU a i po 10ti minutách spuštěnýho např. Cinemabench_u, kdy HWiNFO ukazuje 65-70 stupnů, jsou trubky na omak lehce teplé - odhaduju cca 30-35 stupnů.
Chladič by měl sedět správně, překontroloval jsem jej a použitá pasta Arctic MX-4 2019 (2g) asi není TOP, ale snad funguje.
Jde mi o to, že nechci hned vyhazovat peníze za new chlazení a taky nevím jestli by vůbec mělo lepší účinnost - myslím tím přenos tepla / odvod tepla na žebra chladiče.
Ted nevím jestli byl chladič celou dobu nic moc a nebo jestli kapalina / plyn v trubkách nějak zastaral (a je to možná běžný jev) ...

Dík za případné info
Drazer
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 13. 10. 2021 12:02

Pokud je v heatpipe byť jen nepatrná dírka, tak tak kapalina může vyprchat.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 10. 2021 12:20

Pokud by kapalina vyprchala, necirkulovala, budou I tak měděné trubičky těsně u CPU horké téměř stejně jak dotyková plocha.
Buď měření teploty není pravdivé, nebo je špatný přenos tepla na dotyku s CPU.
Kde měříš 87stupňů?
Drazer píše:... chladič se ted víc hřeje (80-87stupnu)...

Pokud na chladiči CPU nahoře a dole u CPU jen asi 35st, nepřijde ti to nelogické?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Drazer 13. 10. 2021 12:44

- 87 stupnu ve hře mi nahlásil HWiNFO64 (když sem po několika hodinách hraní otevřel case, tak trubky už byli horké - ale to mohlo být i od okolního vzduchu)
- těch, na omak 35 stupnu (počítám že kdy něco není pro prsty horké, tak to má teplotu nižší než je teplota těla) bylo při otevřeném PC, běžícím 10 minut, když jsem psal předchozí příspěvek a spustil nějaký bench, aby se CPU zahřál - HWiNFO ukazoval 65-70. Prsty se dostanu až k ohybu trubek, což je cca 1cm od CPU ...

Nepodroboval jsem chladič nějakým větším měřením. Zas tak důležitý problém to není a bud ho nechám nebo holt koupím jiný. Jen jsem chtěl zjitit, jestli třebas není běžné, že 10 let starý chladič s heatpipe, už neplní 100% účinnosti nového kusu ...

A srovnával jsem s hodnotami v testu na videu, kde i referenční chladič má mižší teploty než ten můj ... https://www.youtube.com/watch?v=pfYjgXRTTc4
Naposledy upravil Drazer dne 13. 10. 2021 15:16, celkově upraveno 1
Drazer
Junior

Odeslat příspěvekod Drazer 13. 10. 2021 15:10

Možná by mohlo vadit většina pasty je vytlačená, ale neřekl bych. A to že chledič přesně nesedí asi taky nebude problém ...
Skusil jsem to trochu poupravit, ale teploty zůstali stejný ... Takže asi novej chladič nebo se spokojím s tím co mám ...

Obrázek
Drazer
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 10. 2021 15:37

Nechci prudit, ale dle toho obrázku.

1.) Moc teplovodivé pasty
2.) Dotyková plocha na CPU je menší jak pouzdro CPU a ještě není ve středu CPU.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 10. 2021 15:49

Osobne doporucim Phantom od Gelidu. Pokud chces i ticho, puvodni ventilatory vubec nedavej a kup 2x Arctic P12 PWM PST a zapoj "do sebe", nebo -li "do vlacku".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 10. 2021 19:22

@Drazer - Než začneš kupovat nový, vyzkoušej, jak píše Soban, na CPU i plošku chladiče jen mikrovrstvu pasty. Ona má jen vyrovnat nerovnosti. Jinak má horší teplotní vodivost než kovové plošky.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Drazer 14. 10. 2021 14:39

- skusil jsem nedat vůbec pastu - po startu 75 a při zatížení 95 stupnů
- dal jsem velice zlehka a jsem asi na původních hodnotách, spíš o něco lepší
- velikost dotykové plohcy neovlivním, chladič jsem posunul víc na střed



Všem dík za info
Drazer
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 24. 10. 2021 11:17

Může to být vada kusu, nějaká bublina pod IHSkem a tak, občas se stává.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků