výměna ventilátoru v PC zdroji, prosím o radu

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hatas 13. 1. 2022 11:05

Ahoj,
odchází mi ventilátor v PC zdroji (strašně hlučný tak nejspíš ložiska v něm). Ten zdroj je jinak OK tak ho nechci ještě úplně odepsat a je to 700W, nové jsou celkem drahé. Je to Enermax Maxpro 700W.
Zdroj mám rozdělaný, je tam 120 mm x 120 mm. Jen s čím si lámu hlavu, nevím jaký ventilátor mám koupit.
- byl tam ventilátor Enermax ED122512S-OD (DC 12V, 0.45A). Myslel jsem, že ho hodím do googlu a najde mi to jeho údaje (otáčky a pod) a podle toho prostě koupím novej nějakej třeba od Arcticu. Jenže mi to nachází všechny jiné podobné modely ale ne konkrétně tenhle. Ani když jsem hledal přímo ten zdroj EMP700AGT. Jediné co jsem našel je v nějaké recenzi
" Mohlo by se zdát, že je to spíše nepodstatná věc, ale téměř nehlučnost byla jednou z hlavních konstrukčních priorit a v provozu dodávka téměř dosahuje tohoto cíle. Dalším faktorem, který k tomu přispívá, je patentovaný ventilátor Enermax, který používá speciální ložisko, které negeneruje žádný hluk při standardním zatížení a relativně málo hluku při 1500 otáčkách za minutu a extrémní zátěži. "

... z čeho teda jediný dedukuju, že byl 1500 rpm nebo více
- nevím prostě jaké otáčky by měl mít, někde jsem našel, že někdo koupil do zdroje Noctua 1200 rpm a pak, že to měl strašně hlučný a měl koupit 700 rpm, ale když ten můj byl byl min 1500 rpm tak aby to nechladilo málo ? Zase hlučný to mít taky nechci...
- další věc je, že ten ventilátor je pouze 2 pin a prodávají se jen 3pi a 4 pin, ale věřím, že prostě vezmu nějaký 3 pin a jen přepájím + a - a třetí pin nebudu zapojovat. I když teda je to jen 2 pin tak ten zdroj si nějak reguluje ten ventilátor sám, protože má např. funkci, že když se vypne tak ještě chvíli běží a dochlazuje, prej kvůli větší životnosti, asi kondíků nebo co
Díky moc za radu !!
hatas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 13. 1. 2022 14:01

Pořídíš 3 pin, ten třetí pin hlásí počet otáček takže ho nebudeš zapojovat.
Ale jak vybrat správný ventilátor neporadím když nezjistíš parametry toho origo.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dodiken 13. 1. 2022 17:00

Čo všetko ten zdroj napája a akú máš skriňu?
Define R4, Corsair RM 550x, Gigabyte B660 Gaming X, i5-12500 - Fortis 5, ASUS RTX 4070 DUAL, Kingston Fury 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500 1TB, CT1000MX500, WD1003FZEX, WD20EZBX, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
dodiken
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 1. 2022 18:19

Dej tam P12 Arctic, budes spokojen.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hatas 17. 1. 2022 11:10

Díky moc. Vyzkouším.
hatas
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků