Fan CPU a Ventilátor

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pepelos 20. 1. 2008 21:41

Zdravim.. potřeboval bych pomoci.. mám desku MSI K9N Platinum a zapojil jsem si do ní ventilátor(case ml5410).. ventilátor jsem zapojil do bočnice, ale to prosím neřešte o to mi nejde.. Jsem ohledně tohohle docela lama a tak jsem vytáhl kablík tam kde byl dřív zapojen cpu chladič a píchnul jsem tam ventilátor(páč koncovka kabelu chladiče cpu měla jen tři místa na zapojení a ventilátor čtyři)->zase nesmějte se mi,nevím jak se to nazývá.. nemůže to nějak poškodit pc nebo tak něco??.. (chladič je BOX a ventilátor arctic fan 12 PWM) děkuji
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod Honzax 20. 1. 2008 21:47

ne, poskodit to nijak nemuze. ale neni to moc rozumne. jde o to ze bios hlida teplotu cpu a misto otacek na chladici ti bude regulovat ten ventilator v bocnici... ale jinak je to fuk, klidne to tak muzes nechat...
Honzax
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 20. 1. 2008 21:53

pepelos: zapojeni je blbost.

na desce mas oznacene jaky vyvod vetraku je na CPU - tam nech CPU.

imho blbost je i ventilator v bocnici, nic neresi, bohate staci vpredu nasavat a vzadu vyfukovat.

Pokud se ti nedostava konektorů, je dobre pouzit rozdvojku (napr od Sharkoon na Barbone.cz), navic ta ti automaticky snizi otacky a tim padem i hluk. (VRELE DOPORUCUJI, levne a efektni reseni regulace hluku ,) )

ten ventilator AC co mas ma tzv PWM regulaci - tu ale zase jak vidno nepodporuje na zadnem jinem FANu tva deska (PWM podporuje nejcasteji CPU FAN - tam jsi mel koupit chladic s PWM) - takze prijdes o podporu PWM, ale da se normalne napojit i na 3pin konktor - nic se nestane,)

Navic podporu PWM musis mit zapnutou v biose aby vubec fungovala.

Doporucuji malicko cetby na netu o danne problematice, nebo si kup novy Computer, tam je to na str. 60 hezky vysvetlene ,)
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod franta.koudelka 20. 1. 2008 22:18

no kolega se spíš ptal jestli to nemůže nějak poškodit pc,takže odpovídám nemůže jiné odpovědi jsou tzv.mimo mísu a pepelosy neřeš to :wink:
...jo, didaktig gama, 80kB RAM rozdelenych do dvou bunek a gama copy, to byly doby. ...jo,jo...
franta.koudelka
Junior

Odeslat příspěvekod pepelos 20. 1. 2008 22:28

díky franto.. asi takovou nějakou odpověď jsem čekal.. škoda, že mi gruppe takhle upozornil na problematiku, když neví, že si časem budu kupovat nový chladič na cpu atd... ale to je jedno...
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 20. 1. 2008 22:38

pepelos: promin, priste se nebudu snazit o méně přínosnou odpověď ,)

Ja jelikoz mam nastaveny teploty a rychlosti otacek podle PWM - tak se mi ve 2D vetrak na CPU ani netoci.

Ovsem dokazu si predstavit situaci, kdy by pri takovemto zapojeni padal PC napr pri OC nebo delsim zatizeni,) Na jedne strane by deska zvedala otacky vetraku na bocnici, ale naopak otacky vetraku na CPU by byly porad stejne - nedojde sice pak k poskozeni, ale PC se vlivem prehrati CPU vypne :)

ja jen abys priste vedel co koupit a co kam zapojit ,) protoze jestli uz ted jsi koupil vetrak s PWM na desku, kde se PWM nekona, tak podobnych prekvapeni muzes zazit vic ,)
Naposledy upravil Gruppe dne 20. 1. 2008 22:51, celkově upraveno 1
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pepelos 20. 1. 2008 22:50

jo jasný v poho ;)
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod pepelos 21. 1. 2008 15:46

... tak a teď jsem to zapojil jak se má.. tedy ventilátor do místa, kde byl chladič cpu a chladič jsem zasunul do ventilátoru.. a ejhle bios atd... ukazují jen otáčky ventilátoru a cpu chladiče nikde :shock:
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod franta.koudelka 21. 1. 2008 21:27

:shock:
takže se nezadařilo?
...jo, didaktig gama, 80kB RAM rozdelenych do dvou bunek a gama copy, to byly doby. ...jo,jo...
franta.koudelka
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 21. 1. 2008 21:33

pokud tva deska umi monitorovat otacky jen u CPU FAN, pak je to logicke ne?
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pepelos 21. 1. 2008 22:01

týýý vogo.. a to poznam asi jak.. tohle nevim :oops:

btw.. respektive jsem to nepochopil :!: :?:
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod pepelos 22. 1. 2008 18:39

a jo..až teď když jsem si to pořádně pročetl mi bliklo..no tak popořádku.. ventilátor arctic fan 12 PWM jsem zapojil do 4pin konektoru místo BOXu a arctic fan má další 4pin samce na zapojení, tak jsem do něj píchnul BOX chladič (3pin).. a nikde se mi neukazuje, kde mám rychlost otáček BOXu, přičemž mam na desce ještě 3x 3pin konektory a do jednoho z nich jsem 3pin samici píchnul a nic, jen otáčky ventilátoru.. :( :( :( ..jinak PC reguluje teplotu v pořádku!!
--- Přeji hezký den! ---
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 22. 1. 2008 18:50

no tk moc v poradku si asi teplotu nereguluje, pokud ma CPU FAN misto na procaku v bocnici :)

Uz jsem z tech tvych pokusu i ja mimo, pokud se nechces ridit tim, jak jsou od vyrobce na desce FAN popsany (do CPU FAN patri opravdu vetrak na CPU) tak se pak nediv ze ti nekde neco jde a jinde neco jineho ne.

Ty 4pin samice jdou v pohode nacpat i do 3pinu samce na desce.
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pepelos 22. 1. 2008 20:04

se ti nedivím.. měl jsem to tam celé spřeházené.. no já vždycky na všem hledam to složitý.. Box jsem zapojil tak kde má být připojen a ventilátor jsem připojil do 3pinu.. ale jsem asi blázen nebo moc hloupej, ale nevim proč mi programy a i bios ukazuje jen otáčky cpu a ventilátor nikde, to bude asi tím že nemam chladič s PWM??.. :( .. na Arctic fanu 12 PWM je 1xsamice (4pin), 1xsamec (4pin) a 1xsamice (3pin)-> ten jsem píchl do 3pin konektoru :( poraď prosím

EDIT: kde najdu připojení PWM? nebo PWM se tam objeví po připojení PWM chladiče CPU?

EDIT2:mam pocit, že fany jedou na sto procent.. to je asi logický ne? :/
--- Přeji hezký den! ---
pepelos
Junior

Odeslat příspěvekod forx 21. 2. 2008 18:43

To tu sledujem a pomaly si kladam mozaiku ako to asi vlastne funguje... Takze ked mi nejdu regulovat otacky cez SpeedFan (aj ked ich vidim, konkr. CPU), znamena to (asi), ze mi doska nepodporuje PWM??
A je možné nejak nastavit otáčky CPU fanu aspon cez BIOS?
Inak zaujala ma tu spomínaná možnosť zníženia otáčok pomocou nejakej rozdvojky Sharkoon. To ako funguje,len zapojím rozdvojku a ventilátory sa budu točiť pomalšie ???
forx
Junior

Další stránka