Využití PC ATX zdroje pro napájení zařízení

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 4.ever. 2. 10. 2008 15:39

Doma mám jeden 300 W nevyužitý ATX PC zdroj a potřeboval bych ho použít jako zdroj pro napájení 12 V zařízení. Jak by se to dalo udělat ? Jde mi o to , abych zdroj připojil na 220 V a používal jako napájecí zdroj pro 12 V zařízení .
Naposledy upravil 4.ever. dne 2. 10. 2008 20:15, celkově upraveno 1
4.ever.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JendaLinda 2. 10. 2008 15:52

ATX zdroj se zapne propojením zeleného vodiče v ATX konektoru s černým.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5h1nj1 2. 10. 2008 15:59

Jen pro jistotu doplnim, ze tech 12V je pak na zlutem vodici.
5h1nj1
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 2. 10. 2008 16:13

Větev +12 V mívá tak 16 A, tj. max. tak 200 W stejnosměrměrného napájení. Takže jako zdroj pro stejnosměrné napájení použít jde, nikoliv jako trafo, když už, tak jako trafo s usměrňovačem.
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 10. 2008 16:35

Další zádrhel je i v tom, že jednak některé typy mají hlídání minimálního odběru a bez určité minimální zátěže se automaticky vypnou (ochrana před průrazem) a druhak stabilizace výstupních napětí je odvozená od OBOU výstupních napětí, přičemž +5V větev má jistou prioritu v regulaci. Poměr významu je přibližně shodný s poměrem proudů, odebíraných v obou větvích. Výsledkem je to, že zdroj hledí "přednostně" na větev +5V a už ne tolik na +12V - takže aby korektně fungovala stabilizace obou napětí, musíš (a dost radikálně) zatížit i 5V větev - nejméně nějakými 4-5A proudu, abys dostal na 12V větvi zatížitelnost kolem 2-3A!
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Junior

Odeslat příspěvekod 4.ever. 2. 10. 2008 20:19

djadja píše:Větev +12 V mívá tak 16 A, tj. max. tak 200 W stejnosměrměrného napájení. Takže jako zdroj pro stejnosměrné napájení použít jde, nikoliv jako trafo, když už, tak jako trafo s usměrňovačem.

U mého zdroje má větev +12V , 10 A .
Dá se z toho nějak vypočítat maximální možné zatížení ve W ? při využití pouze jedné 12 V větve.

Zde jsem našel zapojení AT a ATX zdroje.
Kód: Vybrat vše
http://www.lisak.cz/pocitacove-zdroje-zapojeni-at-atx.html
4.ever.
Kolemjdoucí