Uzemnění

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 12. 2009 01:08

Začalo to tím, že při zapojení flashky do některého z USB portů vpředu na skříni se PC někdy restartovalo.

Jednou jsem zahlédla modrou jiskřičku mezi USB portem skříně a flashkou.

Pak přestala fungovat bezdrátová myš (v PS/2 portu PC).

Po vypnutí PC ze sítě a novém spuštění se nechala sesynchronizovat se základnou.

Vyměnila jsem napájecí kabel mezi zásuvkou na zdi a zdrojem.

Při zapojení flashky se už PC nerestartuje.

Myš funguje, ale ne úplně jistě a přesně (i jiná - stejný typ - za kterou jsem ji vyměnila).

Je to horší než to bývalo.

Co ještě můžu vyzkoušet a ev.vyměnit?
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod pablomino 8. 12. 2009 03:30

V prvni rade nechej zkontrolovat zasuvky 230V.
V jakem stavu je tvuj zdroj a deska?
Nemas v pocitaci TV Tuner s pripojenym kabelem z kabelovky ci STA?
Nemas PC pripojen jeste k nejakemu pristroji napr. HiFi, TV, DVD apod?
A v neposledni rade, co staticka elektrina?
Stal se ti nekdy stejny problem pri pouziti zadnich USB portu, ktere jsou primo soucasti MB?
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 12. 2009 07:17

Ještě doplním - jsou všechny komponenty PC (samotný počítač, monitor, tiskárna, modem/router, reproduktory) připojeny do stejné zásuvky (např. přes prodlužku)? Pokud ne, může vznikat rozdíl napětí mezi jednotlivými fázemi.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jirka44 8. 12. 2009 07:29

V topné sezóně a podle popisu to vypadá na odpálený port statickou elektřinou. Pokud by byla vadná elektroinstalace, byl by rozdíl potenciálú mezi tělem a PC pouze stovky voltů a nebyla by tudíž vidět modrá jiskřička. "Vhodné" oblečení a koberec dokážou vytvořit víc jak 10kV.
jirka44
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 8. 12. 2009 09:02

Patriku, Patriku, s těma fázemi: Zkus uvažovat hlavou. Kde by se ty rozdílné fáze tak setkaly, kde by se spojily? A kdyby ano, co by to, krom vyhození pojistek a snad i požáru, tak udělalo?
Jó, ochranný vodič, to je jiný kafe. Ten se spojuje natvrdo a tam skutečně bývají znamenité potenciální rozdíly. Kvůli němu je skutečně nutno napájet PC komponenty z jedné zásuvky (a do anténních přívodů dávat oddělovací členy).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 12. 2009 09:20

Dobře, nejsem elektrikář. Důležitý je výsledek: "napájet PC a jeho komponenty z jedné zásuvky" :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 8. 12. 2009 10:44

Po jedné straně máš, Patriku, pravdu (že je důležitý výsledek), na straně druhé si ale uvědom, že když někdo přijme chybné vysvětlení, tak mu to znemožní rozpoznat příčiny v jiném případě - typicky rušení od společné antény, kdy to rušení má přitom stejný původ.
Proto je vhodné upozorňovat na chybné teorie, samozřejmě však ve vhodné míře a vhodném rozsahu, aby pro samé vysvětlování (a přiznejme si to - někdy i bazírování na blbostech a zbytečných podrobnostech) nezmizel problém sám.
Za víc vysvětlování ten problém nestojí, takže: Howgh
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 12. 2009 10:51

pablomino píše:V prvni rade nechej zkontrolovat zasuvky 230V.
V jakem stavu je tvuj zdroj a deska?
Nemas v pocitaci TV Tuner s pripojenym kabelem z kabelovky ci STA?
Nemas PC pripojen jeste k nejakemu pristroji napr. HiFi, TV, DVD apod?
A v neposledni rade, co staticka elektrina?
Stal se ti nekdy stejny problem pri pouziti zadnich USB portu, ktere jsou primo soucasti MB?

Jak zkontrolovat?
Zdroj BS II starý několik let. V jakém je stavu nevím - mám ho otevřít a podívat se po nějakých nepravostech (kondenzátory ...)? Deska je - zatím - v dobrém stavu.
TV kartu v PC nemám.
Připojené mám jen bedničky a subwoofer do 3,5 mm konektoru zvukovky.
Nevím jak to myslíš, ale PC je sice na dřevěné podložce, ale koberce, který je poměrně vysoký a vlastně z umělé hmoty, se dotýká.
Ano, stalo se to i při použití zadního USB, když jsem do něj zapojovala USB konektor myši (myš je PS/2 / USB) - zase modrá jiskřička.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 12. 2009 10:56

PatrikChrz píše:Ještě doplním - jsou všechny komponenty PC (samotný počítač, monitor, tiskárna, modem/router, reproduktory) připojeny do stejné zásuvky (např. přes prodlužku)? Pokud ne, může vznikat rozdíl napětí mezi jednotlivými fázemi.

Tiskárna je síťová a modem/router je spolu s ní o dvě místnosti dál.

Ostatní je připojeno do stejné dvojzásuvky.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 12. 2009 10:58

jirka44 píše:V topné sezóně a podle popisu to vypadá na odpálený port statickou elektřinou. Pokud by byla vadná elektroinstalace, byl by rozdíl potenciálú mezi tělem a PC pouze stovky voltů a nebyla by tudíž vidět modrá jiskřička. "Vhodné" oblečení a koberec dokážou vytvořit víc jak 10kV.

To doufám ne!
Nebo aspoň zatím ne. Všechny porty jsou funkční.
Jsi si jistý, že modrá jiskřička je vyvolaná statickou elektřinou?
Pokud ano, jak se jí vyhnout?
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 12. 2009 11:28

Ještě jsem zapomněla uvést jeden příznak:

Složku Documents mám na druhém fyzickém disku.

Jednou se stalo, že jsem se do ní nemohla dostat a při restartu PC se POST BIOSu zastavil na řádku, kde měl být vypsaný název disku. Místo toho tam byl jen řádek nesmyslných znaků.

Po vypnutí PC a odpojení napájecího kabelu toho druhého disku proběhl POST bez potíží a naběhly i Windows. Po dalším vypnutí PC a opětovném zapojení druhého disku vše začalo fungovat jako předtím. Při POSTu BIOSu se i název druhého disku vypíše normálně.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 8. 12. 2009 11:32

Ohledně té jiskérky: Zcela jistě je to statickou elektřinou, neboť flashka není spojena s ničím dalším, jenom občas s člověkem, nebo PC.
Statický náboj se ovlivňuje např. materiálem podlah, vlhkostí vzduchu a materiálem oblečení (prádlo z umělých hmot dělá svoje).
Omezit vliv již vytvořeného náboje lze neškodným vybitím, tedy, dříve, než budu něco strkat do počítače, tak se chytnu za kovovou část skříně počítače, aby se náboj neškodně vybil.
Ohledně chybného načtení disku: Vyměň kabel k disku.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pablomino 8. 12. 2009 11:35

Lokomotiva píše:Jak zkontrolovat?
Zdroj BS II starý několik let. V jakém je stavu nevím - mám ho otevřít a podívat se po nějakých nepravostech (kondenzátory ...)? Deska je - zatím - v dobrém stavu.
TV kartu v PC nemám.
Připojené mám jen bedničky a subwoofer do 3,5 mm konektoru zvukovky.
Nevím jak to myslíš, ale PC je sice na dřevěné podložce, ale koberce, který je poměrně vysoký a vlastně z umělé hmoty, se dotýká.
Ano, stalo se to i při použití zadního USB, když jsem do něj zapojovala USB konektor myši (myš je PS/2 / USB) - zase modrá jiskřička.

Mam na mysli promereni zasuvek, aby se zjistilo, v jakem stavu je zemneni.
Staticka elektrina vpravde muze byt take pricinou problemu, mam na mysli nabiti tve osoby a vybiti po doteku skrine.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 13. 12. 2009 21:47

Tak já tomu pořád nerozumím.

8.12. jsem vyměnila napájecí kabel mezi zásuvkou a zdrojem a od té doby je klid.

Ta myš je sice pořád taková trochu nejistá, ale funguje.

Mohlo mi to uzemnění pomoci i se statickou elektřinou?
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 13. 12. 2009 21:51

Napájecí šňůra mohla mít přerušený ochranný vodič, ale v tom případě se tvůj počítač změnil v IT verzi elektrického křesla. Tu původní šňůru tedy znič, lépe oželet pár korun, než schovávat něco potenciálně nebezpečného.
Pytlík
Pokročilý

Další stránka