Regulace 3-pin větráků Noctua na Asus P8B WS

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petr_S 6. 12. 2011 16:24

Potřebuji nějak vyřešit regulaci otáček, hledal jsem na Fóru asi hodinu, je tu spousta příspěvků odkazující na to, že tady vše je a stačí jen hledat, já jsem ale neuspěl. Takže jestli by mi někdo něco nedoporučil. Podstatné díky sestavy z hlediska chlazení:

Základní deska Asus P8B WS, má následující konektory a na nich připojené:
CPU_FAN 4-pin: CPU fan with PWM control: Noctua NH​-C12P SE14
CHA_FAN1 4-pin: Chassis fan1 with Q-fan control: Noctua NF-S12-800 (přední)
CHA_FAN2 4-pin: Chassis fan2 with Q-fan control: Noctua NF-S12-800 (zadní)
CHA_FAN3 4-pin: Chassis fan3 with Q-fan control: nezapojené
PWR_FAN 3-pin: PWR fan: připojen zdroj Enermax MODU82+ 425W (monitoring otáček)
CHAFAN_SEL je nastaven do polohy 1-2, tedy 3-pin fan

Skříň je Sileo 500 a CPU Xeon E3-1240, ale to asi není podstatné. OS Win7 x64.

Pomocí utility od Asusu Fan Xpert můžu trochu regulovat ty NF-S12-800, při nastavení na 50 % mají 490 otáček, při nastavení pod 48 procent se už začínají zastavovat. Toho bych se trochu bál, že časem se začnou zastavovat dříve.
Větrák na chladiči CPU se točí svých 1300 otáček a regulovat nejde.

Může mi někdo poradit, jak rozumně dosáhnout nižší hlučnosti těch větráků? Jak jsem se dočetl tady na fóru, hardwarový regulátor by měla být až poslední možnost, co tedy bude spolehlivě fungovat? Přejít na NF-P12 PWM s garantovanými 300 otáčkami? 140 mm provedení ale v prodeji není, i když ho Noctua zřejmě dává do NH-D14 SE2011.

Se Speedfanem jsem v minulosti neměl dobré zkušenosti, má cenu ho zkoušet v tomto případě?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dodo677 6. 12. 2011 16:48

no... předpokládám že to má ASUS uděláný stejně u všech desek.... v CPU FAN konektrou lze regulovat bohužel jen PWM fany... čili.... noctuu z cpu to chce narvat na jiné konektor...
případně na rozdvojku k jiné noctuy... :-)
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2011 16:58

Na ULN desky od ASUSu moc vhodne nejsou, se Speedfanem se jim moc spolupracovat nechce. S12B-ULN ale maji jet i pod 300rpm. Tam bude neco spatne.

SF muzes vyzkouset a zkusit si pohrat s nastavenim, nektere konektory se treba chytnou - vsechny urcite nikoliv. Z tech, co se chytnou, si posleze muzes pomoci rozdvojkami. Pokud se chytnou.

Se zadnym SW dodavanym vyrobci zakladnich desek zkusenost nemam. Pro ULN (cti: regulaci Noctua) jsou vhodnejsi desky od Gigabyte, to rikam vzdy a vsude. Je mi jasne, ze P8B WS je specificka deska, a ze duvodem jejiho porizeni byly nejspise ECC a 2x GLAN, ale hlavne ty pameti. Mozna sehraly roli i 4x x16 (8/8/4/4) PCIe sloty.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Petr_S 6. 12. 2011 17:07

Díky za tipy. Byla to jediná deska podporující ECC, tedy čipset C206. Jinak má Gigabyte raději. V nejhorším případě zkusím nějaký panel, mám nějaký v šuplíku.
Petr_S
Pokročilý