Zkrat konektoru větráku - nefunguje regulace

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ongbac 13. 6. 2012 14:05

Dobrý den,

Zapojoval jsem můj upravený ventilátor který byl na molex který jsem předělal ručně na ten 2 pinový konektor, bohužel jsem byl neopatrný a nezaizoloval jsem před vyzkoušením ty 2 drátky a zkratovali.

Po zkratování mi nefunguje regulace větráků CHA_FAN a běží pořád na 100%, CPU fan funguje normálně.

Dá se to nějak ještě ta regulace zpět nahodit? Je možné že ten zkrat dokázal zničit i čip pro regulaci?

deska je ASUS M5A97 PRO
Díky
ongbac
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 6. 2012 14:39

Nějak nechápu co řešíš - pokud jsi skratem prorazil výkonný prvek který reguluje napětí na konektoru tak jak to chceš spravit?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 6. 2012 14:45

to ti bylo líto dát stovku za větráček s PWM regulací? (4pin), nebo i třeba obyčejnej? (3pin).

Pokud je ten obvod v háji, můžeš zkusit, jestli funguje regulace na jiných portech, příp. napojit case přes rozdvojku na CPU_fan společně s CPu chladičem, případně, vzít F12PWM větrák, který lze zapojovat "do vláčku" - více fanů na jeden konektor (max 5), řídí se pak pochopitelně zaráz.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2012 14:57

Umrel regulator. Bud rad, ze neumrela cela deska!!!

BTW: Regulator muze umrit i pretizenim, sve o tom vi treba jeden z nasich moderatoru. (zdravim timto Shitmakera) 8-P
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. (KineCZek)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod ongbac 13. 6. 2012 15:28

hmm, ještě že mám skříň která má v sobě zabudované 2 potenciometry na fany, jinak bych ten kravál asi nevydržel :D

Hlavně jsem používal tu regulaci na úplné vypnutí fanů přes FANXPERT od asusu, teď budu muset asi otevírat skříň a vypojovat je, nebo na noc PC vypnout... Kdyby ty potenciometry měli i možnost úplného vypnutí fanů :D

btw. jak se mi to zkratovalo, pokusil jsem se to ještě párkrát schválně zkratovat jestli by to nenahodilo zpět regulaci, ale marně...
ongbac
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 6. 2012 15:32

btw. jak se mi to zkratovalo, pokusil jsem se to ještě párkrát schválně zkratovat jestli by to nenahodilo zpět regulaci, ale marně...

.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod soban 13. 6. 2012 15:43

ongbac píše:btw. jak se mi to zkratovalo, pokusil jsem se to ještě párkrát schválně zkratovat jestli by to nenahodilo zpět regulaci, ale marně...

Jo to je tak jak PC montují dementi.

Od kdy se spravují věci tak že se skratují, potěž pánbuh jak ti odejde něco doma to taky budeš do zásuvky strkat skratovací propojky aby se kontakty spekly.......

Fakt perfektní řešení - buď rád že neodešlo něco jiného.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mmmjack 13. 6. 2012 15:48

alfah4ns píše:Pokud je ten obvod v háji...

...tak už na to radši nešahej a buď to přenech odborníkům nebo to zavři a už do PC nikdy nelez!

Obrázek
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2012 17:11

Pokus o opravu zkratovanim ... OMG ... kdyz Ti snadne na zem hrnek a ulomi se ousko, opravis ho tim, ze s nim je.b.nes o zem plnou silou? :oboze :oboze

Obrázek

KineCZek

Odeslat příspěvekod The Shitman 13. 6. 2012 17:19

ongbac píše:btw. jak se mi to zkratovalo, pokusil jsem se to ještě párkrát schválně zkratovat jestli by to nenahodilo zpět regulaci...

http://z0r.de/3120
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod ongbac 13. 6. 2012 17:28

njn byl to Fail ale u elektroniky nikdy nevíš :D

btw. bylo zajímavé že když jsem ty 2 drátky k sobě dal tak se roztekly když jsem to nechal chvilku :D :D

Příště si dám pozor na izolaci drátků než budu něco zapojovat do pc... zas tak amater ale nejsem jak si mnozí myslíte kvůli tomu zkratování :D
ongbac
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 6. 2012 17:31

Obrázek

:shock: :D nevím jestli smát nebo brečet :'( :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2012 18:06

Amater jsi, protoze jinak bys takovy napad nikdy nemohl dostat ven z hlavy.

KineCZek

Odeslat příspěvekod mobilcarl 13. 6. 2012 22:38

budu teď opravovat spojku na autě, nějaké rady? :D
Dell E6400 (P8700, 2GB, Crucial M4 64GB, intel 4500Mhd) + dock + 23" IPS
mobilcarl
Junior

Další stránka