tichy cladic na cpu AMD PHENOM II X4 965

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Baterak 21. 6. 2012 06:53

Ahoj,
potreboval bych poradit nejaky tichy chladic do me sestavy. Nyni mam Gelid Solution Tranquilo rev. 2, ktery chladi bajecne, zatim jsem se nedostal s cpu pres 40°C problem ale vidim s hlukem. cladic ma sice uroven hluku mezi 12-25,5. dB, ale vzhledem k tomu,ze jsem poslednich 6let mel pouze notebooky nemohu si zvyknout na hluk pc. mam velmi tichy zdroj, ve skrini dva 14cm vetraky (vepredu a v zadu) veskere komponenty maji uroven hluku pro me prijatelnou az na cpu. Koukal jsem se treba na Noctua NH-C12P SE 14, ktery ma hlucnost 10.1-19.6 dB 1415kc na alfacomp.cz
Doporucite mi ale nekdo jeste neco tisiho pro Amd socket AM3, s cenou okolo 1500kc?
Baterak
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 21. 6. 2012 07:35

Mně se osvědčil Arctic Freezer Xtreme Rev.2. Je silně předimenzovaný, větrák se běžně při kancelářské práci ani netočí. Nevýhodou je velká hmotnost a z toho plynoucí nebezpečí ulomení výstupků na soklu. Nesmíte zkrátka s počítačem mlátit :-)
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Baterak 21. 6. 2012 08:42

Nerad bych polemizoval o ucinosti vaseho chladice,ale jak jsem se koukal,tak ten artic... je dimenzovany na 160w. pokud vim,tak moje tranquillo je dokonce na 200w a pokud vim,muj procak ma 95w, tudiz to moje tranquilo je silne predimemzovane a stejne se toci pomere hlucne.navic kdo pracuje s pc jenom "kancelarsky"? navic vyrobcem udavana hlucnost v jednotkach sone mi opravdu nic nerekne. nevite,kolik ma dB?
Baterak
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 6. 2012 08:45

Nebylo by řešením chladič vyčistit, přepastovat a snížit otáčky ventilátoru? 40°C je zbytečně nízká teplota, na kterou větrák bude točit vysoké otáčky. S teplotou můžeš jít bezpečně na 60°C zcela bez problému.

Dál by se slušelo ještě uvést, co máš za skříň a jak je řešené airflow ve skříni. Nejlépe uvést úplnou sestavu a udělat fotku s otevřenou bočnicí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Baterak 21. 6. 2012 09:13

sestava je uplne nova,takze chladic nema cenu ani cistit,ani prepastovat. Case vyfotim,az budu doma. ale tam urcite horko nebude. jak jsem psal, ve predu a v zadu jsou 14cm ventilatory,zdroj je umisteny dole. v bocnici dva otvory pro dalsi dva 14 cm vetraky. mam chladic s ventilatorem. na HDD,chipsetu..
mozna hloupy dotaz,ale jak snizim otacky? ty si ridi deska,ne?
Baterak
Junior

Odeslat příspěvekod koenzim 21. 6. 2012 09:45

Netreba hned menit cely chladic, staci vymenit na nom ventilator. Lacnesia volba AC F12 PWM alebo drahsia Noctua NF-F12 PWM. Samozrejme zregulovat (co uz je asi nejak aj teraz).
koenzim
Junior

Odeslat příspěvekod WulFgaR77 21. 6. 2012 10:04

http://www.zive.cz/clanky/speedfan---au ... fault.aspx
http://extrahardware.cnews.cz/tiche-pc- ... entilatoru
http://www.jet.ic.cz/other/speedfan.png
http://www.svethardware.cz/art_doc-9236 ... 048F0.html
http://www.modding.cz/?p=289

a tak dále a tak dále......
napsáno toho bylo tuny
hledej PWM regulace a SW (voltage) regulace...
Reguluje se buď pomocí BIOSu nebo SW dodaným k desce anebo SW třetích stran (viz Speedfan)
WulFgaR77
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 6. 2012 10:17

Na tom Gelidu staci jen vymenit ventilator za AC F12 PWM. A mas hotovo. Pokud jsi turbo narocny na hluk, ber Noctua NF-P12 PWM.

Zadny novy chladic kupovat nemusis. Ze stoji puvodni ventilator u Gelidu za ho...uby, to rikam po celem foru uz dva roky. A stale se najdou jedinci, kteri uveri blabolum z jinych for, jak je ventilator bozi.

NENI.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Baterak 21. 6. 2012 11:02

kdybych uz kupoval ventilator,tak bych sel urcite do toho noctua nf.... ale ted otazka jestli neni lepsi vymenit v alfe moje tranquillo ktere stalo nejakych 670kc rovnou za cely nectua nh-c12p se 14, ktery dohromady stoji 1415kc,takze bych konecne reseni mel cca o 200kc drazsi,nez kupovat jen ventilator za 500kc a kombinovat hladic Gelidu a ventilator noctua? nebo ty chladice jsou na stejne urovni?
Baterak
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 6. 2012 11:13

Jaký máš zbytek sestavy?
Noctua nemá smysl, pokud tam není hodně tichý zdroj, pokud tam jedou HDD, a taky pokud máš klasickou aktivně chlazenou grafiku s default chladičem.
I ta F12 umí být hezky tichá, po regulaci.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 6. 2012 11:18

Prave proto, co pise Hans, jsem mluvil o Arcticu. Pokud nemas odhlucneny disk, Accelero na grafice, zdroj od Enermaxu, enbo Seasonic X-Series, nema Noctua vyznam.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 6. 2012 11:56

Ještě mě tak napadlo, jsi si jistý, že hluk dělá ten chladič CPU? Abys pak třeba nezjistil, že jsi tam dal Noctuu, ale hluk je pořád stejný. Ten hluk může klidně dělat grafická karta. Nebo i zdroj...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Baterak 21. 6. 2012 12:30

jak jsem jiz psal, hluk osatnich komponentu je pro me vyhovujici,zdroj mam seasonic energy knight ss 500 ET BRONZ 500w OM, grafika nvidia geeforce gt 440,disk seagete baracida 500gb 7200, uchycen pres silikonove podlozky. navic,jak jsem taky uz psal,procak ma 95w a to tranquillo nejakuch 200w,takze mi teplota zatim nestoupla nad 41°C,takze si jeste pohraju s tema otackama,kazdopadne nad 50°C byc nechtel jit kvuli stabilite systemu a zivotnosti procaku

-- 21. 6. 2012 13:34 --

jinak tim vetrakem cpu jsem si jisty, ptz jsem "strcil hlavu" do case a poslouchal,co tam dela kraval a nebyl to ani zdroj,ani grafika,ani ventilatory v case...
Baterak
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 6. 2012 12:35

Do tohoto setupu, pokud je tam Seasonic, hod na Gelida Arctic F12 PWM a mas vystarano. Bude to nasobne tissi.

Vyhledove bych osadit ten samy F12 PWM v poctu minimalne 2ks do skrine jako nasavaci a vyfukovaci, no a treti do zdroje, namisto puvodniho.

Potom bude delat hluk uz jen grafika, tam jde tez puvodni vetrak z chladice odebrat a pres stahovaci pasky nabastlit F12 PWM ... a pak uz chybi jen Himuro, abys mel Semi-LN sestavu.

KineCZek

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 6. 2012 13:14

- proc jen 50C? do 65 je na pohodu a rozhodne nema vliv na zivotnost ani funkci. evidentne je ten hluk protoze neregulujes spravne otacky a mas to na automat.
- mas pretaktovano? pokud ne doporoucuju podvoltovat. (viz zde na foru tema Karlosuv undervolt)
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Další stránka