Doladění hlučnosti sestavy

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod arzach 17. 6. 2013 08:35

Mám teď nový počítač, který je sám o sobě docela tichý, ale když jsem se díval na teploty a poslouchal větráčky, říkám si, že by šel ještě vyladit. Osazení: deska Gigabyte B75M-D3V s procesorem Intel Pentium G2020 a větrákem Chladič CPU Arctic Freezer 7 Pro rev.2. K tomu jsou v bedně dva větráky Arctic-Cooling Arctic F12. Otáčky jsou u obojího přes 900. To je hodnota, která je udávaná i jako minimální Arctic Freezer. Teplota procesoru se pohybuje mezi 30 a 40 stupni. Nastal teď akorát jeden malý problém, že deska přestala ukazovat otáčky Arctic-Coolingů, ale oba jedou. Díky za tipy, jak takovou konfiguraci doladit.
arzach
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 23. 6. 2013 18:28

Neuvádíš, jakou máš skříň a zda tam nemáš nějakou GK.
Pokud je to ale jen "kancelářský" stroj bez externí GK a zdroj standardně v horní pozici, tak ty 2 přídavné větráky můžeš odpojit. PC jen s G2020 dokáže bez problémů odvětrat samotný zdroj.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod Salamander 26. 6. 2013 22:15

No, ono Arctic Freezer neni zrovna nic extra ticheho a vetracky od AC uz vubec ne.
Desky od GB na regulaci vetracku taky nebyly nic extra. Pokud mas teplotu CPU i v zatezi do cca 50-60 stupnu tak klidne ty otacky vetracku sniz, nevim jestli to u te tve konkretni desky pujde, ale jestli ne, tak je nejjednodussi koupit za par korun rezistory a zapojit je pred vetracky.
Salamander
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 6. 2013 05:58

Ale prosímtě. Jednoduše propoj F12ky s Freezerem pomocí PST a reguluj na nejnižší možnou mez.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod mmmjack 28. 6. 2013 14:08

No na mojí D3H mám v biosu PWM na Manual a na 0,75, a taky mi běží v minumu na cca 900 (928 CPU a 888 Case fany), nic jiného jsem s tím nevymyslel, stejně jsou tišší, než fan na VGA a disky je s přehledem přeřvou a předrnčí.
Ještě jsem laboroval se SpeedFanem ale už ani nevim jak to dopadlo, mám dojem, že otáčky fanů se mi ovlivnit nepodařilo, na VGA ano (stejně tak v Afterburneru).
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dodiken 28. 6. 2013 18:29

To mmjack, arzach:
A keď to zmeníte v BIOSe na Silent, tak ani potom to nechce točiť menej otáčok?
Define R4, Nexus Value 430, Pure Platinum Z77, i5-3470@3800MHz - Matterhorn Pure + P12, Radeon 7790 - AC S1 + D12SL, Kingston 2*4GB-1333MHz, Kingston SVP200S3/60GB, WD5002AALX, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
dodiken
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 6. 2013 18:58

Desky od Gigabytu jsou v regulaci aktualne TO NEJLEPSI NA TRHU a ventilatory Arctic nabizeji nejlepsi pomer vykon/hlucnost na soucasnem trhu. Napriklad tri nezavisle okruhy, zvladajici PWM i napetovou regulaci, CPU_FAN schopny ridit napetove napr nema ani MSI, ani ASUS. (!) Gigabyte ano.

Naopak rezistor je nejvetsi hloupost roku, protoze v zatezi sam otacky ventilatoru nezvysi. Tzn muzes mit stroj bud tichy, a nebo vykonny.

Prosim, nesirme na nasem foru blaboly. Dekuji.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod arzach 28. 6. 2013 20:37

Denkez: Skříň má Fractal Design Define mini, která má dva větráky standartně.
dodiken: Silent mám nastavené, ale pod 900 to nejde. Ona je to minimální hodnota toho chladiče. Přes ani Speedfan to níž nedám.
Ty větráky točí zbytečné rychle, tak se ptám, jestli je nějaké jednoduché funkční řešení, jak je trochu zklidnit a ztišit.
arzach
Junior

Odeslat příspěvekod dodiken 29. 6. 2013 04:43

Ja čo som mal starú dosku ga-m56s-s3 a na nej Frezera64, na ktorom bol PWM ventilátor a v BIOSe som nastavil linear 3-pin namiesto PWM, tak ten vetrák točil od 300rpm.
Sám som bol z toho prekvapený, lebo v popise k ventilátoru bolo písané sa mi zdá 900-2200rpm.
Vyskúšaj zmeniť z toho PWM na ten 3-pin, možno to stíchne.
Define R4, Nexus Value 430, Pure Platinum Z77, i5-3470@3800MHz - Matterhorn Pure + P12, Radeon 7790 - AC S1 + D12SL, Kingston 2*4GB-1333MHz, Kingston SVP200S3/60GB, WD5002AALX, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
dodiken
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 6. 2013 10:02

Tak ono nejlepsi je stejne nastavit si rizeni dynamicky on demand softwarovou cestou...

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod mmmjack 29. 6. 2013 11:00

V Biosu pri nastaveni Silent je to to same. Ja mam i na freezru pripchnuty F12 PWM, takze minima by mely byt tech 300, ovsem ne HW cestou.
Jak jsem psal, zatim jsem to resit nemusel, protoze mi je bezpecne prerve zbytek sestavy, hlavne tedy ta squadra ploten. Uz setrim na 7200.14 (asi 3 TiB), nevim jestli bude potreba jej davat do boxu, i tak bude urcite o hodne tissi nez ty 4 soucasne, pak uz zbyva VGA.
PS: nechtel jsem tomu dlouho verit, ale ty vibrace jsou opravdu otresne, takze pouzivani boxu na ne velmi dobre chapu.
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alke 29. 6. 2013 13:55

SpeedFan.Ohledně toho je zde napsáno od Kina hodně.Pak už bude ticho.
Na domovský stránce SF je i návod.
mmmjack: měl jsem v odhlučněný skříni 7200.12 1TB v himuru a rozhodně ta nejhlučnější věc v kompu(nemám grafiku).Vyměnil jsem ho za 2,5"(5400ot.) a je klid.
alke
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 6. 2013 15:20

A ted si vezmi, ze treba u mne by i ten 1TB 5400rpm 2,5" disk byl i pres dvoji odhlucneni i tak nejhlucnejsi vec v celem PC..

KineCZek

Odeslat příspěvekod alke 29. 6. 2013 17:51

on je to vlastně 320GB(že by 1 plotna?) z notasu a je jen gumou "upevněn" ve velkým himuru :-) ,který leží na dně,je fakt tichej.
AC točí v idle nějakých +-420 ot. a někdy,jen někdy v noci(bydlím na vesnici) bych řekl,že ho slyším.Musím ale sedět u bedny.
alke
Junior

Další stránka