Přehřívání CPU?

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Drakeus 12. 11. 2013 23:46

Zdravím,

Omlouvám se, vím, že těchle topiců je tu spousty a právě proto najít pro sebe tu správnou odpověď je o to těžší.

Poslední dobou se mi samovolně restartuje počítač, tak jsem se začal zkoumat teploty. V BIOSu mi to ukazuje 34 stupňů Celsia, takže pohoda. Ale SpeedFan mi ukazuje CPU teplotu 93 AUX 52 , teplota jader okolo 35. Hardware monitor to samé. Předpokládám CPU je teplota na povrchu procíku? Je možné, že při teplotě jader 35 se lze dostat na teplotu CPU 93?

Sestava (cca před dvěma lety doporučovaná tady):
Arctic Freezer 13 + 2x Arctic-Cooling Arctic F12 PWM
PC skříň Cooler Master Elite 370
Intel Core i5-2400, 3.10GHz, 6MB, LGA1155,32nm, 95W, BOX
Corsair zdroj 430W Builder Series CX430 V2
Kingston 4GB (Kit 2x2GB) 1333MHz DDR3 CL9
MSI NVIDIA GeForce 560 GTX, 1GB DDR5
ASUS P8H61 EVO Rev 3.0, H61 (B3)

Teď študuju google a dočetl jsem se, že nějaká série i5 měla vadné teplovodivé pasty...je to možné, že by za teplotu 93 (pokud čidla nekecají) mohla špatná pasta? Nebo je v háji procík? deska?

Díky
Drakeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 11. 2013 23:56

Pokud to jsou teploty v klidu tak je určitě něco špatně. Hoď sem screen teplot z HW monitoru.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Drakeus 13. 11. 2013 00:15

Tak jsem to vytípnul.

temp2.png
temp2.png (53.02 ) Zobrazeno 4845 krát

temp3.png
temp3.png (25.16 ) Zobrazeno 4830 krát

temp.png
Drakeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 13. 11. 2013 02:26

proč nejdeš tou nejschůdnější cestou? některý hodnoty NESTOJÍ za sledování...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 11. 2013 07:02

Teploty CPU jsou max 43°C. Zkus tátěžový test a sleduj teploty.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Drakeus 13. 11. 2013 09:02

kernel_panic: sorry asi jsem ještě rozespalej nebo moc blbej, co je ta nejschůdnější cesta? Pokud ty hodnoty jsou v pořádku a to co se mi nezdá nestojí za sledování (CPU), tak ok, půjdu hledat problém jinde.

Python.p: Až se vrátím z práce, tak ho zkusím. A sledovat mám teda které hodnoty?:-)

Díky
Drakeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dodo677 13. 11. 2013 17:11

Věř spíš údajům z HW Monitoru..... SpeedFan často ukazuje nesmysly(respektive v tom má trošku zmatek....ale i v něm vidíš v položkých Core 0-3 správné hodnoty....).....
Sleduj řádky pod Intel Core I5 2400 Temperatures.....
Kamená kontrola by mohla spočívat v šáhnutí na pasiv chladiče....pokud by měl procesor skutečně 90° tak bys na něm neudržel ani chvilu prst....(pokud pominu problémy typu KO heatpipky....)
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Drakeus 13. 11. 2013 19:04

Tááákže jsem ho pěkně zatížil a ani jedno jádro nepřekročilo 60 stupňů (což předpokládám je asi ok). Naopak ta proklatá teplota CPUTIN při max. zátěži klesla na 61 stupňů. Jakmile zatížení skončí, hned to zase vyleze přes 90 a takhle cyklicky stále dokola. Pasiv chladiče 90 stupnů stopro nemá. Takže nechápu co to kde měří, ale myslím, že v prociku problém nebude. Paměti, disk, grafárna jsou ok, takže mi zbývá ještě zdroj nebo deska.

Díky všem.
Drakeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 11. 2013 19:23

Nekde muze byt nezapojene nebo zblaznene cidlo = neresit. Teplotu nejvice topivych soucastek mas /gpu, cpu/, rid se jimi.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 11. 2013 19:30

IMHO bych pro jistotu přepastoval CPU kvalitní stříbrnou pastou.
Může se taky jednat o vadné teplotní čidlo.
Drakeus píše:Poslední dobou se mi samovolně restartuje počítač

Podezíral bych především laciný zdroj:
Drakeus píše:Corsair zdroj 430W Builder Series CX430 V2

Pro žravý VGA
Drakeus píše:MSI NVIDIA GeForce 560 GTX, 1GB DDR5

nemusí být po letech provozu zdroj už dostatečně výkonný.
Co s tím?
Zjistíš to prostou výměnou zdroje za výkonnější a kvalitnější.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drakeus 13. 11. 2013 21:02

Milanr1: Díky za postřehy, na přepastování se chystám.

Jinak já tuto sestavu řešil tady na fóru a ten zdroj byl snad přímo v těch doporučených sestavách od Kineczeka, tak jsem myslel, že to není úplně laciný šmejd! :-D ..já si tak ještě pamatuju, že fortron byl tak před 15 leti celkem špička na poli zdrojů, teď už je to prý šmejd a naopak Corsair by měl být celkem kvalita.
Drakeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 11. 2013 22:28

DS jsou limitované cenou.
V nejlevnějších kategoriích se jedná o optimální zdroj v parametru cena/výkon.
Nic to nemění na faktu, že každý zdroj časem ztrácí výkon.
Laciné zdroje rychleji, kvalitnější pomaleji.
Tím netvrdím, že zdroj je pachatelem
Drakeus píše:Poslední dobou se mi samovolně restartuje počítač

Může to být libovolný hw.
IMHO bych začal právě zdrojem: je snazší ho vyměnit než třeba MB nebo systémový disk apod.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dodo677 14. 11. 2013 21:42

tepoty sou ok....? > přepastování nemá smysl....

Memtest (test RAM)
>
HDtune (na hrubo kontrola disku)

Pokud se PC nerestartuje např při hře tak bych přetížení zdroje moc pravděpodobný neviděl......
Corsair obecně lepší značka ....sice CX není nic extra....což ukazuje samotná cena....určitě to ale není nekvalitní zdroj.... bohužel vše je poruchové...a u ničeho se nedá garantovat 100% chod.....

Zkus popsat přesněji ten restart.....
Stává se to za čistě náhodně bez ohledu na to co děláš....?
pc se prostě restartuje...? nebo před tím spíš zatuhne a až pak následuje restart..?
Četnost restartů?
co pro vyloučení sw problému zkusit nějaké liveCD...? Slax?....jestli bude padat i tam....?
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 11. 2013 21:43

A co dump, ten by nebyl? :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Drakeus 15. 11. 2013 12:46

Tak jsem tomu snažil včera věnovat a vypozoroval jsem následující:
RAM - ok
Disk - ok
Při žádném testu nebyl nikde problém.

Restart bych popsal asi jako spíše zásek (hodí se mi černá obrazovka, zvuk běží o něco déle) a pak následný restart. Do toho prvního restartu může počítač běžet klidně hoďku (včera při testování disku jel v poho přes dvě hoďky). Můžu být jen ve winech a utvářet hodnoty nebo hrát wot je to jedno. Jakmile se stane první restart, tak pak (pokud úspěsně naběhne) jsou restarty velice částé, stačí třeba jen otevřít prohlížeč a jede se znova. Občas se stane, že se restartuje několikrát po sobě, občas už při restartu zamrzne a už prostě dál nejede (po fázi s možností jít do Biosu). Pokud se dostanu do fáze Menu Windows (windows byl nestandartně vypnut - možnost jít do nouzového řežimu), tak pokud dám spustit normálním způsobem tak to je 50 na 50, občas nastartuje občas ne. V případě Nouzového režimu - tam se dostanu vždy! Ale i pak po úspěšném startu nouzového režimu se děje ta situace nenadálým zásekem a restartem.

SW zkusím asi dnes (mám nachystanej linux), když se k tomu dostanu. Mně to spíš přijde , že se mi něco přehřeje, unaví a pak mu prostě trvá nějakou dobu než se vzpamatuje. Tipnul bych si deska, zdroj nebo i GPU (ale tím, že teploty na ní jsou v poho bych jí mohl vyloučit?)

Python.p: Dump? Až dorazím z práce tak ho zkusím najít! :-) ....jinak modrá obrazovka smrti ani v jednom případě nenastala.
Drakeus
Kolemjdoucí

Další stránka