Tiché chlazení

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Libb 2. 2. 2014 12:30

Přeju hezký den,
koupil jsem si PC jako domácí server, základem je procesor Celeron G1620 (patice 1155, Ivy Brigde 22nm, TDP 55W). Je u něho boxovaný chladič, ale subjektivně dělá větší kravál, než ten, co mám na pracovním PC s i5.
Takže dotaz: jak dosáhnout co nejtiššího chodu? Jede mi to nonstop pod stolem...
Předpokládám vyměnit chladič za jiný - co doporučíte? A případně má cenu podtaktovat to? Výkon moc nepotřebuju, nejnáročnější věcí, co tam běží, je DLNA server.
Operační systém je Windows Home Server 2011 (modifikovaný 2008 R2) x64.
Děkuji
Naposledy upravil The Shitman dne 2. 2. 2014 12:33, celkově upraveno 1
Důvod: Přesunuto ze sekce Overclocking
Libb
Junior

Odeslat příspěvekod satai 2. 2. 2014 12:58

Vymenit chladic na CPU a mozna neco dalsiho. V jake je to skrini? Jake dalsi chladice, jaky zdroj?
Understanding is a three edged sword. Your side, their side, and the truth.
satai
Junior

Odeslat příspěvekod Libb 2. 2. 2014 13:10

Skříň je tahle: http://interlink.tsbohemia.cz/kme-1558- ... 66689.html
Další chladiče nejsou (kromě toho ve zdroji).

Že vyměnit chladič na CPU je mi jasné (to je hlavní zdroj hluku bych řekl), ale právě bych potřeboval doporučit nějaký osvědčený.
Libb
Junior

Odeslat příspěvekod JakubCh 2. 2. 2014 13:23

Hele, zapřemýšlej o tom, že server umístíš někde, kde může být hlučný, jak chce (samozřejmě s nadsázkou). UTP kabel opravdu JDE rozvést po bytě, stačí koupit lišty a trošku si pohrát.
JakubCh
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 2. 2014 14:03

podtaktovat ani ne, spíš zkusit podvoltovat, jestli tě to pustí.
jinak box chladiče jsou u dvoujader jiné, než u i5/i7 (ty mají měděné jádro a jsou lepší).
Jako lowcost řešení se někdy i nabízí použití boxu z i5/i7 na celeron :)

Jinak tohle CPU se dá se správným chladičem zvládnout i pasivně, když na to přijde.
Tedy otázka zní, kolik jsi ochoten investovat a jaký je zbytek HW (aby mělo smysl jít do něčeho dražšího, případně).
JInak takový základ je
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1
a zregulovat.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Libb 2. 2. 2014 15:53

Jakub: bohužel jediné místo, které přichází v úvahu, je moje pracovna - už i to je vlastně předelaná šatna :) Balkon, ložnice, dětský pokoj ani obývací pokoj asi nehrozí a na chodbě není kde. Jinak by to bylo ideální řešení. Dřív jsem měl NAS Synology a ten slyšet nebyl.

alfah4ns:
Je tam ještě tahle deska: http://interlink.tsbohemia.cz/gigabyte- ... 57478.html
a pak disky, tech bude postupně víc a víc, ale před ně asi dám pomalootáčkové větráky 12cm, není to nic s důrazem na výkon, spíš krátkodobě přenést pár GB, pustit film přes DLNA a tím to končí.

To pasivní chlazení mě zaujalo, co je správný chladič? Při pořizování jsem šel hodně po ceně, protože jsem to potřeboval mít co nejdřív aspoň nějak funkční, ale nemám zásadní problém s tím, když bude chladič stát tolik, co procesor, akorát bych nerad šel do vodníka - nemám s tím zkušenosti.

Děkuji
Libb
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 2. 2014 16:07

jsou tam disky -> použij tu alpinu z odkazu + zreguluj to, pasiv nemá smysl, HDD to přeřvou.
.
alfah4ns
Ex-moderátor