Postupné snížení hluku počítačové sestavy

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod majja1 11. 9. 2016 08:39

Dobrý den,

předem se omlouvám za jisté rozčílení některých z vás, kteří tu začnou s tím, že neumím hledat atd. Jako "hloupý" řemeslník nejsem žádný IT odborník (spíše patřím na druhou stranu škály IT znalostí) a mám, po 14-ti denním čtení místního fóra a hledání na Googlu, hlavu jako pátrací balón.

Dostal jsem od své ženy počítač a rád bych se zbavil pocitu, že vedle mě startuje letadlo. Jde mi jen o ztišení, ULN z tohoto opravdu ne, rád bych se vyhnul i okamžité výměně komponentů.

Počítač:
Zalman R-1
Gigabyte Z170-D3H
Intel Core i5-6500
VGA nV MSI GTX 950 2GD5 OCV1
Zdroj SEASONIC SS-500ET, T3
Gelid Solution Tranquillo, CPU cooler - revize 3
SSD + HDD WD 2TB Red

Rád bych vás tedy požádal o radu.

Napadlo mě začít výměnou větráčků v bedně za 4x Arctic F12 silent. Jestli jsem to pochopil tak většinou zapojujete do vláčku přes 3-pin rozdvojky. Jaké rozdvojky používáte? Nebo je to úplně jedno?

Dost často jsem tu četl, jak někdo špatně koupil větrák, který neumí deska regulovat. Zvládne z170-d3h deska SW (Speed Fan nepodporuje desku) napěťovou regulaci 3-pin větráků nebo mám raději koupit PWM větráky?

Dále jsem myslel na výměnu větráku na chladiči procesoru za Noctua NF-p12 PWM.

Byl by někdo ochotný poradit zda je to nesmysl, případně, jak to řešit lépe,či dál pokračovat?
majja1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod harrym 11. 9. 2016 09:18

S i5 a GTX950 nikdy tichého PC nedosáhneš. Pokud jsi chtěl tiché PC, tak sis měl koupit G4500 nebo i3-3100 a používat v nich integrovanou grafiku G530. Na jednodušší hry typu World of tanks ve fullHD více než dostačující. Obojího - výkonu i ticha - lze dosáhnout jen velmi obtížně.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sislik 11. 9. 2016 10:07

Pritelkyni jsem postavil PC se stejnym CPU a na doporuceni tutoho fora jsem tam dal chladic:
https://www.czc.cz/silentiumpc-spartan- ... 60/produkt
a zdroj:
https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power- ... 30/produkt
v PC neni HDD a momentalne ani dedikovana grafika, takze o dost min tepla
jako case mam starej bigtower AOpen a PC je naprosto tichy, byl jsem schpnej ho slyset jen pri testech, kdy jsem zkousel max teplotu pri dlouhodoby zatezi, ale i tak to bylo pomerne tichy a nerusivy
v case nemam zadny dalsi ventilatoru - jen na CPU a ve zdroji
zkus si porovnat papirovy parametry tvyho chladice a zdroje s myma a muzes zkusit odhadnout, jestli to ma smysl... ale pokud je hlavnim zdrojem hluku grafika, tak nevim
Sislik
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 9. 2016 10:10

Ticha lze dosahnout i se sestijadrovym i7 6850k a 2x GTX1080. Jen to holt neco stoji.


Osobne bych zacal prectenim tematu ULN ROZCESTNIK v sekci PC sestavy. Tam je receno vse potrebne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ozzy2 11. 9. 2016 10:12

Ale no tak.......
Uchladit tiše jde třeba i Core i7 6700.

V tvém PC jsou špatně vybrané komponenty. Škoda, že jsi se nepřišel poradit před koupí.

Ale k věci.
Tvoje deska podporuje na všech konektorech PWM regulaci, takže kup 3 x Arctic Fan F12 PWM. Dva do skříně a jeden na chladič procesoru.
V biosu nastav (manual strana 24 - 24).

Na grafické kartě je třeba vyměnit chladič za ARCTIC Accelero Mono PLUS.

Disk vložit do Scythe SCH-1000 Himuro.
Se zdrojem nic neuděláš, jedině vyměnit.

edit: než jsem to sesmolil odpověděl KineCZek
Není špatných odpovědí,jsou jen špatné otázky.
ozzy2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majja1 11. 9. 2016 10:26

Děkuji všem za příspěvky a rady.
Počítač jsem dostal jako dar od ženy, která mi chtěla udělat radost :)
Jen ten pc zní jak letadlo a toho se chci zbavit, aby to bylo na úrovni normálního pc a opravdu nemám tendece ani schopnosti z toho dělat ULN.

Zkusím tedy ty f12 pwm a větrák na grafiku, pak pokračovat dál.
Naposledy upravil majja1 dne 11. 9. 2016 10:27, celkově upraveno 1
majja1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod harrym 11. 9. 2016 10:26

A pokud ta i5 není přetaktnutá, tak bych srazil -100mV.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod R4YNE8 11. 9. 2016 10:45

Kolik otáček točí ventilátory? Spíše vidím problém v tom, že jedou fany zbytečně na vysoké otáčky a z toho plyne zvýšený hluk rovnající se startujícímu letadlu :-)) .

Buď nastavit v biosu skříňové ventilátory na silent mode a CPU automaticky regulovat přes PWM a sledovat, co to udělá nebo ještě lépe regulovat, monitorovat přes SpedFan. Jen se musí nastavit regulace na manuální režim v záložce rozšířené. Návodu jak nastavit je na internetu hodně.
Případně se dají koupit odporové adaptéry, ale to je opravdu nouzové až zbytečné a není moc vhodné z důvodu trvale snížených otáček.

Vzhledem ke komponentům a skříni bych Noctua ventilátory nekupoval, stačily by bohatě již zmíněné AC F12 Silent a za ušetřené peníze investovat do HDD rámečku. WD Red je hlučnější řada pevných disků, takže by to mělo smysl.
R4YNE8
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 9. 2016 11:14

F12 Silent by mely v CHA_FAN konektorech fungovat i regulovat.


Mas nekde foto vnitrku toho PC? Mohlo by pomoci.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majja1 11. 9. 2016 12:08

Hned jak se vrátím z pracovní cesty, tak přidám fotku.
majja1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 11. 9. 2016 13:10

Tvůj chladič CPU je normálně tichý, otáčky běžně 800-1200
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cadworker 11. 9. 2016 13:59

Ztišoval jsem u sebe něco podobného. Základem bude rozchodit regulaci větráků, resp zjistit, které dělají největší kravál. Skříňové je snadné vyměnit za levné tiché AC. Pro tazatelovy účely bude nejspíš stačit Tranquillo zregulovat, není nejhorší. Už si nevybavuju, jak nízko otáčkama šel. Pak už posoudit hluk grafiky a zdroje. Osobně mi dělal největší kravál větrák v mém Seasoniku, zejména v zátěži. Tam jsem to řešil silnějším a tichým zdrojem. Na grafice jsem měnil chladič za Accelero. Ale to už chce zkušenosti. Já měl štěstí a šlo to. Vibrující HDD jsem měl dlouho pověčený na gumách. Když jsem ale ztišil celý počítač, pořídil jsem Himuro, resp. z bazaru Acutake Darkdisc2.

-- 11. 9. 2016 15:07 --

Mimochodem, chtěl bych poděkovat místním borcům za spoustu užitečných informací, hlavně KineCZekovi za návody, které píše a udržuje tady na fóru. Prošel jsem si i lepením tlumící hmoty ve skříni. Pochopitelně ve dvou vrstvách :D
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod alter012 11. 9. 2016 16:25

Keď ti vadí hluk tak to zober do svojích rúk a kúp si :
https://www.alza.sk/akasa-control-panel ... d=18849170
a budeš mať po starostiach . Aj zníženie o pár desiatok otáčok stíši tvoj venetilátor a na teplote to ani nepoznáš. Keby som to nmal , tak ti to nedoporučujem .
alter012
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 9. 2016 16:27

Zcela vyhozené peníze.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod R4YNE8 11. 9. 2016 17:35

alter012 píše:Keď ti vadí hluk tak to zober do svojích rúk a kúp si :
https://www.alza.sk/akasa-control-panel ... d=18849170
a budeš mať po starostiach . Aj zníženie o pár desiatok otáčok stíši tvoj venetilátor a na teplote to ani nepoznáš. Keby som to nmal , tak ti to nedoporučujem .


Jak psal KineCZek, u jeho desky stačí nastavit regulaci softwarově a není potřeba kupovat manuální regulátor.

Pokud by ovšem dotyčný chtěl, mohu mu nabídnout použitý CM CoolDrive4, ale ten je vhodný ke starším sestavám, kde softwarová regulace na desce funguje nespolehlivě. To jen k tomu, aby dotyčný zbytečně nekupoval nový, drahý. Byla by to zbytečnost. ;-)
R4YNE8
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků