Zapojení ventilátorů pro Fractal Define R4

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xkarlos 24. 11. 2016 21:55

Ahoj,

potřeboval bych poradit jak zapojit ventilátory ve Fractal Define R4.

Sestava (starší :) ):
Deska Gigabyte GA-MA770T-UD3P, která má 1x CPU 4-pin PWM + 3 klasické 3-pinové konektory.
Fractal Define R4 + zdroj Corsair RMx
Phenom™ II X3 Triple-Core 720 Black Edition – bez přetaktování + Freezer 64 Pro
GK HD5700 + Accelero L2 plus
HDD bude bez Himura

Uvažuju o 4x Arctic cooling 14cm (2x vepředu in, 2x nahoře out), ale nevím jestli zapojit vše v sérii do jednoho PWM konektoru. Utáhne to? Nebo raději zapojit jinak?

Je lepší v tomto případě 14 cm nebo 12 cm? Do ventilátorů nechci dávat víc než 1000 Kč celkem.
Regulovat otáčky bych chtěl přes speedfan.

Poradíte?

Díky za rady
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 11. 2016 21:56

AC F14 + dostatek rozdvojek by mohlo tvůj problém vyřešit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 11. 2016 22:27

xkarlos píše:Deska Gigabyte GA-MA770T-UD3P, která má 1x CPU 4-pin PWM + 3 klasické 3-pinové konektory

Podle manuálu má deska 2x 4-pin + 2x 3-pin. Uvedl si správně model?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xkarlos 24. 11. 2016 22:51

Model jsem napsal správně, jen ten druhý 4pin podle manuálu není PWM, tak jsem to v popisu zjednodušil. Proč to tak je netuším.

CPU FAN:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V / Speed Control
3 Sense
4 Speed Control

SYS FAN:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V / Speed Control
3 Sense
4 Reserve
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 25. 11. 2016 00:13

PWM není, ale napěťová regulace na něm funguje. Pořád lepší, než vše věšet na CPU_FAN.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xkarlos 25. 11. 2016 13:48

Takže přes PWM nechat jen CPU FAN?
+
SYS FAN1 - přes rozdvojku 2x AC F14
SYS FAN2 - přes rozdvojku 2x AC F14

Je možné řídit AC PWM regulovat napěťově? Že bych koupil PWM pro případ nové desky ...
Rozdíl v ceně není velký

díky
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 11. 2016 21:34

xkarlos píše:SYS FAN2 - přes rozdvojku 2x AC F14

Zda jde SYS_FAN2 regulovat není zřejmé. Musíš to (např. pomocí SpeedFanu) otestovat.

xkarlos píše:Je možné řídit AC PWM regulovat napěťově?

Ano. Ovšem má to své nevýhody - rozsah regulace je zpravidla nižší a rozběhové otáčky vyšší.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xkarlos 27. 11. 2016 23:13

Tak jsem to zkoušel a nejde mi regulovat otáčky na SYS_FAN1 ani SYS_FAN2.
SYS_FAN1 by ale podle manuálu regulaci měl umět.

Zkoušel jsem v BIOSu System Smart FAN Control - Enabled i Disabled - žádná změna.
Navíc otáčky CPU fan je možné regulovat pomocí Speed 1 i Speed 3 (nechápu?)
CPU fan automaticky reguluje deska i speedfan.

Tak to vypadá že na regulaci můžu zapomenout.
Co může být špatně? Myslel jsem že regulace dřív fungovala, ale nepoužíval jsem ji kvůli mizerné skříni. Takže kdo ví ... možná to nejelo nikdy.

Díky
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod polda 28. 11. 2016 10:09

Co vůbec máš za větráky, nic jsem tu nevycetl.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod xkarlos 28. 11. 2016 12:29

Já se právě ptám jaké koupit. Desku jsem včera zkoušel s AC F12.
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 11. 2016 15:07

xkarlos píše:Tak jsem to zkoušel a nejde mi regulovat otáčky na SYS_FAN1 ani SYS_FAN2.
SYS_FAN1 by ale podle manuálu regulaci měl umět.

Jak máš SpeedFan nastaven? Hlavně Konfigurace > Rozšířené > Čip?

Příklad výchozího stavu
SpeedFan_výchozí.png

a upravené nastavení PWM 1
SpeedFan_PWM 1_změna.png

S dostupnými volbami je nutno občas experimentovat, než najdeš fungující variantu.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 28. 11. 2016 18:05

Aby ty větráky vůbec toto uměly
polda
Junior

Odeslat příspěvekod xkarlos 28. 11. 2016 19:48

Zkoušel jsem změnit nastavení speedfanu, ale moc možností tam není. Nedaří se.
SoftwareControl i SmartGuardian nepomohly.
Už mě nenapadá co jiného zkusit.

Abych se vrátil k tomu kvůli čemu jsem téma zakládal - jaké ventilátory koupit?

Napadá mě AC F14 silent nebo ACF14 a snížit napětí.
Co byste doporučili? Bude mít 4x silent verze dostatečný flow?

díky
Přílohy
2016-11-28_183738_cr.jpg
2016-11-28_183738_cr.jpg (60.91 ) Zobrazeno 10697 krát
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2016 21:10

Zkoušel si 3-pin i 4-pin ventilátor? V SYS_FAN1 nejde regulovat ani jeden typ?
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xkarlos 29. 11. 2016 21:40

Zkoušel jsem jen 3-pin, ale i kdyby to jelo, má smysl dávat všechny 4 ventilátory na jeden 3-pin? (AC F14). 4x 0,25A je už na hraně ...
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2016 22:08

1A na jednom výstupu mají některé desky uveden jako hraniční limit. Použít se to dá.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xkarlos 29. 11. 2016 22:57

Tak nic, zapojil jsem PWM ventilátor do SYS_FAN1 (4pin) a taky se nedá regulovat. Jediná regulace co funguje je CPU_FAN a to jak deskou, tak speedfanem.

Už to vzdávám, bude to bez regulace na skříni.

Jen bych potřeboval poradit jak to udělat

a) 4x AC F14 + snížit otáčky pomocí jednoho nebo dvou regulátorů
že je to dražší varianta by mě nevadilo, budu moct doladit otáčky. Nějaké nevýhody tohoto řešení?

b) 4x AC F14 silent a jet na nominálních otáčkách
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 11. 2016 00:14

Pozor na ty regulátory! Mohou se nepříjemně zahřívat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xkarlos 30. 11. 2016 20:04

Tak vzal bych ty AC F14 silent ale teď vidím že asi nepůjdou dopředu do Fractalu R4. Tam jsou klipy dělané na 25mm fany.

Řešil někdo co s tím?

díky
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 11. 2016 23:55

Pilník a trochu manuální práce. Ty 2mm měkého plastu to je nic.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xkarlos 2. 1. 2017 21:08

Tak mám hotovo - úprava ventilátorů šla celkem dobře. Trochu škoda že to tam nepasuje, ale co se dá dělat :)

Nakonec jsem tam dal AC F14 silent, na plný výkon byly celkem hlasité, tak jsem je zapojil přes regulátor ve skříni, na 7V už jsou tišší a teploty jsou dobré.

Takže díky za rady. Spokojenost :)
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 4. 11. 2017 21:12

Není třeba zakládat nové téma, mám podobný dotaz, proto to napíšu sem.

Časem budu potřebovat, aby se i vedle zapnutého PC dalo spát. Holt děti rostou a chceme, aby měly každý svůj pokoj, takže my se ženou se přesuneme do obýváku. Ona chodí dříve spát a já zase ponocuju u PC, takže potřebuji, aby bylo super neslyšitelné.

Něco jsem si zde o ULN sestavách přečetl, tak jsem se rozhodl pro update své sestavy, proto jsem teď koupil:
- fractal R4
- RM650x
- pasivni 1050ti kalmx
- KC400 256
- himuro na 1TB disk

Příští rok budu pokračovat v update CPU, RAM, MB a uvidím, jak bude vypadat situace na trhu, ted jsem na to už neměl kačky.

Teď konečně proč se ptám, potřebuji poradit jaké a kolik mám koupit ventilátorů, kam je umístit, jak je zapojit a ztišit. Ty původní ze skříně půjdou pryč. Chladič na CPU ninja2 podporuje ventilátor 120x120 a ten bych taky vyměnil, deska podporuje jeden 4pin a jeden 3pin. U ventilátorů nehraje roli cena, chci hlavně to ticho a účinnost, proto to zaplatím. Díky všem za vaše rady.
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 11. 2017 22:37

Co máš za desku? 4pin je na cpu? Nebo máš pin cpu, 3pin a 4 pin separe? Co za cpu? Důležitý je Airflow 2 větráky zepředu dovnitř a 2 větráky nahoře ven a jeden vzadu taky ven. Ještě může být jeden zespoda dovnitř. Budeš na tom hrát nebo jen běžná činnost? Abys neroztapel slabé GPU a větráky nebezely stejně naplno. Dá se vytvořit ticho s Articama nebo si připlatit za Noctua s tím že blbě sestavis a hucet budou taky.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 5. 11. 2017 10:45

Desku mam v podpisu,je tam 4pin na cpu a jeden dalsi 3pin.Hry moc nehraju,predtim jsem ventilatory reguloval utilitkou fanxpert2
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod polda 5. 11. 2017 20:58

V aplikaci žádný podpis vidět není.

Pin CPU jen na cpu větrák . Ostatní přes 3 pin, nebo můžeš zkusit ten regulátor na skříni na nejnižší výkon, by to mohlo fungovat než pořídíš novou desku. Pokud máš na noctua tak je kup i ti déle vydrží.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 09:26

aha, s tím podpisem jsem to netušil. Deska je ASUS P8B75-M LX, procesor i5-2500s + Scythe Ninja 2(rev.B ). Dobře, koupím teda 6ks ventilátorů 140x140 3pin do skříně a jeden 120x120 PWm 4pin na procesor. Těch 6ks 140x140 zkusím napojit na ten regulátor ve skříni. Osadím IN: dva dopředu, jeden dolů , a pak OUT: vzadu a dva nahoře.
Teď bych ale potřeboval poradit které Noctua, je jejich docela hodně druhů a nevyznám se v tom.

Noctua 140x140 https://www.czc.cz/ventilatory-chladice ... 5aioranks5

Noctua 120x120 https://www.czc.cz/ventilatory-chladice ... 5aioranks5
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 09:37

Nahoď SpeedFan. Mrkni jestli umí regulovat a pak to můžeš řešit :)

Možná bych nejdřív zkusil AC F14 Silent ! pozor jsou 27mm ! Na 7V se to dá, pokud bys jednu AC F12 silent dal na GPU (pro jistotu) mohl bys si dovolit "(ne)regulaci na tvrdo"

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod polda 6. 11. 2017 12:50

Velký chladič na cpu máš, že chceš vzít jen větrák? Výběr je opravdu jen na tobě, hlučnost a velikost aby se ti vešly dovnitř si musíš spočítat sám. Co napsal Python je rozumné. ACF silent

Pokud nebudeš moc topit kvůli hrám, by ti stačily 4 velké. Případně pak dokoupit.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 17:12

Mám tenhle chladič na CPU Scythe Ninja 2 https://www.czc.cz/scythe-ninja-2-rev-b/66681/produkt , takže na něho bych dal ten nový ventilátor.

Speedfan jsem nerozběhl, takže tudy cesta nevede.

Začal jsem přemýšlet nad těmi AC F12 silent, jsou teda fakt za pár korun, ale abych pak nemusel později kupovat Noctuu.

Dal bych i jeden ventilátor na ten pasiv grafiky a pak bych teda všechny (krom cpu) zapojil na ten manuální přepínač v case. Jak ho na pasiv přidělat?
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod malay 6. 11. 2017 17:36

Měl bys zkusit využít toho, že máš CPU se sníženým TDP a k němu velmi výkonný chladič s celkem velkými mezerami mezi žebry. Při dobrém airflow ve skříni 2 nebo 3 x 14 cm IN a 3 x 14 cm OUT při 500 - 700 rpm by se CPU (i GPU) mohlo uchladit i pasivně. Teploty by se odhadem mohly v zátěži pohybovat do 65°C (na pasivně chlazenou komponentu je to OK teplota). Pod základnu chladiče to chce ale tekutý kov. Snížit trochu napětí CPU a vyhodit ze skříně ten velký koš na disky. https://www.quietpc.com/ninja-2
Naposledy upravil malay dne 6. 11. 2017 19:01, celkově upraveno 1
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 17:58

Na GPU to dej stavocíma páskama.

Pokud tam máš disk, a nejsi schopný noctuu regulovat podle zátěžem je podle mého na nic.

ACF14 Silent do skříně, AC F12 Silent na GPU a jednu na CPU.

Pasivně ne, radši AC F12 Silent na 5V ;)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 19:41

Tak ze skříně ten koš na disky jsem oddělal až dolů, dolů na dno si chci dát disk 3,5 do himura na gumové packy, a na něho ssd.

Ještě nerozumím tomu, jaký ventiilátor na CPU. Mám koupit 3pin F12 silent a zapojit všechny ventilátory skříně na ten regulátor? Nebo na CPU zvlášť, ale pak nevím, který ventilátor, protože ve verzi s PWM se f12 silent nedělá.

Pasivní myšlenka se mi také líbí, ale radši bych to zkusil na 5V, to snad budu slyšet jen ten disk.
Naposledy upravil iguka dne 6. 11. 2017 20:51, celkově upraveno 1
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod polda 6. 11. 2017 20:31

Articy pokud nepobezi na 100% jsou tiché. CPU zvlášť a zregulovat v BIOSU
polda
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 20:58

iguka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 21:13

Je otázka jestli ta i5s potřebuje regulovat. S tak nízkým vyzářeným teplem a velkým chladičem.

Optimálně bych zjistil jestli ještě umí ta deska regulovat aspoň DMI na CPU.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 21:26

NO, nevím co to přesně DMI na CPU, ale podle této specifikace umí https://www.asus.com/Motherboards/P8B75 ... fications/
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 21:29

Zkus to :) Vem ventilátor ze skříně, tam jsou 3 piny. Dej si to na te konektor a zkus :)

Na tu desku, respektive jeden konektor můžeš dát až 9 těch AC F14 silent. Pokud by to šlo, mohl by jsi regulovat podle CPU. GPU vydrží s ofukem na 5V ;)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 21:47

No abych se přiznal, tak jsem teda natvrdlej a vůbec nevím, jak to myslíš. CHápu to dobře, že mám zkusit všechny 3pinové ventilátory připojit na 4pin pro CPU?
iguka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 21:55

Zkusit jeden jestli se bude regulovat a pokud ano, pak tam můžeš napojit všechny :)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 22:07

Tak teoreticky by to mělo jít, protože teď mám na desce na 4pinu pro CPU napojeny ve vláčku tři ventilátory, teď už si s tím moc nehraju, ale dříve mi to krásně šlo utilitkou fanxpert2.

Ale ventilátory F14 Silent nemají konektory pro připojení do vláčku nebo to jde dokoupit?

Když bych to teda tak připojil dohromady, tak ten 4pin vydrží tolik ventilátorů ? Bude vadit, když budou dohromady F14 a F12?
iguka
Junior