Otázky ohledně AiO chlazení

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod EaZy 30. 3. 2017 18:35

Zdravím,
mám pár otázek ohledně vodního chlazení. Nejprve bych rád věděl názor zkušenějších jaký z uvedených AiO je podle vás nejlepší nebo jestli mezi nimi je minimální rozdíl.

Vybírám mezi Alphacool Eisbaer 280, Fractal Design Kelvin S36 a NZXT Kraken X61.
Požadavky jsou hlavně na tichost pumpy a na účinnost.
Určitě vidím velké plus u AE a FD, že jsou rozšiřitelné (i když to neplánuji), takže po nějaké době můžu vyměnit kapalinu + jsou celo-měděný.
Na druhou stranu dokážu sehnat Krakena za 2000,- + 4,5 roku záruka.

Poslední věc na kterou se chci zeptat je ohledně zapojení do základní desky. Vím, že pumpa se zapojuje do 3-pin headeru, protože potřebuje stabilních 12V. Vlastním ASRock Extreme 4, která má pouze 4-pin headery. Pročetl jsem spoustu topiců ohledně tohoto problému a jediné, co se mi podařilo zjistit je, že co člověk to názor. Takže má otázka zní, kam mám zapojit pumpu, jestli do CPU nebo CHA fan headeru. Poslední možnosti by bylo zapojit před redukci pumpu do zdroje.

Děkuji za všechny připomínky a rady. Jediné co, tak se prosím vyvarujte názorům ohledně toho, že AiO je zbytečné a podobné názory.

CPU: I5 6600K@4,4Ghz(bude upgrade na 6700K + delid), MB: ASRock Extreme 4, GPU: Gigabyte GTX 1070 Gaming G1, RAM: Kingston 16GB 2400 CL 12, SSD: HyperX Savage, Case: Fractal Desing Define S
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 3. 2017 22:04

NH-U14 ... Pokud je delid a uvažuješ o HC-ULN tak NH-D14/15, ale to neuvažuješ, protože vybíraš fancy AiO.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod EaZy 30. 3. 2017 22:11

Děkuji za odpověď, která má ohledně tohoto tématu 0 hodnotu.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 3. 2017 22:52

Není, je k tématu, ale ty jsi to nepochopil. Tyhle AiO stojí slušně řečeno za nic...

Mnohem větší parádu, udělá pořádný vzduch. Kor na i5 která se vleze i s OC do 100W odpadního tepla.

Ale třeba se někdo najde, kdo ti poradí :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod EaZy 31. 3. 2017 02:23

Bohužel to není k tématu a již výše jsem prosil, ať si všichni nechají své názory ohledně AiO pro sebe :). Možná je to moje chyba a měl jsem na to ještě lépe upozornit.
Samozřejmě, že jsem seznámen s problematikou AiO a highendových vzduchových chladičů. Sám doma vlastní vlastním v jiném buildu NH-D14.
Do nedávna jsem byl taky zásadně proti AiO, které se pomalu vrací do "módy", ale rád bych mu dal šanci. AiO jsem nikdy nevlastnil a minimálně na vyzkoušení a porovnání s Noctuou bych ho rád koupil. Vybral jsem FD a AE, protože jsou podle mě na skvělé úrovni a pak Krakena pouze kvůli ceně. Mé otázky jsou právě hlavně směřovány na uživatele, kteří mají s těmito konkrétními AiO zkušenosti.
Děkuji za pochopení.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 31. 3. 2017 06:39

Nevím jak to má Kraken,ale některý AiO chtějí vlastní header pro energii pro pumpu. Osobně bych se držel klasiky v podobně Corsairu. Ale u NZXT taky nešlápneš vedle.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 31. 3. 2017 07:49

Corsair a NZXT su v podstate rovnake chladice, nakolko oba su zalozene na produktoch Asetek-u.

Mne osobne sa skorej lubi riesenie od Alphacoolu, ktore pouziva napr. prave Fractal Design, alebo be quiet! (ktory je ale hodne drahy).

Btw, zrovna o X61 je zname, ze pumpa je dost hlucna.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior

Odeslat příspěvekod powlcz 31. 3. 2017 08:38

EaZy píše:Jediné co, tak se prosím vyvarujte názorům ohledně toho, že AiO je zbytečné a podobné názory.

Považuji to za nutné opět zmínit, AiO je nesmysl a zbytečné. A budu se opakovat dokud to nepochopíš, tohle vlákno je stejně jen provokace.Obrázek

Jo a prosím jediné co, tak se prosím vyvarujte názorům ohledně toho, že AiO není zbytečné a podobné názory.Obrázek
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod EaZy 31. 3. 2017 09:12

Díky Srandisto za normální odpověď.
No powl tvůj názor respektuju. Každý z nás má jiný názor a třeba až vyzkouším AiO, tak se zase vrátím ke svému dřívějšímu názoru, že AiO je zbytečné. Do té doby prosím neprojevuj známky své malé inteligence, děkuji.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 3. 2017 09:18

No a proč tu vodu neuděláš tedy pořádně, tzn. místo AIO poskládat na míru, včetně GPU a MB?
U AIO a vysokých taktů CPU dávej bacha, aby byl pořád ve skříni ještě dostatečný pohyb vzduchu (nevím, kam hodláš dát radiátor s větrákama), protože třeba napájecí obvody CPU na desce při taktování teplotně pěkně trpí a mají (až na výjimky) na sobě jen pasiv...

Je to sice dražší, ale on cool efekt něco stojí.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod EaZy 31. 3. 2017 09:50

Výstavbu celého vodního bloku mám v plánu, ale já říkám teď chci hlavně vyzkoušet AiO. Šílený takty nemám v plánu, ale chci zkusit se přiblížit 5GHz s 6700K. Ohledně airflow. Diky za radu, budu si dávat pozor. Radiátor hodlám umístit na "strop" skříně, Fany pak nechám umístěny ve předu, dole a v zadu.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 31. 3. 2017 10:30

Podle mě má každé AIO řešení jednu zásadní vadu. Neobsahuje zásobník na vodu.
Já jsem si pořídil EK-Kit S360: https://chlazeni.heureka.cz/ek-water-bl ... -kit-s360/ není to AIO, musíš si to sestavit sám, ale v krabici najdeš téměř vše co budeš potřebovat. Tím téměř mám na mysli to, že jsem potřeboval ještě prodlužovací kabel k ventilátorům. U ventilátorů i pumpy je jen 30cm kabel. Vzhledem k tomu že jsem ventilátory dal dopředu a kabely jsem chtěl táhnout zadem za deskou tak to nestačilo.
Moje zkušenost s hlučností pumpy je velice příjemná. Při plnění vodního okruhu je pumpa celkem hlučná. Vždy lehce "zavrčí/zabublá" když se skrz ní prožene vzduchová bublina. Ale asi tak za 2-3 dny se všechen vzduch vyhnal a usadil v zásobníku, včetně všech minibublinek, které jsem předtím viděl jak se drží na vnitřní stěně trubek a zásobníku. Po vyhnání vzduchu z okruhu pumpa utichla až jsem si říkal jestli ještě funguje. Opravdu je slyšet jen když dám ucho až k ní. Zcela s přehledem jí přehlučí i tichý ventilátor běžící na nízké otáčky, takže hlučnost pumpy je zcela zanedbatelná, ale jen v případě že nehoní vzduch v okruhu. A to je ten kámen úrazu všech AIO řešení. Ať chceš nebo ne tak nějaký ten vzduch v tom vodním okruhu tam vždy bude a AIO řešení nemají žádné "místo" kde by se vzduch mohl nahromadit aby ho pumpa stále nehonila v okruhu. Takže co se týče hlučnosti tak asi i záleží na konkrétním kusu, kolik je tam zbytkového vzduchu.

Co se týče zapojení, tak do CPU Headeru zapojit ventilátory, které máš na radiátoru. Ty ventilátory chladí kapalinu a tedy CPU, jejich otáčky je potřeba regulovat a navýšit když se procesor začne zahřívat. Pumpa jen honí kapalinu v okruhu, takže tu klidně zapojit do nějakého CHA headeru a nechat jí jet na plný výkon.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod EaZy 31. 3. 2017 13:56

Děkuji za radu, velice si mi pomohl s výběrem.
Upřímně jsem na tím taky přemýšlel a pár lidí mi poradilo právě toto chlazení + ještě Magicool DIY Liquid Cooling System Triple.
Právě z tohoto důvodu se mi líbí řešení od AC a FD, kde můžeš chlazení rozebrat, vyměnit vodu a pokusit se "odstranit" zbytkový vzduch, ale jak si psal, vždy tam nějaký bude.

Ohledně zapojení, děkuji za potvrzení mého názoru. Právě na zahraničních fórech psali stejný postup, ale skoro vždy se někdo našel, kdo to zpochybnil s tím, že v CHA Headerech není stabilních 12V.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod EaZy 5. 4. 2017 19:01

Děkuji všem za rady. Teď mám poslední otázku. Vybírám mezi Fractal Design S24 nebo S36. Rozdíl v ceně je zanedbatelný a zatím neplánuji rozšiřovat AiO. V této chvíli mi jde pouze o hlučnost. Dle testů je hlučnost naprosto zanedbatelná, ale chtěl bych vědět názor někoho, kdo vlastní dané AiO a jak je s ním spokojený.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 8. 4. 2017 07:17

Mrkni na PCT někdo tam prodává tu S36 za dobrou cenu i se zárukou.
Python.p
Je to rebel!