Noctua NH-U12S únik kapaliny z heatpipe

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 17:20

Ahoj vespolek. Mám obrovský problém.

Mám cca 2 roky počítač (Intel i7 8700k, 8 GB RAM Team 3866 Mhz, MB Asrock Z370 Taichi, GK Gainward 1070Ti, zdroj Corasir RM650x, SSD, HDD atd.) Žádný ořezávátko. V sobotu navečer se mi počítač nepodařilo nastartovat.
Počítač jsem otevřel a na první pohled jsem spatřil čímsi poteklý chladič Noctua NH-U12S. Po dalším zkoumání jsem zjistil, že kapalinou je potřísněná jak základní deska, tak grafika a lopatky napájecího zdroje.
Je evidentní, že kapalina opravdu pochází z heatpipe.

Kontaktoval jsem přímo společnost noctua a ti se se mnou moc nebavily, že to prý není možný a, že se to za celou dobu fungování společnosti nestalo a že jsem si to způsobil sám.
Není to moje první noctua řekl bych, že jsem jich měl minimálně 5 a vždy jsem byl s chladiči nadmíru spokojen... Ale od teď už to v počítači nechci vidět... Ztratili věrného zákazníka a chystám se jim udělat pěknou reklamu na největší eshopech u nás.

Potřeboval bych kontakt na nějakého soudního znalce, který by počítač prohlédl a napsal mi posudek.
Rád bych, aby mi společnost Noctua počítač uhradila.

Jsem asi jediný v republice komu se něco podobného přihodilo... možná i na celém světě... dle tvrzení firmy...
Přílohy
20200120_151248.jpg
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 1. 2020 17:35

Nikdy jsem nezažil, přes 20 let praxe, Noctua každý třetí počítač co dělám, možná i častěji.

Z foto mi nepřijde, že by to bylo z heatpipe.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 17:45

A odkud myslíte? Kdybych si do toho počítače něco nalil tak tady s tím neotravuju... Jeden večer jsem pc vypnul a druhý už nezapnul. Chladič byl nainstalován v této poloze... ventilátor foukal z prava a tomu odpovídá i směr kudy kapalina tekla a to od heatpipe, která je na levém horním rohu.

-- 21. 1. 2020 18:52 --

Nainstaloval jsem komponenty zpět... takto pc vypadalo. Nikde jinde ve skříni ani známka po kapalině. A myslím si, že i kdybych na tenhle case vylil kybl... tak není žádná šance, že by se ta kapalina dostala na tohle místo.
Přílohy
20200121_145147.jpg
20200121_143832.jpg
20200121_143824.jpg
20200121_144140.jpg
Screenshot_20200120-160145_Gallery.jpg
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 19:17

To je jednoduchý, ohřej třeba fénem základnu chladiče (opatrně na teplotu) a osahej kritický heat pipe na jejich konci. Pokud budou studené, tak jsi "vyhrál" je to vadná HP a může začít boj...

Pokud HP budou všechny teplé, bude to z jiného zdroje.

+ zkus to nafotit z více úhlů jestli něco neuvidíme.

++ pokud PC stál, a únik je na vršku chladiče, jak by se kapalina dostala na desku? To mi nějak hlava nebere.

+++ řešil jsem tohle u MSI a jejich grafiky, kdy kapalina doopravdy unikala a tvořila všude měďenku, prostě zelenej sajrajt. Tady je to černý. A podle mě by to během několika hodin taky zkorodovalo - utvořila se měďěnka.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 20:01

Ano počítač stál pod stolem... viz foto... Na desku jedině proudem vzduchu od ventilátoru, do zdroje jednoduše... ten je přímo pod chladičem... tedy pomocí gravitace a dál znovu pomocí proudu vzduchu od ventilátorů.
K určitě oxidaci dojít muselo, protože z chladiče to nejde očistit.
Přílohy
20200121_194436.jpg
20200121_194303.jpg
20200121_194253.jpg
20200121_194245.jpg
20200121_144338.jpg
20200121_193446.jpg
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 21:31

Zdroj máš špatně no, toho jsem si všiml až teď.

Co ten pokus s vodivostí těch HP?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 21:50

Proč bych měl mít zdroj špatně? Buď se instaluje větrákem dolů a neúčastní se airflow skříně nebo tak jak ho mám já a je součástí airflow... Ale rozhodně to není špatně!!!

Pokus nic... ohřívá se celý chladič... pokud by fungoval bude tam rozdíl pár stupňů a to pohmatem nedokážeš posoudit... nebo alespoň já ne...
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 21. 1. 2020 21:53

S těma 3 vykřičníkama musíš mít pravdu.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 21:58

1. máš ho blbě, nebo žiješ ve světě kde je lepší do zdroje hnát teplý vzduch? Nebo snad ve světě kde je logické tahat teplý vzduch dolů?
2. rozdíl poznáš, je dost zásadní. Pokud to nevodí teplo, bude to mít +- pokojovou teplotu. Ono se to zas tak rychle nezahřeje, opět, fyzika.
3. vypadá to, že z heatpipe to fakt nebude.
Přílohy
flir.png
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 22:27

1. Ne do zdroje teplý vdzuch neženu, protože tohle je semipasivní zdroj a většinu času se větrák netočí (teplo stoupá vzhůru, že) a pokud bych ho měl blbě tak by do skříně nešel naistalovat neseděly by díry pro šrouby... Define R5 tuto možnost nabízí...

2. Jenomže, pokud 3 ze 4 heatpipe fungují a jsou spojeny se 4 tak ty tři ji zkrs chladič ohřívají... tohle by platilo pokud by nebyly spojeny... si myslím... zase fyzika...
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 22:28

Evidentně o tom víš dost, takže nechápu na co ses přišel ptát. :)

Dobrou noc.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 22:45

Také nikdo nepřišel diskutovat o instalaci zdroje... s tím si začal ty já jen argumentuju... Rozdělené heatpipe ve sklenici nic nedokazují.

Přišel jsem se zeptat jestli tu zná někdo odborníka (soudního znalce - internet vyhazuje jen samý nesmysly s nemovitostmi), který by tohle dokázal posoudit. Jak jsem psal v prvním příspěvku.

Tak pokud kapalina není z heatpipe tak odkud? Fakt mě nic nenapadá...

-- 21. 1. 2020 23:46 --

Jestli jsem tě něčím urazil tak se omlouvám to nebylo úmyslem...

A ano o hardwaru skutečně vím dost... neříkám, že vše... a proto jsem se přišel poradit... protože jak psal "KineCZek" s ničím podobným jsem se za 20 let nesetkal.
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 22:48

Pokud nikde není HP poškozená, a pokud vodí teplo. Tak kapalina nebude z ní.

Pár prasklejch HP už jsem viděl, a je to na nich většinou na první pohled vidět.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FilipKnizek 21. 1. 2020 22:57

Dobře... pokud není z ní tak odkud?
FilipKnizek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 21. 1. 2020 23:15

Vzal bych to per partes. Nejdřív ověřit, v jakém stavu je chladič, zda je vadný, resp. zda unikla, nebo ještě uniká kapalina z HP. Chladič opatrně (!) zahřívat a sledovat co se děje. Když nic nevykoukáš, tak najít někoho s infrakamerou, opakovat postup a sledovat na infra.
cadworker
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků